هوش مصنوعی

هوش مصنوعی Gemini با دقت بیشتری فکر می‌کند

سرفصل‌های مقاله

گوگل یک مدل هوش مصنوعی (AI) منتشر کرده است که ادعا می‌کند «قابلیت‌های استدلال» پیشرفته‌ای برای «بادقت‌ فکر کردن» در هنگام پاسخ به سؤالات سخت دارد. آیا هوش مصنوعی Gemini واقعا اینگونه است؟

گوگل ادعا می‌کند که هوش مصنوعی Gemini با دقت بیشتری فکر می‌کند. تولیدکنندگان محتوای هوش مصنوعی گاهی اوقات چیزهایی را اختراع می‌کنند که توسعه دهندگان آن را توهم می‌نامند. جمینی در زمینه حل مسئله و دانش خود در 57 حوزه موضوعی از جمله ریاضیات و علوم انسانی مورد آزمایش قرار گرفت.

ساندار پیچای گفت که این یک “عصر جدید” برای هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی Gemini

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی Gemini

گوگل در اوایل سال جاری رویکرد محتاطانه‌ای را برای راه‌اندازی چت‌بات هوش مصنوعی خود به نام بارد اتخاذ کرد و آن را به عنوان یک آزمایش توصیف کرد. بارد در دموی تبلیغاتی خود اشتباه کرد و به سوالی درباره فضا پاسخ اشتباه داد.

اما گوگل ادعاهای بزرگی برای مدل جدید خود دارد و آن را به عنوان “تواناترین” توصیف می‌کند و پیش‌بینی کرده است که می‌تواند در طیف وسیعی از تست‌های هوش از متخصصان انسانی پیشی بگیرد. هوش مصنوعی Gemini می‌تواند متن، تصویر و صدا را تشخیص دهد و تولید کند اما به خودی خود محصولی نیست.

در عوض، آن چیزی است که به عنوان یک مدل پایه شناخته می‌شود، به این معنی که در ابزارهای موجود گوگل، از جمله جستجو و Bard، ادغام خواهد شد.

مسابقه هوش مصنوعی

به گفته چیراگ دکاته، تحلیلگر گارتنر، به نظر می‌رسد Gemini یک “استاندارد جدید” تعیین کرده است و توانایی خود را در یادگیری از منابعی غیر از متن، مانند تصاویر برجسته می‌کند. او می‌گوید که جمینی ممکن است نوآوری‌هایی را که احتمالاً هوش مصنوعی زاینده را متحول می‌کنند، فعال کند.

گوگل تاکنون برای جذب کاربران به اندازه چت‌بات ChatGPT بسیار تلاش کرده است و ادعا می‌کند که قدرتمندترین نسخه Gemini از پلتفرم GPT-4، که ChatGPT را هدایت می‌کند، در 30 مورد از 32 معیار آکادمیک پرکاربرد بهتر عمل می‌کند.

با این حال، نسخه جدید و قوی‌تر نرم‌افزار OpenAI قرار است سال آینده منتشر شود و مدیر اجرایی شرکت، سم آلتمن گفت که محصولات جدید این شرکت باعث می‌شود محصولات فعلی‌اش شبیه «یک خویشاوند عجیب» به نظر برسند. باید دید که آیا آشفتگی اخیر در OpenAI، که منجر به اخراج و استخدام آقای آلتمن در عرض چند روز شد، تأثیری بر آن خواهد داشت یا خیر.

هوش مصنوعی Gemini همچنین با رقیب جدیدی به نام xAI ایلان ماسک روبرو است که به دنبال جذب یک میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه است. شرکت چینی بایدو نیز با محصولات هوش مصنوعی خود در حال رقابت است. اما همانطور که فناوری به سرعت در حال تکامل است، ترس‌ها در مورد پتانسیل آن برای ایجاد آسیب نیز افزایش می‌یابد.

دولت‌ها در سرتاسر جهان در تلاش هستند تا قوانینی را برای مهار خطرات احتمالی هوش مصنوعی در آینده ایجاد کنند. در ماه نوامبر، این موضوع در نشستی در بریتانیا مورد بحث قرار گرفت، جایی که امضاکنندگان اعلامیه‌ای را برای توسعه امن آن به توافق رساندند.

شما هم می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی