هوش مصنوعی گلکسی

آیا هوش اپل نسبت به هوش مصنوعی گلکسی برتری دارد؟

سرفصل‌های مقاله

با توجه به انتظارات زیاد بازار برای شرکتی که دیر به مسابقه هوش مصنوعی می‌رود، رونمایی نسبتاً ضعیف اپل کمکی به افزایش سهام آن نکرد. روز دوشنبه، قیمت سهام این شرکت در 193.12 دلار بسته شد که حدود 1.91 درصد کاهش یافت. اما هوش اپل و هوش مصنوعی گلکسی چه تفاوت‌هایی با هم داشتند؟

ماه‌ها پس از اینکه سامسونگ الکترونیکس اولین گوشی هوشمند هوش مصنوعی مجهز به هوش مصنوعی گلکسی اصلی خود را عرضه کرد، رقیب اصلی آن اپل، Apple Intelligence خود را معرفی کرد تا نشان دهد که فاقد هر نوع مزیتی برای متمایز کردن خود است.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان روز دوشنبه، اپل، هوش اپل، سیستم هوش مصنوعی خود که در محصولات مختلف از آیفون گرفته تا مک بوک گنجانده خواهد شد را معرفی کرد.

هوش اپل در مقابل هوش مصنوعی گلکسی

هوش مصنوعی گلکسی

تیم کوک، مدیر اجرایی اپل در این رویداد در کوپرتینو، کالیفرنیا گفت: «رویکرد منحصر به فرد ما هوش مصنوعی مولد را با زمینه شخصی کاربر ترکیب می کند تا هوش واقعا مفیدی را ارائه دهد و می‌تواند به روشی کاملا خصوصی و ایمن به این اطلاعات دسترسی پیدا کند تا به کاربران کمک کند کارهایی را که برایشان مهم است انجام دهند.

این هوش مصنوعی است زیرا فقط اپل می‌تواند آن را ارائه دهد و ما منتظریی تا کاربران تجربه کنند که چه کاری می‌تواند انجام دهد.»

با پشتیبانی Apple Intelligence، انتظار می‌رود دستگاه‌های آینده اپل دارای ویژگی‌های جدیدی مانند توانایی خلاصه‌سازی یادداشت‌ها، پیام‌های متنی و ایمیل‌ها باشند. Image Playground ابزار جدید ایجاد تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی آن است، در حالی که Genmoji نیز معرفی خواهد شد تا به کاربران امکان ایجاد ایموجی‌ها، برای بیان خود را بدهد.

با این حال، ابزارهای مشابه هوش مصنوعی قبلاً توسط سایر بازیگران جهانی که پیش از اپل در صحنه هوش مصنوعی بودند – هوش مصنوعی گلکسی سامسونگ و جمینی گوگل معرفی شده‌اند.

به گفته این غول فناوری، ویژگی دستیار صوتی اپل سیری ارتقا یافته و با OpenAI ادغام می‌شود تا از چت ربات هوش مصنوعی ChatGPT-4o برای پاسخگویی بهتر به سوالات کاربران استفاده کند.

کریگ فدریگی، معاون ارشد مهندسی نرم‌افزار اپل، تأکید کرد که هوش اپل با «رویکرد معمولی» به هوش مصنوعی طراحی نشده است، بلکه برای ساخت «مدل هوش شخصی» است که «بر اساس زمینه‌های شخصی طراحی می‌شود». Apple Intelligence با جستجوی سریع داده‌های موجود در یک دستگاه، مانند ایمیل‌ها و متن‌ها، زمینه شخصی کاربر را بهتر درک می‌کند و می‌تواند به سؤالاتی مانند «پرواز مادرم چه زمانی فرود می‌آید؟» پاسخ دهد.

همچنین مجموعه‌ای از ویژگی‌های هوش مصنوعی را برای دستگاه‌هایی غیر از گوشی‌های هوشمند مانند اپل پنسیل و اپل واچ ارائه کرد. از نسل دوم Apple Pencil Pro به بعد، دست خط کاربران را صاف می‌کند و معادلات ریاضی را که کاربر می‌نویسد، کامل می‌کند.

تا آنجا که آخرین اعلامیه اپل نشان می‌دهد، ویژگی‌های هوشمند اپل برای کاربران مدل‌هایی که با آیفون 15 پرو که همین سال گذشته عرضه شد، و همچنین رایانه‌های آی‌پد و مک با چیپ‌ست سری M از پاییز امسال در دسترس خواهند بود. سامسونگ به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را منتشر می‌کند تا امکان دسترسی به ویژگی‌های هوش مصنوعی را در گوشی‌های هوشمند پرچم‌دارش که از سال ۲۰۲۲ عرضه شده‌اند، فراهم کند.

با توجه به انتظارات زیاد بازار برای شرکتی که دیر به مسابقه هوش مصنوعی می‌رود، رونمایی نسبتاً ضعیف اپل کمکی به افزایش سهام آن نکرد. روز دوشنبه، قیمت سهام این شرکت در 193.12 دلار بسته شد که حدود 1.91 درصد کاهش یافت. پیش از رونمایی اپل از Apple Intelligence، سامسونگ در یک سری از تبلیغات هوش مصنوعی گلکسی، به طور مستقیم به رقیب آمریکایی خود حمله کرد.

در یکی از ویدیوهایی که ویژگی حالت شب گوشی هوشمند گلکسی را با استفاده از موتور ویژوال پرو مبتنی بر هوش مصنوعی برجسته می‌کند، سامسونگ صفحه را با عبارت «جرأت داری که بدون گلکسی در تاریکی زوم کنی» را پر کرد و پرسید: «آیا اپل شما می‌تواند این کار را انجام دهد؟”

سامسونگ هوش مصنوعی گلکسی خود را برای اولین بار در ژانویه امسال در پرچمدار سری گلکسی S24 خود معرفی کرد. با گوگل، ویژگی جستجوی جدید Circle to Search و همچنین قابلیت ترجمه تماس بلادرنگ را معرفی کرد که انتظار می‌رود اپل نیز اواخر امسال ارائه کند.

منبع : asianews

نوید رضایی
نوید رضایی