ChatGPT چیست؟

همه آنچه که باید درباره ChatGPT بدانید

سرفصل‌های مقاله

بیش از یک سال از ظهور فناوری انقلابی «هوش مصنوعی زاینده» (مولد) گذشته است. اواخر سال 2022 بود که شرکت OpenAI با رونمایی از ChatGPT، انقلابی در جهان فناوری به‌پا کرد و احتمالا زندگی بشر را برای همیشه تغییر داد.

بعد از انتشار ChatGPT، سایر شرکت‌های بزرگ فناوری هم از محصولات هوش مصنوعی خود رونمایی کردند، اما ChatGPT همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و در این صنعت حرف اول را می‌زند.

در این مطلب می‌خواهیم به 20 نکته جذاب درباره ChatGPT، ویژگی‌های آن و طرز کارش برای استفاده شخصی و کاربردش در کسب‌وکارها اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT

ChatGPT مخفف Chat Generative Pre-trained Transformer، یک مدل زبان هوش مصنوعی پیشرفته است که توسط OpenAI توسعه یافته است. ChatGPT از یک شبکه عصبی با 175 میلیارد پارامتر استفاده می‌کند که به آن اجازه می‌دهد پاسخ‌هایی شبیه انسان را به طیف گسترده‌ای از سوالات و پرامپت‌ها تولید کند.

ChatGPT چگونه عمل می‌کند؟

چت GPT با استفاده از یک شبکه عصبی عظیم عمل می‌کند. این شبکه عصبی برای درک و تولید متنی شبیه انسان بر اساس ورودی‌هایی که دریافت می‌کند آموزش دیده است. این پرامپت‌ها یا سوالات مبتنی بر متن را پردازش و پاسخ‌هایی منسجم، مرتبط با زمینه و غیرقابل تشخیص از پاسخ‌های یک انسان ایجاد می‌کند. 

یکی از ویژگی‌های کلیدی چت‌بات ChatGPT،  توانایی آن در یادگیری از مکالماتی است که با انسان‌ها انجام می‌دهد. داده‌ها و پارامترهای آموزشی گسترده، Chat GPT را قادر می‌سازد تا تفاوت‌های زبانی را درک کند، و پاسخ‌های دقیق و آگاه به زمینه را به طیف گسترده‌ای از سوالات ارائه دهد.

چگونه می‌توان ChatGPT را در هسته آن توصیف کرد؟

ChatGPT در هسته خود به گونه‌ای طراحی شده است که با انسان‌ها به شکلی مکالمه داشته باشد که گویی یک انسان در حال صحبت کردن است. این امر از طریق توانایی آن در درک پیچیدگی زبان و زمینه‌ای که در آن استفاده می‌شود، میسر می‌شود. چه به دنبال پاسخی سریع برای یک سوال باشید و چه درگیر یک مکالمه پیچیده‌تر، ChatGPT قادر است پاسخی دقیق، آموزنده و جذاب به شما ارائه دهد.

چطور باید وارد ChatGPT شد؟

برای شروع کار می‌توانید با ثبت‌نام در وب‌سایت OpenAI و انجام مراحل ثبت‌نام، یک حساب کاربری ایجاد کنید. هنگامی که یک حساب کاربری دارید، ورود به سیستم به سادگی استفاده از اعتبار OpenAI در پلتفرم یا برنامه‌ای است که در آن از Chat GPT استفاده می‌کنید. دسترسی بهChatGPT از طریق پلتفرم OpenAI یا با استفاده از برنامه‌ها و سرویس های یکپارچه‌ای که از ChatGPT استفاده می‌کنند امکان‌پذیر است.

آیا می‌توان از اپلیکیشن موبایل ChatGPT استفاده کرد؟

بله. نسخه ویژه موبایل این نرم‌افزار برای گوشی‌های iOS و اندروید در اختیار همه است.

