هوش مصنوعی
ایلان ماسک

صحبت‌های ایلان ماسک در کنفرانس ایتالیا درباره هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در کنفرانس سیاسی ایتالیایی «آترجو» در آخر هفته حضور یافت و در مورد موضوعات انگشت شماری درباره هوش مصنوعی (AI)، کاهش نرخ تولد، مهاجرت و موارد دیگر بحث کرد.

ماسک روز شنبه با نیکولا پورو، معاون سردبیر il Giornale مصاحبه کرد، پس از اینکه حضورش در جشنواره برادران میزبانی اوایل این هفته تایید شد. این مصاحبه، همانطور که در X منتشر شد، به خطرات و مزایای بالقوه بخش نوظهور هوش مصنوعی و همچنین امیدواری ماسک به اصلاح کاهش نرخ تولد در جهان اشاره کرد. پوررو در کنار این مضامین، در مصاحبه تقریباً 45 دقیقه‌ای درباره مهاجرت و تعداد انگشت شماری از موضوعات دیگر سؤال کرد.

ماسک ابتدا با پسرش X Æ A-12 یا X روی صحنه ظاهر شد. مصاحبه با سوالی در مورد جمعیت شناسی آغاز می‌شود که ماسک در پاسخ به آن بر اهمیت داشتن فرزند برای خلق نسل بعدی انسان‌ها تاکید می‌کند، که به گفته او اگر این کار انجام نشود خطر تمدنی را به همراه دارد.

صحبت‌های ماسک درباره هوش مصنوعی

ایلان ماسک
صحبت‌های ماسک درباره هوش مصنوعی

تقریباً در نیمه‌ی مصاحبه، پورو از ماسک سؤالاتی درباره هوش مصنوعی می‌پرسد، و در حالی که ماسک به طور خلاصه در مورد خطرات احتمالی صحبت می‌کند، اول از همه به مزایای بالقوه هوش مصنوعی اشاره می‌کند. به گفته ماسک، استفاده از هوش مصنوعی در عصر فراوانی به صدا در می‌آید، اگرچه برای اطمینان از چنین نتیجه‌ای نیاز به نظارت قانونی دارد.

ماسک گفت:

من فکر می کنم ما باید مراقب ظهور هوش مصنوعی باشیم. اما این یک شمشیر دو لبه است. شما می‌توانید هوش مصنوعی را به عنوان یک شی جادویی در نظر بگیرید. ابرهوش دیجیتال قادر به انجام هر کاری خواهد بود.

ماسک همچنین گفت که او قویاً طرفدار نظارت قانونی بر هوش مصنوعی است، همانطور که ما به آن برای هر چیزی که برای بشریت خطرناک تلقی شود نیاز داریم. با وجود خطرناک بودن بالقوه، ماسک بر اطمینان خود مبنی بر اینکه هوش مصنوعی در دراز مدت برای بشریت مفید خواهد بود، تاکید کرد و توضیح داد که : بخش خوب درباره هوش مصنوعی این است که ما به سوی آینده‌ای سرشار از فراوانی پیش می‌رویم. هوش مصنوعی و روباتیک به این معنی است که کمبود کالا و خدمات وجود ندارد. اگر بتوانید به آن فکر کنید، اساساً می‌توانید آن را داشته باشید.

ماسک در ادامه پتانسیل هوش مصنوعی را «بسیار عمیق» خواند و به مقایسه با این بخش به عنوان یک شی جادویی ادامه داد. او خاطرنشان می‌کند که در بسیاری از داستان‌هایی که یک شی جادویی دارند، کاربران همچنان باید مراقب خواسته‌های خود باشند، حتی اگر برای آرزوهای اضافی باشد.

علاوه بر هوش مصنوعی، پوررو در مورد موضوع مهاجرت از ماسک پرسید که ماسک گفت که او از حامیان قوی مهاجرت قانونی است و آن را برای افرادی که به کشورهایی می‌آیند و قصد دارند به آن کشور ارزش افزوده بیافزایند در دسترس تر می‌کند. ماسک وقتی از او پرسیده شد که آیا فکر می‌کند ایتالیا مکان خوبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود، گفت که این کار را خواهد کرد، اما او دوباره تاکید کرد که این کشور باید روی بچه‌دار شدن کار کند تا نسل بعدی‌اش افرادی برای کار در کارخانه‌هایش داشته باشد.

شما هم می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی