بلاک چین و هوش مصنوعی

کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار ادغام بلاک چین و هوش مصنوعی شد

سرفصل‌های مقاله

به گفته EUBOF، شبکه‌های غیرمتمرکز هوش مصنوعی، بهبود قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های دیفای، در حال حاضر برخی از روندهای آینده در بلاک چین هستند. به اتحادیه اروپا (EU) توصیه شده است که برای همگرایی فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی (AI) آماده شود.

بخش نظارت و انجمن بلاک چین اروپا (EUBOF) – ابتکار کمیسیون اروپا – تحولات بلاک چین را در سراسر اروپا نظارت و تجزیه و تحلیل کرد و گزارش نهایی را در 24 می منتشر کرد.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

ادغام بلاک چین و هوش مصنوعی

بلاک چین و هوش مصنوعی

این گزارش که توسط تیم EUBOF تهیه شده است، پتانسیل بلاک چین برای ادغام با سایر فناوری‌ها و ایجاد نوآوری را برجسته می‌کند. EUBOF روند قوی مربوط به همگرایی مداوم بین بلاک چین و هوش مصنوعی را شناسایی کرد. مجموعه‌های داده‌های هوش مصنوعی حساس را می‌توان به‌طور ایمن بر روی بلاک چین ذخیره کرد، که به گفته EUBOF، می‌تواند در «مراقبت‌های بهداشتی و مالی، جایی که امنیت داده‌ها در اولویت است» مفید باشد.

علاوه بر این، همگرایی این دو فناوری می‌تواند شبکه‌های هوش مصنوعی غیرمتمرکز را فعال کند. این گزارش افزود:

این می‌تواند خطر انحصار داده‌ها را کاهش دهد و توسعه مشترک هوش مصنوعی را ارتقا دهد

EUBOF همچنین به این نتیجه رسید که هوش مصنوعی می‌تواند عملکرد قرارداد هوشمند را بهبود بخشد، که می‌تواند در صنایع مختلف اعمال شود. مطالعه کمیسیون اروپا همچنین رشد مداوم اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) را تایید کرد و راه‌اندازی پروتکل‌های جدید و برنامه‌های کاربردی در حال ظهور را پیش بینی کرد.

در نهایت، EUBOF پیش‌بینی می‌کند که قابلیت همکاری ذاتی، پایداری و بهره وری انرژی فناوری بلاک چین، محرک اصلی پذیرش مداوم آن خواهد بود. EUBOF چندین توصیه در این زمینه ارائه کرد، از جمله عمل به عنوان یک مرکز دانش جهانی برای بلاک چین، تقویت تعامل اروپا با سهامداران مختلف، و رسیدگی به مسائل ناشی از نوآوری‌های جدید.

همزمان با گزارش EUBOF، در 24 می، اتحادیه اروپا برنامه‌هایی را برای اصلاح مقررات فعلی حاکم بر شرکت مشترک رایانه‌ای با عملکرد عالی اروپا (EuroHPC)، که استفاده از ابررایانه‌ها را برای توسعه هوش مصنوعی دیکته می‌کند، اعلام کرد. EuroHPC تعداد ۹ ابرکامپیوتر را در سراسر اروپا مدیریت می‌کند که از زمان شروع این طرح توسعه یافته‌اند. کارخانه‌های جدید هوش مصنوعی پیشنهاد شده توسط این اصلاحیه، این ماموریت را بیشتر خواهند کرد. در آن زمان، ویلی بورسوس، معاون رئیس جمهور والونیا و وزیر اقتصاد، تحقیق و نوآوری، گفت:

اتحاد نقطه قوت اروپا است و با هم به اهداف بزرگی دست یافته‌ایم. ما این را با توسعه ابررایانه‌های کلاس جهانی خود دیده‌‌ایم، و اکنون می‌خواهیم نتایج این ماشین‌های قدرتمند را از طریق هوش مصنوعی قابل اعتماد افزایش دهیم.

طبق مقررات جدید، نهادهای میزبان می‌توانند تا 50 درصد از هزینه‌های خرید و عملیاتی ابررایانه‌های هوش مصنوعی را از اتحادیه اروپا دریافت کنند. مالکیت این ماشین‌ها را می‌توان به نهادهای میزبان پنج سال پس از پذیرش منتقل کرد.

نوید رضایی
نوید رضایی