پرونده شماره 3: دموکراسی و هوش مصنوعی
AI copy1

هوش مصنوعی زاینده (AI) مثل یه بچه فضایی تو دنیای ما سر و کله‌اش پیدا شده و همه جا هست، از گوشی و ماشین‌مون گرفته تا تو خونه‌هامون.
اما یه سوال مهم: این فناوری نو قراره رفیق دموکراسی باشه یا دشمنش؟

از یه طرف، AI می‌تونه یه ابرقدرت برای دموکراسی باشه. مثلا می‌تونه کاری کنه که همه تو سیاست حرف بزنن، بهمون خبرهای درست و حسابی بده و اوضاع مملکت رو یه عالمه بهتر کنه. حتی می‌تونه اخبار جعلی و دروغ‌ها و فریب‌هایی که دشمن دموکراسی هستن رو گسترش بده و اون رو هم نابود کنه.

 از طرف دیگه، حجم زیادی خطر و دردسر هم هست. هوش‌های مصنوعی مولد می‌تونن مثل یه جادوگر مغزمون رو کنترل کنن، صدای مخالف‌ها رو خفه کنن و قدرت رو فقط به یه عده خاصی بدن. تازه یه مشکلی هم هست، این الگوریتم‌های هوش مصنوعی از نظر تخصصی معلوم نیست چی‌کار می‌کنن، شاید باعث تبعیض و بی‌عدالتی هم بشن.
اگه بخوایم AI رفیق دموکراسی باشه، باید یه سری قانون و قاعده درست و حسابی براش بذاریم. باید مراقب باشیم که محتوای تولید شده و هدف استفاده از اون شفاف و عادلانه باشه. هوش مصنوعی یه چاقوی دولبه هست. این ما هستیم که باید انتخاب کنیم چطور ازش استفاده کنیم.

desktop
Mobile

چرا به این موضوع پرداختیم؟

هوش مصنوعی زاینده و دموکراسی: همزیستی برای آینده‌ای روشن

هوش مصنوعی زاینده، نسلی نوین از هوش مصنوعی است که با قدرت خلاقیت و نوآوری، پتانسیل دگرگونی جوامع را دارد. در این میان، پیوند دموکراسی با هوش مصنوعی زاینده، نقشی حیاتی در شکل‌گیری آینده‌ای روشن برای بشریت ایفا می‌کند. دموکراسی، با اتکا به مشارکت و نظرات مردم، بستری ایده‌آل برای هدایت هوش مصنوعی زاینده در مسیری سازگار با ارزش‌های انسانی فراهم می‌کند. از سوی دیگر، هوش مصنوعی زاینده می‌تواند با افزایش آگاهی و مشارکت شهروندان، دموکراسی را پویاتر و کارآمدتر کند.

همکاران و مهمانان این پرونده

yuval
یووال نوح هراری
متخصص هوش مصنوعی
gerd
گرد لئونهارد
سخنران و نویسنده آلمانی
solayman
مصطفی سلیمان
موسس آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی گوگل
مهران باقی
مهران باقی
کارشناس محتوا
نوید رضایی
نوید رضایی
کارشناس محتوا
نیکان نظری
نیکان نظری
کارشناس محتوا

سرفصل و مقالات موجود در ویژه‌نامه

پرونده بعدی: سواد هوش مصنوعی