قانون‌گذاری
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

گام بزرگ چین برای قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی مولد

سرفصل‌های مقاله

به گزارش سی‌ان‌ان چین قوانین جدیدی را برای هوش مصنوعی مولد (AI) منتشر کرده و به یکی از اولین کشورهای جهان تبدیل شده است که به قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی مولد نظیر ChatGPT می‌پردازد. 

اداره فضای مجازی چین CAC برترین نهاد ناظر بر اینترنت این کشور، روز پنجشنبه از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های به‌روز شده برای مدیریت صنعت در حال رشدی که در جهان طوفان به‌پا کرده است، رونمایی کرد. این قوانین قرار است از 15 آگوست اجرایی شود.

در مقایسه با پیش‌نویس اولیه‌ای که در ماه آوریل منتشر شد، به نظر می‌رسد نسخه منتشر شده اخیر که «اقدامات موقت» نامیده می‌شود، سخت‌گیری‌ها مفاد اعلام‌شده قبلی را کاهش داده است. پکن فرصت‌های قابل توجهی را در صنعت نوپای هوش مصنوعی مولد دیده و به دنبال شعله‌ور کردن مجدد رشد اقتصادی آن کشور است.

قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی توسط چین

قانون‌گذاری
قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی توسط چین

هفته گذشته قانون‌گذاران چین، غول فین‌تک Ant Group را حدود یک میلیارد دلار جریمه کردند؛ طی اقدامی که به نظر می‌رسد در نهایت دوره‌ای را که حاوی سرکوب گسترده نظارتی متمرکز بر غول‌های فناوری چین بود، به پایان خواهد رساند.

بسیاری از غول‌های فناوری چین مانند Alibaba، Bidu و JD.com اکنون در حال راه‌اندازی نسخه‌های خود از چت‌بات‌های هوش مصنوعی هستند.

این قوانین اکنون فقط برای آن دسته از خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی اعمال می‌شود که در چین برای عموم مردم در دسترس است. فناوری‌های هوش مصنوعی در حال توسعه در موسسات تحقیقاتی یا فناوری‌های در نظر گرفته شده برای استفاده کاربران خارج از کشور، از این قوانین مستثنی هستند.

در نسخه فعلی این قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی همچنین خبری از اخطارهای شدیداللحن و تهدید در مورد جریمه‌های سنگین 15هزار دلاری برای تخلفات نیست.

طبق محتویات این سند قانونی، دولت “استفاده نوآورانه از هوش مصنوعی مولد را در همه صنایع و زمینه‌ها تشویق و از توسعه تراشه‌ها، نرم‌افزارها، ابزارها و منابع داده ایمن و قابل اعتماد حمایت می‌کند.”

چین همچنین از پلتفرم‌ها می‌خواهد تا “در تدوین قوانین و استانداردهای بین‌المللی” مرتبط با هوش مصنوعی مولد مشارکت و با دولت هم‌فکری کنند.

با این حال یکی از مفاد کلیدی این است که ارائه‌دهندگان خدمات هوش مصنوعی ملزم به انجام بررسی‌های امنیتی و ثبت الگوریتم‌های خود در دولت هستند، به خصوص اگر خدمات آن‌ها قادر به تاثیرگذاری بر افکار عمومی باشد یا بتواند مردم را “بسیج” کند.

رقابت چین و آمریکا

هوش مصنوعی مولد به فناوری‌هایی اشاره دارد که زیربنای پلتفرم‌هایی مانند ChatGPT است.

این سرویس آمریکایی در ماه‌های اخیر به اوج محبوبیت رسیده و شرکت‌های فناوری چینی برای انتشار نسخه‌های خود به رقابت با آن پرداخته‌اند. برخی از منتقدان پیش‌بینی کرده‌اند که این روند به رقابت موجود ایالات متحده و چین در حیطه فناوری‌های نوظهور دامن می‌زند.
سناتور «مارک وارنر» ماه گذشته هشدار داد که در رقابت جهانی در حیطه قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی کنترل‌کننده دولتی، چین شروع قابل توجهی داشته و در این بازی بسیار جلوتر از سایر کشورهاست.

به نظر می‌رسد شرکت‌های چینی قبل از ارائه رسمی خدمات مشابه ChatGPT خود برای عموم، منتظر صدور قوانین به‌روز شده هستند.

تاکنون، خدمات هوش مصنوعی بایدو، علی‌بابا و JD.com یا در مرحله آزمایشی هستند یا توسط کاربران شرکت‌ها آزمایش می‌شوند. طبق قوانین، قانون‌گذاران همچنان باید محصولات آن‌ها را تایید کنند.

یک سوال کلیدی در مورد استراتژی نظارتی چین این بوده که آیا این قوانین ممکن است منجر به سرکوب نوآوری در صنعت هوش مصنوعی شود که در قلب جاه‌طلبی این کشور برای رقابت با ایالات متحده در فناوری پیشرفته قرار دارد؟

تحلیل‌گران در یادداشتی تحقیقاتی پیش از انتشار این قوانین گفته بودند: «روش چین درباره مقررات هوش مصنوعی احتمالا با رویکرد آن در تنظیم سایر حوزه‌های فناوری برجسته، مانند اینترنت یا رسانه‌های اجتماعی، که در آن سانسور شدیدی برای کنترل جریان اطلاعات وجود دارد، سازگار خواهد بود». 

به نظر می‌رسد که قانون‌گذاران از نگرانی‌ها آگاه هستند؛ چرا که در دستورالعمل‌هایی که به تازگی منتشر شده است، آن‌ها بر نیاز به ایجاد تعادل بین «توسعه و امنیت» تاکید کرده‌اند.

این قوانین توسط هفت سازمان ملی از جمله سازمان ناظر فضای مجازی، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی و وزارت آموزش و پرورش نظارت خواهد شد.

نظر شما در مورد قانون‌گذاری هوش‌ مصنوعی چیست؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

مهران
مهران