هوش مصنوعی
چت جی پی تی chatgpt

اولین سال راه‌اندازی ChatGPT و تقاضا برای مهارت‌های هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

Udemy، یک بازار آنلاین مهارت و پلتفرم یادگیری، درخواست‌های کلیدی را پیش از یک سالگی راه اندازی ChatGPT منتشر کرده است که نشان می‌دهد چگونه سازمان‌ها و متخصصان جهانی در سال گذشته هوش مصنوعی مولد را پذیرفته و نگاه عمیقی به تأثیر مهارت‌های هوش مصنوعی در محل کار دارند.

اسکات راجرز، معاون ارشد استراتژی تامین در Udemy می‌گوید: “ما معتقدیم یودمی اولین پلتفرم یادگیری جهانی بود که محتوایی را در زمینه یادگیری مهارت‌های هوش مصنوعی مولد با یک دوره ChatGPT در این شرکت تنها 11 روز پس از راه‌اندازی ارائه کرد.

ما اکنون در مقیاسی هستیم که بیش از 2.8 میلیون یادگیرنده در دوره‌های هوش مصنوعی زاینده در پلتفرم ما ثبت نام کرده‌اند. واضح است که هوش مصنوعی مولد برای سازمان‌ها و حرفه‌ای‌ها برای مهارت‌های فنی در محیط کار به یک عنصر ضروری تبدیل شده است تا در این محیط کلان در حال حرکت سریع، رقابتی و نوآور باقی بمانند.

تقاضا برای مهارت‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
مهارت‌های هوش مصنوعی

یافته‌های کلیدی از داده‌های جمع‌آوری‌شده Udemy بین راه‌اندازی ChatGPT در 30 نوامبر 2022 تا 31 اکتبر 2023، نشان می‌دهد که چگونه این فناوری در سال گذشته در سطح جهانی مورد استفاده قرار گرفته است.

  • نزدیک به 800 کاربر بیش از هزار دوره مربوط به ChatGPT را در پلتفرم Udemy ایجاد و منتشر کرده‌اند که بیش از 2.2 میلیون نفر در آنها ثبت نام کرده‌اند.
  • دوره های یودمی در مورد ChatGPT به 25 زبان که بیشترین تعداد دوره‌ها به زبان‌های انگلیسی، پرتغالی، ژاپنی، اسپانیایی و آلمانی توسعه یافته است.
  • بیشترین تعداد ثبت‌نام در دوره‌ مهارت‌های هوش مصنوعی از زبان آموزانی در هند، ایالات متحده، ژاپن، مکزیک و بریتانیا است.

ده صنعت که در آن سازمان‌ها کارکنان خود را با مهارت‌های هوش مصنوعی توانمند می‌کنند، خدمات حرفه‌ای، خدمات مشاوره، فناوری، تولید، خرده‌فروشی، خدمات مالی، سرگرمی، آموزش، دولت و علوم زیستی هستند.

محبوب‌ترین دورهای هوش مصنوعی

محبوب‌ترین دوره‌های هوش مصنوعی زاینده بر روی دستورات Midjourney، AI art، Python و ChatGPT تمرکز دارند. شاخص جهانی یادگیری محل کار Q2 همچنین نشان می‌دهد که چگونه یادگیری هوش مصنوعی در حال گسترش به سایر زمینه‌های کاربردی مانند بازاریابی، منابع انسانی، فروش و مدیریت پروژه است.

گزارش اخیر روند یادگیری و مهارت‌های جهانی 2024 توسط Udemy نشان می‌دهد که هوش مصنوعی مولد می‌تواند تا سال 2030 به خودکارسازی 30 درصد از ساعات کاری فعلی کمک کند و حدود 15 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند. پلتفرم یودمی طی سال گذشته شاهد افزایش 60 درصدی آموزش‌های مرتبط با هوش مصنوعی بوده است و تقاضا برای دوره های ChatGPT در سه ماهه اول سال 2023 به میزان 5226 درصد افزایش یافته است که نشان می‌دهد چگونه سازمان‌ها کسب مهارت‌های هوش مصنوعی را برای بهینه‌سازی نتایج کسب و کار در اولویت قرار می‌دهند.

گرگ براون، رئیس و مدیر عامل Udemy می‌گوید: در سطح جهانی، سازمان‌ها هوش مصنوعی مولد را به شیوه‌ای هدفمند و مسئولانه اتخاذ می‌کنند، تحول نیروی کار را به پیش می‌برند و فرهنگی را پرورش می‌دهند که چابکی، انعطاف‌پذیری و رقابت‌پذیری را پرورش می‌دهد. راه‌حل‌های پیشرفته با هوش مصنوعی مولد پتانسیل بی‌پایانی دارند. در Udemy، ما هیجان‌زده هستیم که شرکت‌ها را با دوره‌ها و مسیرهای یادگیری انتخاب‌شده در مورد مهارت‌های هوش مصنوعی توانمند کنیم و در این چشم‌انداز همیشه در حال تحول را به سمت اقتصاد مبتنی بر مهارت‌ها هدایت کنیم.

در رویداد FWD اخیر Udemy، رهبران کسب‌وکار و متخصصان سازمان‌های برتر جهانی گرد هم آمدند تا استراتژی‌هایی را برای برتری در این گذار به عصر هوش مصنوعی به اشتراک بگذارند.

جیم لوندی، مدیر عامل و بنیانگذار آراگون ریسرچ، گفت: «هوش مصنوعی روش کار و یادگیری ما را تغییر می‌دهد و داده‌های ما کارایی و اثربخشی را به عنوان اهداف اصلی سازمان‌هایی که می‌خواهند از ابزارهای هوش مصنوعی مولد استفاده کنند، برجسته می‌کند. سازمان‌ها باید به ارزیابی راه‌حل‌های درست هوش مصنوعی که به نگرانی‌های مربوط به دقت، قابلیت اطمینان، امنیت و حفظ حریم خصوصی می‌پردازند، ادامه دهند تا موارد استفاده خود را فراتر از ترجمه‌ها و تولید رسانه‌ها گسترش دهند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی