فعال‌سازی دستیار صوتی گوگل

آموزش کامل فعال‌سازی دستیار صوتی گوگل

سرفصل‌های مقاله

به عصر دستیاران هوشمند خوش آمدید! دستیار صوتی گوگل، یک ابزار قدرتمند هوش مصنوعی که به طور یکپارچه در بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی ادغام شده است، این‌جاست تا زندگی شما را ساده کند. 

چه خودتان در حد اعلا خوره تکنولوژی باشید و چه یک فرد مبتدی اما کنجکاو، این مطلب به شما کمک می‌کند تا پتانسیل‌های گسترده دستیار صوتی گوگل را بشناسید.

با مطالعه این مطلب می‌توانید به یک فرد حرفه‌ای در استفاده همه‌جانبه از دستیار صوتی هوش مصنوعی گوگل تبدیل شوید.

نقطه شروع: بیدار کردن دستیار صوتی گوگل

دستیار صوتی گوگل

اکثر تلفن‌های اندرویدی و بسیاری از دستگاه‌های هوشمند به صورت پیش‌فرض روی‌شان دستیار صوتی هوشمند گوگل نصب شده است. برای فعال کردن این دستیار صوتی تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به سادگی بگویید «هی گوگل» یا دکمه هوم گوشی خود را به مدت طولانی فشار دهید. برای سایر دستگاه‌ها می‌توانید راهنمای کاربران گوگل را مطالعه کنید.

قدم دوم: شناسایی قابلیت‌های دستیار صوتی گوگل

Google Assistant یک ابزار همه‌کاره با طیف گسترده‌ای از عملکردهاست. در این‌جا یک نگاه اجمالی به آن‌چه که دستیار صوتی هوشمند گوگل می‌تواند انجام دهد می‌اندازیم:

 • نیروگاهی از اطلاعات: دوست دارید بدانید پایتخت مغولستان کجاست یا وضعیت جدول در لیگ برتر انگلیس به چه صورت است؟ دستیار گوگل مانند یک دستیار شخصی در خدمت شماست تا دریایی از اطلاعات را به سادگی و در کسری از ثانیه به شما ارائه کند.
 • استاد برنامه‌ریزی: نیاز به یادآوری یک جلسه کاری، تولد یک دوست یا انجام کاری مانند لباس شستن دارید؟ همه را بسپارید به دستیار صوتی گوگل. دستیار گوگل به صورت یکپارچه با تقویم گوگل یا تقویم گوشی شما ادغام می‌شود و ریز برنامه‌ها و وظایفی که باید انجام دهید را سر وقت به اطلاع‌تان می‌رساند!
 • قهرمان برقراری ارتباط: دردسر تایپ کردن را کنار بگذارید. با استفاده از دستورات صوتی تماس بگیرید، پیامک ارسال کنید و حتی ایمیل بنویسید. Google Assistant می‌تواند شما را با هر کسی در فهرست مخاطبین‌تان مرتبط کند یا به شما کمک کند تا پیام مهمی را سریع و کارآمد پیش‌نویس کنید.
 • سلطان خانه هوشمند: تمام دستگاه‌های هوشمند خانه‌تان را به راحتی کنترل کنید. نورها را کم کنید، ترموستات را تنظیم یا درها را قفل کنید. همه این‌ها با دستورات صوتی ساده انجام می‌شود. مثلا می‌توانید به دستیار گوگل بگویید «هی گوگل، دمای اتاق نشیمن رو روی 24 درجه تنظیم کن» یا «چراغ‌های اتاق خواب را خاموش کن».
 • منبع سرگرمی: موسیقی پلی کنید، فیلم ببینید، پادکست بشنوید، تمام این کارها هم بدون دخالت دست! دستیار صوتی گوگل با بسیاری از سرویس‌های استریم آنلاین ادغام شده و به شما امکان می‌دهد تا به دریایی از محتواهای جذاب دسترسی داشته باشید و جدیدترین آهنگ‌ها و فیلم‌ها را بشنوید و ببینید. کافی است به گوگل بگویید «هی گوگل، جدیدترین آهنگ بهنام بانی رو برام پخش کن.»
 • شریک شما در بهره‌وری: یادداشت‌برداری کنید، اسناد تازه ایجاد کنید یا حتی در حال رانندگی یا راه رفتن، به ترجمه متنی بپردازید. Google Assistant می‌تواند برای شما یک منشی هوش مصنوعی باشد و بسیاری از کارهای‌تان را سریع، ساده و درست برای شما انجام دهد.
 • رفیق گرمابه و گلستان: حوصله‌تان سر رفته؟ از گوگل بخواهید برای‌تان یک جوک بگوید یا یک معما مطرح کند. یا مثلا نمی‌دانید برای شام چه درست کنید؟ از دستیار هوشمند گوگل بخواهید رسپی یک غذای سریع و ساده را در اختیارتان بگذارد. این دستیار یک رفیق همیشگی است که هیچ‌گاه شما را تنها نمی‌گذارد.

