آزمایش حیوانات

آیا هوش مصنوعی می‌تواند به آزمایش حیوانات پایان دهد؟

سرفصل‌های مقاله

از دوستداران حیوانات گرفته تا تکنسین‌های آزمایشگاهی، هیچ کس از قرار دادن حیوانات در معرض آزمایش‌های علمی لذت نمی‌برد. آزمایش حیوانات در عوض برای کمک به اطمینان از ایمن بودن داروها و سایر مواد برای استفاده نهایی انسان انجام می‌شود.

محققان مدت‌هاست که به دنبال جایگزین‌های غیر حیوانی بوده‌اند. سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) اکنون به این کار سرعت می‌بخشند. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در این زمینه ساده است،که گفته می‌شود که کارآمدی خود را نشان می‌دهد، استفاده از آن برای ترال کردن در تمام نتایج آزمایش‌های حیوانی موجود و موجود جهانی برای جلوگیری از نیاز به آزمایش‌های جدید غیرضروری است.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

جوزف مانوپلو، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در کمیته پزشکان مسئول پزشکی، که یک سازمان غیرانتفاعی ایالات متحده است، می‌گوید: این امر مفید است زیرا جستجوی دهه‌ها داده‌ها برای یافتن و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای دانشمندان دشوار است.

او می‌گوید: «من در مورد استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT برای استخراج و ترکیب همه این داده‌های موجود و بهره‌مندی حداکثری از آن بسیار هیجان‌زده هستم.

پایان دادن به آزمایش حیوانات از طریق هوش مصنوعی

آزمایش حیوانات از طریق هوش مصنوعی

توماس هارتانگ استاد سم‌شناسی در دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده و همچنین مدیر مرکز جایگزین‌های آزمایش حیوانات است. او می‌گوید: “هوش مصنوعی در استخراج اطلاعات از مقالات علمی به اندازه یک انسان یا بهتر از آن است.

پروفسور هارتونگ می‌گوید وقتی نوبت به آزمایش‌های فعلی روی حیوانات می‌رسد، نیاز به بررسی مواد شیمیایی جدید یکی از دلایل اصلی است. و با ورود بیش از 1000 ترکیب جدید از این قبیل به بازار هر سال، موارد زیادی برای آزمایش وجود دارد. پروفسور هارتانگ می‌گوید که سیستم‌های هوش مصنوعی آموزش دیده شروع به تعیین سمیت یک ماده شیمیایی جدید کرده‌اند.

«داشتن ابزارهایی در دسترس که می‌توانیم یک دکمه را فشار دهیم، و یک ارزیابی اولیه دریافت می‌کنیم، که به ما نشان می‌دهد «مشکل اینجاست»… بسیار مفید خواهد بود.» پروفسور هارتانگ اضافه می‌کند که در حالی که سیستم‌های نرم‌افزاری مدت‌هاست در سم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، هوش مصنوعی «جهش عظیمی به جلو» را هم در قدرت و هم در دقت ایجاد می‌کند.

او می‌گوید: «این به‌طور ناگهانی فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که قبلاً وجود نداشتند،» و افزود که هوش مصنوعی اکنون در هر مرحله از آزمایش سمیت دخالت دارد. هوش مصنوعی حتی در وهله اول برای تولید داروهای جدید استفاده می‌شود.

البته سیستم‌های هوش مصنوعی در تعیین ایمنی شیمیایی کامل نیستند. یک مشکل پدیده‌ای است که به عنوان سوگیری داده‌ها شناخته می‌شود. یکی از نمونه‌های آن این است که یک سیستم هوش مصنوعی و الگوریتم آن با استفاده از داده‌های بهداشتی عمدتاً از یک گروه قومی آموزش داده شده باشد.

خطر این است که محاسبات یا نتایج آن ممکن است کاملاً برای افراد با پیشینه قومی دیگر مناسب نباشد. اما همانطور که پروفسور هارتانگ اشاره می‌کند، آزمایش داروهای انسانی روی حیوانات گاهی اوقات می‌تواند فایده چندانی نداشته باشد. به عنوان مثال، داروی آرتریت Vioxx مرحله آزمایش بر روی حیوانات را پشت سر گذاشت، اما پس از بررسی‌ها نشان داد که استفاده طولانی‌مدت توسط انسان منجر به افزایش خطر حمله قلبی و سکته می‌شود، و در نهایت از فروش خارج شد.

از سوی دیگر، برخی از داروهای پرمصرف در آزمایش‌های حیوانی مانند آسپرین مسکن که برای جنین موش سمی است، ناموفق بوده‌اند. پروفسور هارتانگ نتیجه می‌گیرد که در تعدادی از موارد هوش مصنوعی در حال حاضر دقیق‌تر از آزمایش‌های حیوانی است.

یکی از پروژه‌های هوش مصنوعی که برای جایگزینی نیاز به آزمایش حیوانات در آینده ساخته شده است AnimalGAN نام دارد. این نرم افزار که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده توسعه یافته است، قصد دارد قادر به تشخیص دقیق واکنش موش‌ها به هر ماده شیمیایی باشد. هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های 6442 موش واقعی در 1317 سناریو درمانی آموزش داده شد.

پروژه بین‌المللی مشابهی به نام Virtual Second Species در حال ایجاد یک سگ مجازی با هوش مصنوعی است که با استفاده از داده‌های نتایج آزمایش سگ‌های در گذشته آموزش داده می‌شود. کتی ویکرز رئیس نوآوری در مرکز ملی بریتانیا برای جایگزینی، اصلاح و کاهش حیوانات در تحقیقات است که بخشی از این طرح است.

او توضیح می‌دهد که داروهای جدید در حال حاضر ابتدا روی موش‌ها و سگ‌ها برای بررسی سمیت احتمالی، قبل از شروع آزمایش‌های انسانی بالقوه آزمایش می‌شوند. چالش اصلی برای آزمایش هوش مصنوعی، دریافت تاییدیه نظارتی است. دکتر ویکرز اذعان می‌کند که “پذیرش کامل زمان می‌برد”.

با این حال، اما گرنج، مدیر علوم و امور نظارتی در گروه فشار Cruelty Free International، می‌گوید که تمام تلاش‌ها باید برای اطمینان از حذف تدریجی آزمایش‌های حیوانی انجام شود. او می‌گوید: «در حال حاضر، مشخص نیست که فناوری‌های جدیدی مانند هوش مصنوعی چگونه یا به‌جای کاهش یا اصلاح این آزمایش‌ها، می‌تواند در پایان دادن به آزمایش‌ حیوانات نقش داشته باشد.

اما ما می‌دانیم که استفاده از حیوانات به عنوان الگوهایی برای حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست علمی قدیمی است و امیدواریم که در نهایت هوش مصنوعی بتواند در انتقال از استفاده از حیوانات در هر آزمایش یا آزمایشی نقش داشته باشد.

با این حال، کرستین کلینشمیت-دور، رئیس دامپزشکی شرکت داروسازی آلمانی مرک، می‌گوید که آزمایش بر روی حیوانات نمی‌تواند یک شبه ناپدید شود. شرکت او یکی از حامیان Virtual Second Species است. او می‌گوید: «استفاده از حیوانات ضروری است و به دلایل خوب، در بسیاری از جنبه‌ها اجباری است. اما ما به آینده‌ای اعتقاد داریم که در آن راه‌حل‌های بهتری را برای مشکلات حل نشده‌ای که امروز به آنها نیاز دارد، بدون آزمایش حیوانات شناسایی کنیم.

منبع : بی‌بی‌سی

نوید رضایی
نوید رضایی