چگونه می‌توان به شکل موثری از ChatGPT استفاده کرد؟

برای استفاده موثر از Chat‌GPT، سوالات یا پرامپت‌های خود را وارد می‌کنید و هوش مصنوعی پاسخ‌هایی برای شما تولید می‌کند. برای استفاده موثر باید اطمینان داشته باشید که پرامپت‌ها و سوالات شما به اندازه کافی واضح، دقیق، گویا و جامع باشد. هرقدر پیام شما واضح‌تر و جزئی‌تر باشد، ChatGPT نیز پاسخ دقیق‌تری به شما خواهد داد.

موارد کلیدی استفاده از ChatGPT در کسب‌وکارها چیست؟

موارد استفاده زیادی برای استفاده از ChatGPT برای شرکت‌ها وجود دارد، از جمله پشتیبانی مشتری، تولید محتوا، ترجمه زبان، فروش، بازاریابی، ارتباطات داخلی، مدیریت دانش، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و موارد دیگر.

ChatGPT در طول زمان چگونه پیشرفت می‌کند؟

این چت‌بات از مکالمات با کاربران یاد می‌گیرد و به طور مداوم درک زبان و پاسخ‌های خود را افزایش می‌دهد. این به این معنی است که هرچه افراد بیشتری از ChatGPT استفاده کنند، این چت‌بات هوش مصنوعی در درک و پاسخگویی به زبان انسان بهتر می‌شود.

ChatGPT چگونه تعاملات مشتری را افزایش می‌دهد؟

ChatGPT پاسخ‌های سریع، دقیق و شخصی را برای خدمات بهتر به مشتریان ارائه می‌دهد. ضمن این‌که می‌تواند با ارائه پاسخ‌های خودکار به سؤالات رایج مشتریان، به سوالات متداول (FAQ) رسیدگی کند.

ChatGPT چگونه از بازاریابی و فروش پشتیبانی می‌کند؟

این چت‌بات در چندین جنبه در فروش و بازاریابی نقشی اساسی دارد. ChaGPT نه تنها توصیه‌های محصول، فروش متقابل و پیشنهاد برای افزایش فروش را ارائه می‌دهد، به سوالات مربوط به محصول رسیدگی و ثبت سفارش را تسهیل می‌کند، که منجر به صرفه‌جویی در هزینه، افزایش کارایی و افزایش رضایت مشتری می‌شود.

ChatGPT چگونه باعث افزایش دانش کارمندان می‌شود؟

ChatGPT می‌تواند با ارائه دسترسی فوری به اطلاعات به کاربران، از مدیریت دانش پشتیبانی کند. این چت‌بات همچنین ایجاد یک پایگاه دانش را تسهیل می‌کند که در آن کاربران می‌توانند سوالات خود را مطرح و پاسخ‌های فوری را دریافت کنند. این موضوع به نوبه خود به کاهش زمان و منابع مورد نیاز برای کارهایی مانند آموزش و استخدام کارکنان کمک کرده و در عین حال بهره‌وری کلی را افزایش می‌دهد.

OpenAI از چه اقدامات احتیاطی برای استفاده مسئولانه از ChatGPT استفاده می‌کند؟

OpenAI دستورالعمل‌هایی را برای ترویج استفاده مسئولانه و اخلاقی از چت‌باتش ارائه کرده و ChatGPT از دستورالعمل‌های اخلاقی پیروی می‌کند و می‌تواند در راستای جلوگیری از هر نوع سوء‌استفاده، سفارشی‌سازی شود.

ChatGPT چگونه به حوزه آموزش کمک می‌کند؟

ChatGPT آموزش را با ارائه توضیحات، کمک در انجام تکالیف، تدریس خصوصی، پشتیبانی از یادگیری زبان، کمک تحقیقاتی، آماده‌سازی آزمون و دسترسی 24 ساعته و 7 روز هفته افزایش می‌دهد. با کارآمدتر و در دسترس‌تر کردن یادگیری به دانش‌آموزان سود می‌رساند.

آیا ChatGPT برای نوشتن خلاقه مفید است؟

قطعا! این چت‌بات می‌تواند انواع محتوای خلاقانه مانند شعر یا داستان تولید کند.

آیا ChatGPT به طور منظم به‌روزرسانی می‌شود؟

بله، ChatGPT به طور مرتب توسط OpenAI به‌روز می‌شود تا قابلیت‌های خود را بهبود بخشد و از اثربخشی آن اطمینان حاصل کند. فرکانس به‌روزرسانی‌ها ممکن است متفاوت باشد، اما OpenAI معمولا به‌روزرسانی‌ها و بهبودهایی را به صورت دوره‌ای منتشر می‌کند تا مدل را به روز و کارآمد نگه دارد.

چگونه ChatGPT به کاربران در بارش فکری ایده‌های خلاقانه کمک می‌کند؟

ChatGPT به کاربران در بارش فکری ایده‌های خلاقانه با ایجاد طیف گسترده‌ای از پیشنهادات، بینش‌ها و مفاهیم خلاقانه در پاسخ به درخواست‌ها و سوالات کمک می‌کند. می‌تواند دیدگاه‌های تازه‌ای را ارائه دهد، به کاربران کمک کند تا زوایای مختلف را کشف کنند، و تفکر نوآورانه را در حوزه‌های مختلف الهام بخشد و آن را به ابزاری ارزشمند برای تولید ایده و حل مسئله تبدیل کند.

آیا ChatGPT مشاوره سلامت روان و سلامتی ارائه می‌دهد؟

بله، ChatGPT راهنمایی در مورد موضوعات مربوط به سلامت روان و تندرستی ارائه می‌کند، اما بسیار مهم است که از متخصصان، مربیان یا مشاوران انسانی برای سطح شخصی‌سازی شده‌تر پشتیبانی راهنمایی بگیرید.

آیا می‌توان از ChatGPT برای ساخت رزومه و CV کمک گرفت؟

قطعا. ChatGPT می‌تواند با ایجاد رزومه یا CVهای کاملا ساختاریافته و حرفه‌ای بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط کاربر، به ایجاد رزومه و CV کمک کند. کاربران می‌توانند صلاحیت‌ها، تجربه کاری، مهارت‌ها و سایر جزئیات مرتبط خود را وارد کنند و ChatGPT یک رزومه شفاف و درجه یک برای‌شان ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند پیشنهادات و توصیه‌های قالب‌بندی را برای کمک به کاربران در ایجاد اسناد موثر برای درخواست‌های شغلی ارائه دهد.

ChatGPT چگونه اطلاعات و داده‌های حساس را مدیریت می‌کند؟

ChatGPT برای پیروی از دستورالعمل‌های حفاظت از داده‌ها طراحی شده است و می‌توان آن را به گونه‌ای پیکربندی کرد که اطلاعات حساس را به طور مسئولانه مدیریت کند و برای برنامه‌هایی که حفظ حریم خصوصی یک نگرانی است، مناسب است.

 ChatGPT را می‌توان برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی با ذخیره نکردن یا به اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی کاربر، با رعایت استانداردهای حفاظت از داده، پیکربندی کرد.

آیا ChatGPT در زمینه تشخیص بیماری‌ها هم کاربرد دارد؟

با این‌که ChatGPT یک ابزار تشخیصی پزشکی نیست، می‌تواند اطلاعات و توضیحات مربوط به شرایط پزشکی و اصطلاحات این حوزه را ارائه دهد. این کاربرد ChatGPT باعث شده تا به ابزاری مفید و ارزشمند برای متخصصان و دانشجویان رشته پزشکی تبدیل شود. 

و در نهایت، ChatGPT

ابزار قدرتمندی است که می‌تواند به کسب‌و‌کارها کمک کند تا تعاملات خود را با مشتری بهبود بخشند، کارایی را افزایش دهند و در هزینه خود صرفه‌جویی کنند.

این چت‌بات هوش مصنوعی در زندگی روزمره نیز به کار انسان می‌آید و می‌توان از قابلیت‌های متنوع آن در حوزه آموزش، تولید محتوا، ترجمه، مشاوره و موارد پرشماری بهره گرفت و کیفیت زندگی را افزایش داد.

مهران
مهران