شکایت ایلان ماسک

شکایت ایلان ماسک از سم آلتمن و OpenAI

سرفصل‌های مقاله

شکایت ایلان ماسک علیه OpenAI و مدیر عامل آن، سم آلتمن، به دلیل نقض قرارداد غیرانتفاعی آنها است.

نبرد حقوقی که در دادگاه عالی کالیفرنیا، سانفرانسیسکو در جریان است، حول خروج OpenAI از ماموریت اساسی خود برای پیشبرد هوش عمومی مصنوعی منبع باز (AGI) برای بهبود بشریت است.

ایلان ماسک یکی از بنیانگذاران و حامیان اولیه OpenAI بود. به گفته ماسک، آلتمن و گرگ براکمن (یکی دیگر از بنیانگذاران و رئیس فعلی OpenAI) او را متقاعد کردند که در سال 2015 با قول‌هایی مبنی بر اینکه این استارت آپ یک مجموعه غیرانتفاعی باقی می‌ماند، سرمایه‌گذاری کند.

دلایل شکایت ایلان ماسک از OpenAI

دلایل شکایت ایلان ماسک

ماسک در چالش حقوقی خود OpenAI را متهم می‌کند که از طریق همکاری با مایکروسافت از اصول خود دور شده است و ادعا می‌کند که این مشارکت فناوری انحصاری را بر اخلاق اصلی پیشرفت منبع باز اولویت می‌دهد.

شکایت ایلان ماسک شامل ادعاهای نقض قرارداد، نقض وظیفه امانتداری و اقدامات تجاری ناعادلانه است. او از OpenAI می‌خواهد تا با اهداف غیرانتفاعی خود هماهنگ شود و به دنبال دستوری برای توقف بهره‌برداری تجاری از فناوری AGI است.

در مرکز اختلاف، راه‌اندازی اخیر GPT-4 توسط OpenAI در مارس 2023 است. ماسک ادعا می‌کند که برخلاف پیشینیان خود، GPT-4 نشان‌دهنده تغییر به سمت مدل‌های منبع بسته است، حرکتی که او معتقد است به نفع منافع مالی مایکروسافت در هزینه OpenAI است.

OpenAI که در سال 2015 به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی غیرانتفاعی هوش مصنوعی تأسیس شد، در سال 2020 به یک نهاد تجاری تبدیل شد. این شرکت اکنون رویکرد سود محوری را اتخاذ کرده است و طبق گزارش‌ها درآمد سالانه بیش از 2 میلیارد دلار است.

ماسک، که مدت‌ها نگرانی خود را در مورد خطرات ناشی از هوش مصنوعی ابراز کرده است، خواستار مقررات قوی دولتی و توسعه هوش مصنوعی مسئولانه شده است. او تخصص فنی هیئت مدیره فعلی OpenAI را زیر سوال می‌برد و بر حذف و متعاقب آن بازگرداندن آلتمن در نوامبر 2023 به عنوان شواهدی مبنی بر یک دستور کار سود محور که با منافع مایکروسافت همسو است، تاکید می‌کند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی