ایلان ماسک
ایلان ماسک, چت جی پی تی chatgpt

ایلان ماسک رقیب جدید ChatGPT

سرفصل‌های مقاله

ایلان ماسک جزو دسته افرادی بود که در ابتدا با توسعه هوش مصنوعی مخالفت جدی داشت. او از رابطه بین OpenAI، استارت آپی که پشت ربات چت محبوب ChatGPT است و توییتر که در ماه اکتبر به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خریده، مطلع شده بود. آقای ماسک معتقد بود که آنها به اندازه کافی به توییتر پول پرداخت نمی‌کنند. این اتفاق شروعی بود که ایلان ماسک را رقیب جدید ChatGPT کرد.

بعد از قطع این رابطه مسئولان OpenAI در بیانیه‌ای اعلام کردند:

آقای ماسک توسعه هوش مصنوعی خود را افزایش داده است. با اینکه او به خطرات شرکت ما پرداخته اما در حال مذاکره با جیمی با، محقق و استاد دانشگاه تورنتو است تا یک A.I جدید به نام X.AI بسازد. او محققان DeepMind گوگل را در توییتر استخدام کرده است. او علناً در مورد ایجاد رقیبی برای ChatGPT صحبت کرده است.

این اقدامات بخشی از تاریخ طولانی و پیچیده آقای ماسک با هوش مصنوعی است که با دیدگاه‌های او در مورد اینکه آیا این فناوری در نهایت به بشریت منفعت می‌رساند یا آن را از بین می‌برد، تناقض دارد. حتی زمانی که او پروژه هوش مصنوعی خود را پایه‌گذاری می‌کرد، نامه‌ای سرگشاده را به امضا رساند که در آن خواستار توقف شش ماهه توسعه این فناوری به دلیل “خطرات عمیق آن برای جامعه” بود.

چطور ایلان ماسک رقیب جدید ChatGPT شد؟

ایلان ماسک
چطور ایلان ماسک رقیب جدید ChatGPT شد؟

جالب است بدانید که ایلان ماسک به پیدایش صنعت A.I کمک کرده است. او خود از سرمایه‌گذاران اولیه OpenAI بود اما خیلی زود از این پروژه کناره‌گیری کرد. چون به اعتقاد ماسک این کمپانی دیگر به عنوان یک سازمان خودمختار عمل نمی‌کرد و در حال ساخت فناوری است که از نظر او در بحث‌های سیاسی و اجتماعی طرف می‌گیرد.

آنچه در رویکرد A.I آقای ماسک خلاصه می‌شود این است که خودش آن را انجام دهد. به گفته افرادی که در این موارد با او صحبت کرده‌اند، میلیاردر 51 ساله که شرکت خودروسازی الکتریکی تسلا و شرکت اسپیس ایکس را نیز اداره می‌کند، مدت‌هاست که تلاش‌های هوش مصنوعی خود را به عنوان جایگزینی بهتر و ایمن‌تر از رقبای خود می‌داند.

آنتونی آگویر، کیهان‌شناس نظری در دانشگاه کالیفرنیا و یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید:

او معتقد است که A.I یک نقطه عطف بزرگ خواهد بود و اگر مدیریت ضعیفی داشته باشد، فاجعه‌بار خواهد بود. او نیز مانند بسیاری دیگر از خود می‌پرسد: ما در این مورد چه خواهیم کرد؟

آغار رابطه ایلان ماسک و هوش مصنوعی

آشنایی ایلان ماسک با هوش مصنوعی به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد. در آن زمان، او یک سرمایه‌گذار در DeepMind (یک استارت آپ لندنی که در سال 2010 شروع به ساخت هوش عمومی مصنوعی کرد) بود. کمتر از چهار سال بعد، گوگل این شرکت 50 نفره را به مبلغ 650 میلیون دلار خریداری کرد.

در یک رویداد هوافضا در سال 2014 در موسسه فناوری ماساچوست، آقای ماسک نشان داد که برای ساختن A.I خود مردد است. او در پاسخ به سوالات مخاطبان گفت:

من فکر می‌کنم باید در مورد هوش مصنوعی بسیار مراقب باشیم. با هوش مصنوعی، ما شیطان را احضار می‌کنیم.

در تابستان 2015، آقای ماسک به طور خصوصی با چندین محقق و کارآفرین هوش مصنوعی ملاقات کرد. در پایان آن سال، او و چندین نفر دیگر از جمله سم آلتمن، رئیس وقت انکوباتور استارت‌آپ Y Combinator، و ایلیا سوتسکور، محقق برتر هوش مصنوعی، OpenAI را تأسیس کردند.

در سال 2018، آقای ماسک به دلیل تضاد منافع خود با این سازمان از هیئت مدیره OpenAI استعفا داد. در آن زمان، او در حال ساخت پروژه هوش مصنوعی خود در تسلا بود، اتوپایلوت، فناوری کمک راننده که به طور خودکار اتومبیل‌ها را در بزرگراه‌ها هدایت می‌کند. برای انجام این کار، او یک کارمند کلیدی از OpenAI را شکار کرد.

پس از اینکه ChatGPT در نوامبر شروع به کار کرد، آقای ماسک به طور گسترده از OpenAI انتقاد کرد. با این حال ماه گذشته، آقای ماسک X.AI را به ثبت رساند. اسناد توسط وال استریت ژورنال گزارش شده بود. کارشناسانی که درباره هوش مصنوعی با آقای ماسک صحبت کرده‌اند، معتقدند که او در مورد خطرات این فناوری صادق است، حتی اگر خودش آن را بسازد. برخی دیگر گفتند که موضع او تحت تأثیر انگیزه‌های دیگر، به ویژه تلاش‌های او برای تبلیغ و کسب سود از شرکت‌هایش است.

نظر شما چیست؟ آیا واقعا ایلان ماسک رقیب جدید ChatGPT خواهد شد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر ربات‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی