فایننشال تایمز

فایننشال تایمز قرارداد صدور مجوز با OpenAI امضا کرد

سرفصل‌های مقاله

روزنامه فایننشال تایمز از قرارداد جدیدی رونمایی کرد. این معامله جدیدترین توافق بین OpenAI و یک سازمان خبری برای دسترسی به مقالات برای جستجوهای ChatGPT است.

فایننشال تایمز قراردادی با OpenAI برای مجوز محتوای آن و توسعه ابزارهای هوش مصنوعی منعقد کرده است.

قراداد فایننشال تایمز با OpenAI

فایننشال تایمز با OpenAI

FT در یک بیانیه مطبوعاتی می‌نویسد که کاربران ChatGPT خلاصه‌ها، نقل‌قول‌ها و پیوندهای مقالات آن را خواهند دید. هر درخواستی که اطلاعات را از FT برمی‌گرداند به نشریه نسبت داده می‌شود.

در مقابل، OpenAI با این سازمان خبری برای توسعه محصولات جدید هوش مصنوعی همکاری خواهد کرد. فایننشال تایمز در حال حاضر از محصولات OpenAI استفاده می‌کند و می‌گوید که مشتری ChatGPT Enterprise است. ماه گذشته، FT عملکرد جستجوی هوش مصنوعی مولد را در نسخه بتا منتشر کرد که توسط مدل زبان بزرگ کلود Anthropic طراحی شده بود. Ask FT به مشترکین اجازه می‌دهد اطلاعاتی را در مقالات نشریه پیدا کنند.

جان ریدینگ، مدیر عامل گروه فایننشال تایمز، می‌گوید که حتی زمانی که این شرکت با OpenAI شریک می‌شود، این نشریه همچنان به «روزنامه‌نگاری انسانی» متعهد است.

ریدینگ می‌گوید: «البته درست است که پلتفرم‌های هوش مصنوعی به ناشران برای استفاده از مطالبشان پول می‌دهند. او می افزاید که «به وضوح به نفع کاربران است که این محصولات حاوی منابع قابل اعتماد باشند».

OpenAI چندین قرارداد با سازمان‌های خبری بسته است تا به محتوا برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مجوز دهد. اکسل اسپرینگر که Business Insider، Politico و نشریات اروپایی Bild و Welt را منتشر می‌کند، قرارداد مشابهی را با OpenAI امضا کرد تا داده‌ها را از مقالات خود استخراج کند. آسوشیتدپرس همچنین به OpenAI اجازه می‌دهد تا مدل‌های خود را بر اساس داده‌های آنها آموزش دهد. با این حال، گزارش شده است که OpenAI بین 1 تا 5 میلیون دلار برای مجوز محتوا از نشریات ارائه می‌دهد که بسیار کمتر از آنچه شرکت‌های دیگر مانند اپل ارائه می‌دهند.

سایر سازمان‌های خبری رابطه بسیار متفاوتی با OpenAI دارند. نیویورک تایمز در دسامبر 2023 از OpenAI و مایکروسافت به دلیل نقض حق نسخه برداری شکایت کرد و ادعا کرد که ChatGPT “محتوای Times را کلمه به کلمه بازگو می‌کند.” Intercept، Raw Story و AlterNet شکایت جداگانه‌ای علیه OpenAI و مایکروسافت با اتهامات مشابه در ماه فوریه تنظیم کردند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی