هوش مصنوعی مولد
,

ارزش بازار هوش مصنوعی مولد در سال 2032 باورنکردنی‌ است!

سرفصل‌های مقاله

طبق تحقیقات موسسه Precedence، ارزش بازار هوش مصنوعی مولد در حال حاضر ۱۲ میلیارد دلار است و انتظار می‌رود که تا سال 2032 با افزایش 27 درصدی نرخ رشد سالیانه، به 118 میلیارد دلار برسد.

هوش مصنوعی مولد در درجه اول با ورود ChatGPT جهانی شد. البته صنعت رسانه و سرگرمی هم با استفاده گسترده از آن، باعث رشد بیشتر این بازار شد.

هوش مصنوعی مولد از طریق داده‌های ورودی (متن، تصویر،ویدیو) تولید محتوا می‌کند که می‌توان گفت برای اولین بار خلاقیت را به هوش مصنوعی آورده است.

چشم انداز ارزش بازار هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد
ارزش بازار هوش مصنوعی مولد

شبکه‌های انتشار و ترانسفورماتورها پرکاربردترین فناوری‌های هوش مصنوعی مولد هستند. ترانسفورماتورها بالاترین درآمد را تا سال ۲۰۲۳ ایجاد کردند. رشد این بخش به دلیل محبوبیت روزافزون برنامه‌های تبدیل متن به عکس است.

تولید تصویر برای بسیاری از صنایع، از جمله مراقبت‌های بهداشتی، خودرو و حمل و نقل، رسانه و سرگرمی و … برای برآوردن نیازها، بسیار مهم است، زیرا این بخش‌ها ارزش بالایی برای کسب و کارها فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، DALL-E یک ترانسفورماتور است که می‌تواند ورودی متن را بخواند و آن را به تصویر تبدیل کند.

بخش رسانه و سرگرمی بیشترین درآمد را در سال ۲۰۲۲ ایجاد کرد و پیش بینی می‌شود در آینده بالاترین نرخ رشد را داشته باشد. انتظار می‌رود استفاده رو به رشد از هوش مصنوعی مولد برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی پیشرفته، باعث افزایش تقاضا شود. 

علاوه بر این، استفاده از هوش مصنوعی در بخش خدمات مالی برای جلوگیری از تقلب، امنیت داده‌ها و برآوردن نیازهای متغیر مختلف، می‌تواند سهم مهمی برای افزایش بازار هوش مصنوعی مولد باشد.

ورود کمپانی‌های بزرگ به هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی مولد

انتظار می‌رود بازیگران برجسته بازار مانند گوگل، متا (فیسبوک) و مایکروسافت، و همچنین سایر شرکت‌های فناوری و کارشناسان برجسته، رشد بازار هوش مصنوعی مولد را افزایش دهند.

پیش بینی می‌شود، آسیا سریع‌ترین گسترش را در زمینه استفاده از هوش مصنوعی مولد داشته باشد. ابتکارات رو به رشد هوش مصنوعی دولتی در آسیا و اقیانوسیه و افزایش پذیرش برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی باعث رشد این منطقه در هوش مصنوعی مولد می‌شود.

کسب و کارها می‌توانند از هوش مصنوعی مولد برای افزایش نرخ حفظ مشتری استفاده کنند. شرکت‌هایی مانند Insilico Medicine و Amgen از هوش مصنوعی مولد برای طراحی پروتئین برای داروها استفاده می‌کنند که به کاهش زمان صرف شده برای عرضه محصولات جدید کمک می‌کند.

Adobe قصد دارد هوش مصنوعی مولد را در برنامه‌های ویدئویی و طراحی گرافیکی خود بگنجاند. مایکروسافت هم با بهره‌گیری از زیرساخت‌های ابری، دسترسی انحصاری به فناوری OpenAI و بازار عظیم کار و ابزار خلاقیت، از قدرت مدل‌های مولد استفاده می‌کند.

به نظر می‌رسد هوش مصنوعی مولد در آینده به تمامی صنایع وارد می‌شود. برای همین پیش‌بینی افزایش خیره‌کننده ارزش بازار هوش مصنوعی مولد، چندان هم دور از ذهن نیست. شما هم می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با Chatgpt و DALL-E دو هوش مصنوعی مولد برتر دنیا صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی