مجمع اخلاقی هوش مصنوعی

برگزاری مجمع اخلاقی هوش مصنوعی به میزبانی یونسکو

سرفصل‌های مقاله

یک نماینده چین در مجمع اخلاقی سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که چین مایل است در تلاش‌های جهانی برای ترویج اخلاق و حکمرانی هوش مصنوعی (AI) شرکت کند تا این موضوع به نفع همه بشریت باشد.

«وانگ جیایی» معاون وزیر آموزش چین این اظهارات را در دومین مجمع جهانی اخلاق هوش مصنوعی، یک رویداد دو روزه با حمایت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در شهر «کرانج» اسلوونی بیان کرد.

وانگ گفت که طرح‌های حکمرانی هوش مصنوعی پیشنهاد شده توسط کشورهای مختلف منعکس‌کننده تجربه عملی آن‌هاست و می‌تواند مبنایی برای جمع‌آوری اجماع جهانی و تدوین مشترک برنامه‌های حکمرانی جهانی فراهم کند.

وانگ افزود، چین همچنین مایل است به همه طرف‌ها گوش دهد، ارتباطات، مبادلات و همکاری عمل‌گرایانه در زمینه هوش مصنوعی جهانی را انجام دهد، به طور مشترک یک مکانیسم حکومتی باز، منصفانه و موثر ایجاد کرده و هوش مصنوعی را به نفع همه بشریت ارتقا دهد.

مجمع اخلاقی هوش مصنوعی

مجمع اخلاقی هوش مصنوعی

این انجمن با موضوع «تغییر چشم‌انداز حکمرانی هوش مصنوعی» بیش از 600 نماینده از دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، مؤسسات دانشگاهی و تحقیقاتی، سازمان‌های غیردولتی و کسب‌وکار از 67 کشور جهان را گرد هم آورد.

به گزارش خبرگزاری دولتی «شین هوا»ی چین، «گابریلا راموس» دستیار مدیر کل علوم اجتماعی و انسانی یونسکو اعلام کرده که چین نه تنها مجموعه‌ای از اقدامات و قوانین را برای تنظیم هوش مصنوعی تدوین کرده است، بلکه به طور فعال در تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدگی به جنبه‌های منفی فناوری‌های هوش مصنوعی با هدف ارائه نتایج بهتر برای مردم حضور دارد.

«آدری آزولای» مدیرکل یونسکو در سخنرانی افتتاحیه خود در این مجمع اخلاقی بر اهمیت همکاری بین‌المللی در زمینه جدید تغییرات آب‌و‌هوایی و انقلاب دیجیتال تاکید کرد. وی گفت: «سوالی که برای همه ما پیش می‌آید این است که آیا شرکت‌کننده فعال یا صرفا ناظر این انقلاب خواهیم بود و چگونه آن را به نفع همه‌مان هدایت می‌کنیم.»

وزیر تحول دیجیتال اسلوونی نیز گفت که معتقد است شرکت‌کنندگان این نشست همه از انگیزه، قدرت، دانش و مسئولیتی که منجر به توسعه هوش مصنوعی به «نفع مردم» شود برخوردارند.

به عنوان بخشی از این مجمع اخلاقی، یونسکو با همکاری موسسه آلن تورینگ و اتحادیه بین‌المللی مخابرات، یک رصدخانه جهانی برای اخلاق هوش مصنوعی افتتاح کرد.

 این رصدخانه به گزارش‌هایی درباره آمادگی برای هوش مصنوعی و تجزیه‌و‌تحلیل بهترین شیوه‌ها دسترسی خواهد داشت و در عین حال به عنوان مرکز دانش در مورد اخلاق و حکمرانی هوش مصنوعی عمل می‌کند.

این دومین مجمع جهانی سازمان ملل با موضوع اخلاق هوش مصنوعی بود. اولین مجمع جهانی اخلاق هوش مصنوعی در سال 2022 در پراگ جمهوری چک برگزار شد.

مهران
مهران