هوش مصنوعی xAI
ایلان ماسک

ایلان ماسک: هوش مصنوعی xAI سرمایه جذب نمی‌کند

سرفصل‌های مقاله

هفته گذشته، ماسک گزارشی مبنی بر اینکه هوش مصنوعی xAI تعهدات ۵۰۰ میلیون دلاری سرمایه‌گذاران را برای تامین مالی یک میلیارد دلاری تضمین کرده است را تکذیب کرد.

ایلان ماسک روز جمعه گفت که شرکت هوش مصنوعی xAI او در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران برای تامین منابع مالی نیست، که پس از گزارش رسانه‌ها در اوایل روز، در مورد تلاش این استارت آپ برای جمع آوری 6 میلیارد دلار بود.

ماسک در پستی در پلتفرم X گفت: xAI سرمایه افزایش نمی‌دهد و من با کسی در این زمینه صحبتی نداشته‌ام.

عدم جذب سرمایه در هوش مصنوعی xAI

هوش مصنوعی xAI
هوش مصنوعی xAI

فایننشال تایمز گزارش داد که xAI در حال مذاکره برای افزایش بودجه به ارزش 20 میلیارد دلار است. بر اساس گزارش FT که به نقل از چندین نفر از افراد آشنا با این موضوع، این استارت‌آپ در حال مذاکره با دفاتر خانواده در هنگ کنگ است و صندوق‌های ثروت دولتی در خاورمیانه را هدف قرار داده است.

رقابت هوش مصنوعی با چندین سرمایه‌گذار که چک‌های بزرگی را برای استارت‌آپ‌هایی امضا می‌کنند که به دنبال سرمایه‌گذاری بر آنچه در سال گذشته توجه سیلیکون ولی را به خود جلب کرده است، داغ شده است.

دفتر ماسک به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد. هفته گذشته، ماسک گزارشی مبنی بر اینکه هوش مصنوعی xAI تعهدات 500 میلیون دلاری سرمایه‌گذاران را برای تامین مالی یک میلیارد دلاری تضمین کرده است را تکذیب کرد. مدیر عامل تسلا در مورد برنامه‌های خود برای ساخت هوش مصنوعی ایمن‌تر صحبت کرده است. ماسک در سال 2015 OpenAI را تأسیس کرد، اما در سال 2018 از هیئت مدیره آن کنار رفت.

سال گذشته، xAI ربات Grok را راه‌اندازی کرد، یک ربات‌چت که رقیب ChatGPT است.

ماسک همچنین در اوایل این ماه در مورد توسعه هوش مصنوعی و روباتیک در خارج از تسلا هشدار داد، مگر اینکه کنترل رای بیشتری در سازنده خودروهای الکتریکی به دست آورد. او گفت که از ساختن تسلا به یک رهبر هوش مصنوعی ناراحت می‌شود مگر اینکه 25 درصد رای را کنترل کند.

به لطف محبوبیت ChatGPT، صنعت هوش مصنوعی یک نقطه درخشان نادر در یک محیط کم سرمایه استارت‌آپ بوده است. هوش مصنوعی Anthropic و Inflection AI با حمایت مایکروسافت نیز در ماه‌های اخیر سرمایه جمع آوری کرده‌اند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی