ثبت اختراعات هوش مصنوعی

چین رتبه اول در ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد

سرفصل‌های مقاله

داده‌های اخیر سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که چین در ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد (یا GenAI) از سایر کشورها جلوتر است. چین شش برابر بیشتر از ایالات متحده اختراع ثبت کرده است.

هوش مصنوعی زاینده، متن، تصاویر، کدهای کامپیوتری و حتی موسیقی را از اطلاعات موجود تولید می‌کند. سازمان جهانی مالکیت فکری (یا WIPO) می‌گوید هوش مصنوعی مولد با بیش از 50000 درخواست ثبت اختراع در ده سال گذشته به سرعت در حال رشد است.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

WIPO یک آژانس سازمان ملل متحد است که بر سیستمی نظارت می‌کند که کشورها به اشتراک‌گذاری حق ثبت اختراع را به رسمیت می‌شناسند. سازمان جهانی مالکیت فکری گفت که حدود 25 درصد از درخواست‌های ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد تنها در سال 2023 ثبت شده است.

چین پیشتاز ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد

ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد

کریستوفر هریسون از WIPO اخیرا به خبرنگاران گفت: “این منطقه‌ای است که با سرعت زیادی در حال رشد است. و در جایی است که ما انتظار داریم حتی بیشتر رشد کند.

چین بیش از 38000 اختراع GenAI را بین سال‌های 2014-2023 ثبت کرده است. WIPO گفت که در مقایسه، ایالات متحده 6276 پرونده را در مدت مشابه ثبت کرده است. هریسون گفت که درخواست‌های ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد چینی حوزه‌های مختلفی را از رانندگی مستقل گرفته تا انتشار و مدیریت اسناد پوشش می‌دهد.

این داده‌ها نشان می‌دهد که کره‌جنوبی، ژاپن و هند به ترتیب در رده‌های سوم، چهارم و پنجم قرار گرفتند و هند سریع‌ترین نرخ رشد را دارد.

در میان متقاضیان برتر، ByteDance چین – که مالک برنامه ویدیویی TikTok است – شرکت تجارت الکترونیک چینی Alibaba Group و مایکروسافت، حامی OpenAI که ChatGPT را ایجاد کرد، بودند.

هریسون از WIPO می‌گوید در حالی که ربات‌های‌چت با قابلیت کپی کردن ارتباطات انسانی در حال حاضر به طور گسترده برای بهبود خدمات مشتری استفاده می‌شوند، هوش مصنوعی زاینده می‌تواند صنایعی مانند علم، انتشارات، حمل‌ونقل یا امنیت را تغییر دهد. به عنوان مثال، داده‌ها نشان می‌دهد که مولکول‌های ایجاد شده توسط GenAI ممکن است به سرعت بخشیدن به توسعه دارو کمک کنند.

WIPO گفت که انتظار دارد به زودی پتنت‌های بیشتری ثبت شود. و آژانس در نظر دارد به‌روزرسانی آینده داده‌ها را احتمالاً با استفاده از هوش مصنوعی مولد منتشر کند.

منبع : learningenglish.voanews

نوید رضایی
نوید رضایی