اثر انگشت

ادعای هوش مصنوعی: اثر انگشت ما منحصر به فرد نیست

سرفصل‌های مقاله

این باور وجود دارد که هر اثر انگشت روی دست یک فرد کاملا منحصر به فرد است، اما اکنون توسط تحقیقات دانشگاه کلمبیا به چالش کشیده شده است.

تیمی در دانشگاه ایالات متحده یک ابزار هوش مصنوعی را برای بررسی ۶۰ هزار اثر انگشت آموزش دادند تا ببینند که مشخص کند که هر اثر متعلق به یک فرد است یا خیر.

محققان ادعا می‌کنند که این فناوری می‌تواند با دقت 75 تا 90 درصد تشخیص دهد که آیا اثر انگشتان مختلف از یک فرد گرفته شده است یا خیر. اما آنها مطمئن نیستند که چگونه کار می‌کند.

پروفسور هاد لیپسون، روباتیک دانشگاه کلمبیا، که بر این مطالعه نظارت داشت، اذعان کرد: ما به طور قطع نمی‌دانیم که هوش مصنوعی چگونه این کار را انجام می‌دهد.

آیا اثر انگشت ما منحصر به فرد است؟

آیا اثر انگشت
آیا اثر انگشت ما منحصر به فرد است؟

محققان فکر می‌کنند که ابزار هوش مصنوعی اثر انگشت را به روشی متفاوت با روش‌های سنتی تجزیه و تحلیل می‌کرد، تمرکز بر جهت‌گیری برجستگی‌ها در مرکز انگشت به جای روشی که در آن برجستگی‌ها و دوشاخه‌های منفرد به پایان می‌رسند که به عنوان ریزه کاری شناخته می‌شود.

پروفسور لیپسون گفت: «روشن است که از نشانگرهای سنتی که پزشکی قانونی برای دهه‌ها استفاده می‌کرده است، استفاده نمی‌کند. به نظر می‌رسد که از چیزی مانند انحنا و زاویه چرخش‌ها در مرکز استفاده می‌کند.

پروفسور لیپسون گفت که هم او و هم گیب گوئو، دانشجوی مقطع کارشناسی، هر دو از این نتیجه شگفت زده شدند. او گفت: «ما خیلی بدبین بودیم. باید بررسی و دوباره چک می‌کردیم. این ممکن است برای دیگران در این زمینه مهم نباشد.

گراهام ویلیامز، استاد علوم پزشکی قانونی در دانشگاه هال، گفت که ایده اثر انگشت منحصر به فرد هرگز به صورت قطعی گفته نشده است. او گفت:

ما در واقع نمی‌دانیم که اثر انگشت منحصر به فرد است. تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که تا آنجا که ما آگاه هستیم، هنوز هیچ دو نفر اثر انگشت یکسانی را نشان نداده‌اند.

صحنه‌های جرم

نتایج مطالعه دانشگاه کلمبیا می‌تواند بر روی بیومتریک، استفاده از یک انگشت خاص برای باز کردن قفل دستگاه یا ارائه شناسایی و علم پزشکی قانونی تأثیر بگذارد.

برای مثال، اگر یک اثر انگشت شست ناشناس در صحنه جرم A، و یک اثر انگشت اشاره ناشناس در صحنه جرم B یافت شود، این دو در حال حاضر نمی‌توانند از نظر قانونی به یک فرد مرتبط شوند، اما ابزار هوش مصنوعی می‌تواند این موضوع را شناسایی کند. تیم دانشگاه کلمبیا، که هیچ یک از آنها سوابق پزشکی قانونی ندارند، اعتراف کردند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ابزارهای هوش مصنوعی معمولاً بر روی حجم وسیعی از داده‌ها آموزش می‌بینند و برای توسعه بیشتر این فناوری به تعداد زیادی اثر انگشت نیاز است. علاوه بر این، تمام اثر انگشت‌های مورد استفاده برای توسعه این مدل، پرینت کامل و با کیفیت بودند، در حالی که اغلب در دنیای واقعی، اثرهای جزئی یا ضعیف به احتمال زیاد یافت می‌شوند.

آقای گوئو ادعا کرد: ابزار ما به اندازه کافی برای تصمیم‌گیری درباره شواهد در پرونده‌های دادگاه خوب نیست، اما برای ایجاد سرنخ در تحقیقات پزشکی قانونی خوب است.

اما دکتر سارا فیلدهاوس، دانشیار علوم پزشکی قانونی در دانشگاه استافوردشایر، گفت که فکر نمی‌کند این مطالعه در این مرحله «تأثیر قابل‌توجهی» بر پرونده جنایی داشته باشد. او گفت: سؤالاتی در مورد اینکه آیا نشانگرهایی که ابزار هوش مصنوعی روی آنها تمرکز می‌کند، بسته به نحوه پیچش پوست هنگام تماس با سطح چاپ و همچنین اینکه آیا آنها در طول زندگی مانند سنتی یکسان باقی می‌مانند یا خیر وجود دارد.

اما پاسخ دادن به این موضوع می‌تواند دشوار باشد زیرا محققان در مورد اینکه هوش مصنوعی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد نامطمئن هستند، همانطور که در مورد بسیاری از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی صادق است.

اثر انگشت قبل از تولد شکل می گیرد. تحقیقات منتشر شده در سال گذشته نشان داد که فرآیند ژنتیکی پشت آن‌ها ممکن است شبیه به روشی باشد که حیواناتی مانند گورخر و پلنگ نشان‌گذاری می‌کنند: نظریه‌ای که برای اولین بار توسط کدشکن آلن تورینگ در دهه 1950 ارائه شد.

شما هم می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی