هوش مصنوعی

انویدیا و فاکس‌کان کارخانه‌های هوش مصنوعی می‌سازند

سرفصل‌های مقاله

باارزش‌ترین شرکت تولیدکننده تراشه‌های جهان، انویدیا و سازنده گوشی‌های آیفون، فاکس‌کان در حال یکی‌کردن نیروهای خود برای ساخت کارخانه‌های هوش مصنوعی هستند.

این شرکت‌ها می‌گویند که این نوع جدیدی از مرکز داده است که از تراشه‌های انویدیا برای تامین انرژی طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها استفاده می‌کند. که شامل آموزش وسایل نقلیه خودران، پلتفرم‌های روباتیک و مدل‌های بزرگ زبان هستند.

لیو یانگ وی، رئیس فاکسکان و جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، در نمایشگاه سالانه فناوری فاکسکان در تایپه، با اشتراک گذاشتن صحنه‌ای در نمایشگاه فناوری، گفتند که شرکت‌هایشان این «کارخانه‌های هوش مصنوعی» را با هم خواهند ساخت.

این در حالی است که ایالات متحده برنامه‌های خود را برای قطع صادرات بیشتر تراشه‌های پیشرفته به چین اعلام کرده که ضربه‌ بزرگی به Nvidia است.

ساخت کارخانه‌های هوش مصنوعی توسط انویدیا و فاکس‌کان

هوش مصنوعی
کارخانه‌های هوش مصنوعی

جنسن هوانگ می‌گوید: نوع جدیدی از تولید پدید آمده است، تولید هوشمند. و مراکز داده‌ای که آن را تولید می‌کنند کارخانه‌های هوش مصنوعی هستند او افزود که فاکسکان تخصص و مقیاس لازم برای ساخت آنها را در سطح جهانی دارد.

هوآنگ با نشان دادن طرحی که با دست کشیده شده بود، توضیح داد که چگونه “کارخانه‌های هوش مصنوعی” می‌توانند به طور مداوم داده‌های خودروهای الکتریکی خودران را دریافت و پردازش کنند تا آنها را باهوش‌تر کند. او اضافه کرد کارخانه هوش مصنوعی نرم افزارها را بهبود می‌بخشد و کل ناوگان هوش مصنوعی را به‌روز می‌کند. در آینده، هر شرکت، هر صنعتی، کارخانه‌های هوش مصنوعی خواهد داشت.

انویدیا، با ارزش‌ترین شرکت تولید تراشه در جهان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کارخانه‌ها از تراشه‌ها و نرم‌افزار این شرکت، از جمله سوپرتراشه GH200 که از فروش آن در چین منع شده است، استفاده خواهند کرد. این اعلام پس از آن منتشر شد که انویدیا در روز سه‌شنبه اعلام کرد محدودیت‌های صادراتی جدید ایالات متحده همچنین فروش دو تراشه هوش مصنوعی پیشرفته‌تر کم‌قدرت‌تر را که برای بازار چین ایجاد کرده و یکی از تراشه‌های بازی برتر خود را مسدود می‌کند.

سهام انویدیا در سال 2023 سه برابر شده است که ارزش بازاری بیش از یک تریلیون دلار به این شرکت می‌دهد. تمام این‌ها ناشی از هیجان نقش مرکزی تراشه‌های این شرکت در برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی است.

در ماه ژانویه، فاکس‌کان و انویدیا همکاری خود را برای توسعه پلتفرم‌های خودروهای خودران اعلام کردند که در آن فاکسکان واحدهای کنترل الکترونیکی (ECU) خودروهای مبتنی بر تراشه DRIVE Orin انویدیا را برای فروش به بازار جهانی تولید خواهد کرد. جون سکی، رئیس کسب و کار خودروهای برقی فاکس‌کان، گفت که این شرکت بدون نام بردن از 14 مشتری بالقوه، در حال صحبت با آنها است و هند و ژاپن را کشورهای امیدوار کننده‌ای برای توسعه خودروهای الکتریکی می‌بیند.

در ابتدا با هدف قرار دادن 5 درصد از بازار جهانی خودروهای برقی و معادل 33 میلیارد دلار درآمد حاصل از تولید خودروهای برقی و قطعات تا سال 2025، جاه طلبی بلندمدت فاکسکان این است که تقریباً نیمی از خودروهای برقی جهان را تولید کند. روز فناوری فاکس‌کان در روز تولد بنیانگذار میلیاردر آن، تری گو، که در سال 2019 از سمت رئیس شرکت کنار رفت، برگزار می‌شود.

شما هم می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.
نوید رضایی
نوید رضایی