سفارشی کردن دستیار صوتی گوگل برای یک تجربه شخصی

Google Assistant را می‌توان بر اساس ترجیحات شما تنظیم کرد. به شیوه‌های زیر:

 • تطبیق صدا: آموزش دستیار برای تشخیص صدای شما برای تجربه‌ای امن‌تر و شخصی‌تر. این عمل تضمین می‌کند که فقط کاربران مجاز می‌توانند از طریق دستورات صوتی به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند.
 • امور روتین: یک روند ثابت برای کارهای روتینی که انجام می‌دهید تنظیم کنید. مثلا این تنظیم می‌تواند شامل این روند باشد که اگر صبح از خواب بیدار شده باشید و بگویید «هی گوگل، صبح بخیر»، گوگل چراغ‌های هوشمند خانه را روشن کند، قهوه‌ساز هوشمندتان را روشن کند و خلاصه اخبار مهم روز را برای‌تان بخواند!
 • تنظیمات: با تنظیم تنظیماتی مانند زبان، تنظیمات برگزیده اعلان، و حتی خود کلمه بیدار، دستیار را دقیق تنظیم کنید. حتی می‌توانید Assistant را طوری تنظیم کنید که نتایج جستجو را روی صفحه نمایش شما نمایش دهد یا آن‌ها را فقط به صورت صوتی نگه دارد.

بررسی ویژگی‌های پیشرفته: بردن دستیار گوگل به سطح بعدی

دستیار صوتی هوشمند گوگل دائما در حال پیشرفت است. در ادامه مطلب به برخی از ویژگی‌های پیشرفته این دستیار هوش مصنوعی نگاهی می‌اندازیم:

 • کنترل همزمان چند دستگاه: دستگاه‌های هوشمند منزل خود را می‌توانید به صورت همزمان و از راه دور کنترل کنید. مثلا در یک روز سرد زمستانی در حال بازگشت به منزل هستید؟ از گوگل بخواهید تا قبل از رسیدن شما، دمای خانه را به حد مناسبی برساند.
 • حالت محیطی: دستیار هوشمند خود را به یک همراه مفید تبدیل کنید. دستیار می‌تواند قرارهای ملاقات آینده را یادآوری و آب‌و‌هوا را پیش‌بینی کند و برای‌ شما مجموعه عکسی درباره یک واقعه تاریخی را به نمایش بگذارد.
 • حفظ مکالمه: برای استفاده‌های بعدی نیازی نیست مدام بگویید «هی گوگل»، این دستیار را می‌توان در حالت بیدار نگه داشت و مکالمه را با او ادامه داد.

باز کردن پتانسیل دستیار گوگل با برنامه‌های شخص ثالث

قدرت Google Assistant فراتر از خدمات خود گوگل است. هزاران برنامه شخص ثالث با دستیار گوگل ادغام می‌شوند و قابلیت‌های آن را افزایش می‌دهند.

 • بهشت خانه هوشمند: اگر از خوره‌های تکنولوژی باشید و وسایل هوشمند زیادی در منزل داشته باشید، دستیار گوگل می‌تواند خانه‌تان را به بهشت تبدیل کند. دما را تنظیم کند، وقتی در تخت‌خواب مستقر شدید برای‌تان چراغ را خاموش کند و …
 • منشی همه‌کاره: از Assistant برای مدیریت پروژه، تنظیم قرارهای کاری، انجام جلسات آنلاین و یادداشت‌برداری استفاده و گردش کار خود را ساده کنید.

با دستیار صوتی گوگل «امن» باشید

در حالی که دستیار هوشمند گوگل بسیار مفید است، اما امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. در این‌جا چند نکته برای استفاده ایمن از Google Assistant آورده شده است:

 • با تطبیق صدا مطمئن باشید که فقط خودتان به اطلاعات دسترسی دارید و اگر قرار است به دیگران دسترسی داده شود، این کار با اجازه خودتان صورت می‌گیرد.
 • نحوه دسترسی انواع دستگاه‌های هوشمند مختلف را تنظیم کنید. شما می‌توانید برای دستگاه‌های مختلف محدودیت‌های دسترسی و اجازه تعیین کنید.
مهران
مهران