هوش مصنوعی مولد
هوش مصنوعی مولد

تفاوت بین هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی سنتی

سرفصل‌های مقاله

شاید تا قبل از ظهور ChatGPT مفهوم هوش مصنوعی آنقدر پیچیده نبود. معمولا تمامی وسایلی که از یادگیری ماشین استفاده می‌کردند، به عنوان هوش مصنوعی نامیده می‌شد. اما تفاوت بین هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی سنتی در چیست؟

هوش مصنوعی پیشرفت‌های چشمگیری در فناوری در دهه گذشته داشته است. با این حال، اشکال مختلفی از هوش مصنوعی وجود دارد که باید آنها را درک کنیم. یکی از آنها، هوش مصنوعی مولد است.

تفاوت اصلی بین هوش مصنوعی سنتی و هوش مصنوعی مولد در قابلیت‌ها و کاربرد آنها نهفته است. سیستم‌های هوش مصنوعی سنتی عمدتاً برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی‌ها استفاده می‌شوند، در حالی که هوش مصنوعی مولد با ایجاد داده‌های جدید مشابه داده‌های آموزشی خود یک قدم فراتر می‌رود.

فرق میان هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی

می‌توان گفت هوش مصنوعی مولد نوعی از هوش مصنوعی است که رویکرد متفاوتی نسبت به هوش مصنوعی سنتی دارد. هوش مصنوعی سنتی بر اساس قوانین و الگوریتم‌هایی است که توسط انسان برنامه‌ریزی شده است و از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های از پیش تعریف شده برای پردازش داده‌ها، تصمیم گیری و انجام وظایف پیروی می‌کند.

نتفلیکس آگهی ۹۰۰ هزار دلاری شغل هوش مصنوعی دارد

در مقابل، هوش مصنوعی مولد از رویکرد متفاوتی استفاده می‌کند. از مجموعه داده‌های بزرگ یاد می‌گیرد و قوانین و الگوریتم‌های خود را ایجاد می‌کند. به جای تکیه بر دستورالعمل‌های صریح، به طور کامل یاد می‌گیرد و بر اساس الگوهایی که در داده‌های آموزشی شناسایی کرده است، داده‌ها، تصاویر یا حتی موسیقی جدید تولید می‌کند.

هوش مصنوعی مولد پتانسیل فوق العاده‌ای را در زمینه‌های مختلف نشان داده است. به عنوان مثال، در زمینه هنر، هوش مصنوعی مولد می‌تواند با یادگیری از قطعات موجود، آثار هنری منحصر به فرد و بدیع خلق کند. همچنین می‌توان از آن در صنعت پزشکی برای تولید داده‌های مصنوعی برای اهداف تحقیقاتی استفاده کرد و از حریم خصوصی بیمار اطمینان حاصل کرد.

این نوع هوش مصنوعی مزایا و معایب خود را دارد. از یک طرف، هوش مصنوعی مولد می‌تواند خروجی‌های جدید و خلاقانه‌ای تولید یا راه‌حل‌های نوآورانه‌ای ارائه دهد و امکانات جدیدی ایجاد کند که ممکن است هوش مصنوعی سنتی با آن مشکل داشته باشد.

از سوی دیگر، ممکن است فاقد قابلیت تفسیر و کنترل باشد. از آنجایی که هوش مصنوعی مولد قوانین خود را ایجاد می‌کند، درک اینکه چگونه به یک نتیجه خاص رسیده است می‌تواند چالش برانگیز باشد و اعتماد یا توضیح تصمیمات آن را دشوار می‌کند. در هر صورت هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی، بدون خطا نیستند.

در آخر باید بدانید که هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی سنتی رویکردهای متفاوتی برای پردازش و تولید داده دارند. در حالی که هوش مصنوعی سنتی بر دستورالعمل‌های صریح متکی است، هوش مصنوعی مولد از داده‌ها یاد می‌گیرد و قوانین خود را ایجاد می‌کند. هر دو نقاط قوت و ضعف خود را دارند و درک این تفاوت‌ها برای هر کسی که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کند یا علاقه‌مند است بسیار مهم است.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی