هوش مصنوعی

احتمال اخراج 30 هزار کارمند گوگل به خاطر هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

گوگل فعالانه در حال پیشبرد مدل هوش مصنوعی خود است، اما احتمال اخراج ۳۰ هزار کارمند گوگل هم وجود دارد. نشانه‌های اخیر حاکی از این است که این غول حوزه فناوری تنها بر توسعه هوش مصنوعی برای برنامه‌های کاربردی خارجی تمرکز نمی‌کند، بلکه در حال فکر کردن به تغییر قابل توجهی در ساختار عملیاتی خود است.

بر اساس گزارشی که اخیرا توسط The Information منتشر شده است، گوگل به عنوان بخشی از یک حرکت استراتژیک برای ادغام هوش مصنوعی در جنبه‌های مختلف فرایندهای تجاری خود، سیاست تعدیل نیرویی را در نظر دارد که به‌طور بالقوه ممکن است جایگاه شغلی 30 هزار کارمند گوگل را به خطر اندازد.

اخراج ۳۰ هزار کارمند گوگل

کارمند گوگل
اخراج ۳۰ هزار کارمند گوگل

پیش‌بینی می‌شود که تغییر ساختار پیشنهادی در درجه اول بر بخش فروش تبلیغات گوگل تاثیر بگذارد، جایی که این شرکت در حال بررسی مزایای استفاده از هوش مصنوعی برای کارایی بیشتر عملیاتی است.

پذیرش هوش مصنوعی در این حوزه می‌تواند باعث ایجاد تغییرات قابل توجهی در گوگل شود، زیرا این گزارش تاثیر تحول‌آفرین هوش مصنوعی بر جریان‌های درآمدی مرتبط با تبلیغات دیجیتال را برجسته می‌کند و به طور بالقوه نیاز به مداخله انسانی در این وظایف را کاهش می‌دهد.

آزمایش گوگل با هوش مصنوعی فراتر از فروش تبلیغات است و خدمات پشتیبانی مشتری را نیز در بر می‌گیرد. انتظار می‌رود ادغام هوش مصنوعی در پشتیبانی مشتری به طور مستقیم بر جنبه‌های انسان‌محوری عملیات شرکت تاثیر بگذارد. این تغییر استراتژیک با موارد قبلی کوچک‌سازی گوگل در اوایل سال 2023 که توجه و بررسی‌های دقیقی را به خود جلب کرد، مطابقت دارد.

«ساندار پیچای» مدیر عامل گوگل، با پرداختن به تغییرات در حال انجام، ضرورت تنظیم مجدد کسب‌و‌کار را مورد نظر قرار داد و بر چالش‌های ناشی از چشم‌انداز در حال تحول و هزینه‌های مرتبط با آن از نظر کاهش مشاغل تاکید کرد.

قابل توجه است که پیش از این حدود 12000 کارمند گوگل اخراج شده بود، اقدامی که پیچای آن را برای سازگاری و ظرفیت شرکت برای سرمایه‌گذاری در مناطق نوظهور در میان یک محیط متحول جهانی ضروری تلقی می‌کرد.

به کار گیری سیاست تعدیل نیرو در گوگل در حالی صورت می‌پذیرد که نگرانی‌ها درباره جایگزینی مشاغل انسانی با هوش مصنوعی شدیدا افزایش پیدا کرده است.

پیش از این «ایلان ماسک» هشدار داده بود که هوش مصنوعی انسان‌ها را به نقطه‌ای خواهد رساند که دیگر به هیچ شغلی احتیاج نباشد.

همچنین بر اساس گزارش 750 رهبر کسب‌وکار که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، 37 درصد از آن‌ها گفته‌اند که این فناوری در سال 2023 جایگزین کارمندان آن‌ها شده است.

 در همین حال، 44 درصد نیز گزارش داده‌اند که در سال 2024 به دلیل بهره‌وری بالاتر هوش مصنوعی، اخراج‌هایی در کسب‌وکارهای آنان رخ خواهد داد.

مهران
مهران