قانون‌گذاری

پارلمان اروپا به دنبال قانون‌گذاری هوش مصنوعی !

سرفصل‌های مقاله

در حالی که ایالات متحده در تلاش است تا تصمیم خود را در مورد قانون‌گذاری هوش مصنوعی بگیرد، اتحادیه اروپا در حال برداشتن گام بزرگ دیگری به سمت ارائه مقررات فناوری در دنیای هوش مصنوعی (AI) است.

پارلمان اروپا روز چهارشنبه با اکثریت قاطع به تصویب پیش نویس قانون جدید هوش مصنوعی با 499 رأی موافق، 28 مخالف و 93 رأی ممتنع، رأی داد. انتظار می‌رود نسخه نهایی این قانون در اواخر سال 2023 رای‌گیری شود.

دراگوس تودوراچه، سیاستمدار رومانیایی و عضو پارلمان اروپا (MEP) گفت:

قانون‌گذاری هوش مصنوعی در توسعه و مدیریت آن در سرتاسر جهان لحن ایجاد می‌کند و تضمین می‌کند که این فناوری، که قرار است جوامع ما را از طریق مزایای گسترده‌ای که می‌تواند ارائه دهد، متحول کند، تکامل یافته و مطابق با ارزش‌های دموکراسی استفاده شود.

در صورت تصویب، این قانون یک رژیم نظارتی جامع مبتنی بر ریسک را بر سیستم‌های هوش مصنوعی تحمیل می‌کند. هوش مصنوعی که با ایمنی، معیشت یا حقوق بشر افراد در ارتباط است مانند مواردی که برای نظارت بیومتریک استفاده می‌شود، خطر غیرقابل قبول تلقی شده و کاملاً ممنوع می‌شود.

در مرحله بعدی پروژه‌های پرریسک‌تر هوش مصنوعی قرار گرفته که در زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی، درجه‌بندی آموزشی، جراحی پزشکی، اجرای قانون یا امتیازدهی مالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موارد مستلزم گذراندن برخی تعهدات نظارتی و استحکام امنیت قبل از استفاده تجاری است.

و در آخر، اکثریت قریب به اتفاق سیستم‌های هوش مصنوعی که توسط مصرف‌کنندگان کوچک استفاده می‌شوند، مانند چت‌بات‌ها، نرم‌افزارهای تشخیص چهره، و فیلترهای اسپم، در دسته‌های کم خطر قرار می‌گیرند. برای این دسته کافی است که نحوه عملکرد واقعی محصولات را برای کاربران روشن کنند.

موضع پارلمان اروپا نسبت به قانون‌گذاری هوش مصنوعی

قانون‌گذاری هوش مصنوعی
موضع پارلمان اروپا نسبت به قانون‌گذاری هوش مصنوعی

براندو بنیفی، عضو پارلمان اروپا، گفت: امروز همه نگاه‌ها به ما دوخته شده است. در حالی که شرکت‌های بزرگ فناوری زنگ خطر را در مورد خلاقیت‌های خود به صدا در می‌آورند، اروپا پاسخی روشن به خطراتی که هوش مصنوعی داشته، پیشنهاد کرده است. ما می‌خواهیم از پتانسیل مثبت هوش مصنوعی برای خلاقیت و بهره‌وری استفاده شود. اما همچنین برای محافظت از موقعیت خود و مقابله با خطرات دموکراسی و آزادی‌، مبارزه خواهیم کرد.

قصد اصلی قانون‌گذاری هوش مصنوعی برای کاهش خطرات اجتماعی آن و به طور مستقیم به نگرانی‌های بسیاری در مورد تبعیض و جابجایی شغلی می‌پردازد که بسیاری از اشخاص برجسته مانند ایلان ماسک، مدیرعامل توییتر و سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI،در سال‌های اخیر ابراز داشته‌اند.

مارک سورمن، رئیس بنیاد موزیلا، قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا را به دلیل مسئولیت‌پذیری بیشتر توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی و ایجاد شفافیت بیشتر در مورد سیستم‌های هوش مصنوعی، از جمله سیستم‌هایی مانند ChatGPT، تحسین کرد. با این حال، برخی دیگر نگران هستند که این قانون ممکن است مقررات بیش از حد را در سیستم‌های هوش مصنوعی گسترش دهد که در ابتدا خطر محدود شدن را به همراه دارد.

مدیر سیاست در انجمن صنعت کامپیوتر و ارتباطات (CCIA)، تاکید کرد که قوانین جدید باید خطرات هوش مصنوعی را مورد توجه قرار دهد. در حالی که انعطاف کافی برای توسعه دهندگان برای ارائه برنامه‌های کاربردی و مفید هوش مصنوعی باقی بگذارد.

پیشرفت اتحادیه اروپا در زمینه مقررات به طور گسترده مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما باید دید آیا اتحادیه اروپا می‌تواند از پیشتازی ایالات متحده در این بخش جلوگیری کند یا خیر.

نظر شما چیست؟ آیا قانون‌گذاری هوش مصنوعی به آن کمک خواهد کرد یا از رشد بیشتر آن جلوگیری خواهد کرد؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی