هوش مصنوعی

استخدام یک ربات هوش مصنوعی به عنوان مشاور مدیر مدرسه!

سرفصل‌های مقاله

مدرسه «کاتسمور» در بریتانیا از یک ربات هوش مصنوعی به عنوان مشاور مدیر و تصمیم‌گیرنده اصلی این مدرسه استفاده می‌کند. «کاتسمور» یک مدرسه پیش‌دانشگاهی شبانه‌روزی دخترانه و پسرانه است که تصمیم گرفته از هوش مصنوعی برای اداره آن مجموعه کمک بگیرد.

در سالیان گذشته هوش مصنوعی با خودکار کردن کارهایی که زمانی توسط انسان‌ها انجام می‌شد، بسیاری از مشاغل را تصاحب کرده است. این امر در صنایع مختلفی از جمله تولید، خدمات مشتری، مراقبت‌های بهداشتی و حمل‌و‌نقل اتفاق افتاده است.

اما حالا در اقدامی غافلگیرکننده، یک مدرسه پیش‌دانشگاهی در بریتانیا یک ربات هوش مصنوعی را به عنوان «مدیر اصلی» خود معرفی کرد. مدرسه Cottesmore، واقع در غرب ساسکس، با یک توسعه‌دهنده هوش مصنوعی برای طراحی این ربات که Abigail Bailey نام دارد همکاری کرده است.

ربات هوش مصنوعی به عنوان مدیر مدرسه

هوش مصنوعی
ربات هوش مصنوعی

«تام راجرسون» رئیس مدرسه کاتسمور به «تلگراف» گفته که او از این ربات برای ارائه مشاوره در مورد مسائل مختلف از نحوه حمایت از کارمندان دیگر گرفته تا کمک به دانش‌آموزان مبتلا به ADHD و نوشتن خط‌مشی‌های مدرسه استفاده می‌کند.

 این فناوری به روشی مشابه ChatGPT – سرویس هوش مصنوعی آنلاین – عمل می‌کند که در آن کاربران سوالات را تایپ می‌کنند و چت‌بات توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

آقای راجرسون گفت که این هوش مصنوعی که دانش زیادی در یادگیری ماشینی و مدیریت آموزشی دارد، با توانایی تجزیه‌وتحلیل حجم وسیعی از داده‌ها توسعه یافته است.

او به تلگراف گفت: «گاهی اوقات داشتن کسی یا چیزی برای کمک به شما به عنوان یک مشاور، تاثیر بسیار آرام‌بخشی دارد. خیلی عالی است کسی کنارتان باشد که به شکلی باورنکردنی آموزش دیده تا در تصمیم‌گیری‌ها به شما کمک کند.»

راجرسون افزود: «البته حضور این ربات هوش مصنوعی به این معنا نیست که از مشاوران انسانی کمک نگیریم؛ من هنوز مشاوران انسانی دارم. اما دانستن این‌که لازم نیست با کسی تماس بگیرید، کسی را آزار دهید یا منتظر پاسخ باشید، بسیار آرام‌بخش و اطمینان‌بخش است.»

مدیر مدرسه کاتسمور در ادامه با اشاره به این‌که مدیران مدرسه دست‌تنها هستند، اضافه کرد: «البته ما گروه‌های معلمان را داریم، اما داشتن کسی یا چیزی که بتواند در این مکان خلوت به شما کمک کند بسیار امیدبخش است.»

گفتنی است ثبت‌نام در این مدرسه غیرانتفاعی، سالی 32هزار پوند برای هر دانش‌آموز بریتانیایی هزینه دارد. به نظر می‌رسد که بخشی از این هزینه هنگفت صرف آینده‌نگری روسای آن در حوزه هوش مصنوعی شده است.

استفاده از هوش مصنوعی در این مدرسه در حالی انجام گرفته که انجمنی از دانشگاه‌های پیشروی بریتانیا نیز مجموعه‌ای از اصول راهنما را در مورد استفاده اخلاقی از هوش مصنوعی مولد (AI) در میان دانشجویان و کارکنان خود امضا کرده است که به استفاده رایج از این فناوری در دانشگاه‌ها می‌پردازد.

در عین حال دبیران و مدرسان مدارس و دانشگاه‌های بریتانیا گفته‌اند که مدارس این کشور هنوز نسبت به پدیده «هوش مصنوعی مولد» در حالت «گیجی» به‌سر می‌برند و نسبت به حسن نیت شرکت‌های بزرگ تولیدکننده این فناوری بی‌اعتماد هستند.

اواخر بهار امسال بود که گاردین گزارش داد گروهی از مدیران مدارس بریتانیا از راه‌اندازی نهادی برای مشاوره و محافظت از مدارس در برابر خطرات هوش مصنوعی خبر داده‌اند و نگرانی‌های‌شان به درباره ابزارهایی مانند ChatGPT، به کمک برای تقلب محدود نمی‌شود. 

به گزارش تایمز، در بریتانیا همچنین نگرانی‌هایی در مورد تاثیر هوش مصنوعی بر سلامت روانی و جسمی کودکان و همچنین خود حرفه معلمی وجود دارد.

برای استفاده از امکانات ChatGPT و ورود به دنیای هوش مصنوعی می‌توانید از دستیار هوش مصنوعی فارسی زیگپ ZIGAP استفاده کنید. شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذرید.

نوید رضایی
نوید رضایی