هوش مصنوعی

گوگل پدر خوانده هوش مصنوعی را از دست داد

سرفصل‌های مقاله

جفری هینتون، مردی که به عنوان پدر خوانده هوش مصنوعی شناخته می‌شود، گوگل را ترک کرد.

او که یکی از پیشگامان شبکه عصبی به شمار می‌رود، اخیرا اعلام کرد: استفاده از چت بات‌ها “بسیار ترسناک” است و می‌تواند توسط “افراد نادرست” مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

دکتر جفری هینتون که به همراه دو تن از دانشجویانش در دانشگاه تورنتو در سال 2012 یک شبکه عصبی ساخته بود، به خاطر خطراتی که هوش مصنوعی می‌تواند در بازار کار ایجاد کند و همچنین ترس‌هایی ناشی از ایجاد یک هوش دیجیتال واقعی، گوگل را ترک کرد.

هینتون 75 ساله، گفت که برای صحبت آزادانه در مورد خطرات هوش مصنوعی استعفا داده و تا حدی از سهم خود در ایجاد آن پشیمان است. او یک دهه پیش توسط گوگل برای کمک به توسعه فناوری هوش مصنوعی این شرکت به خدمت گرفته شد و رویکردی که خود او پیشگام آن بود، راه را برای توسعه سیستم‌های فعلی مانند ChatGPT هدایت کرد.

پدر خوانده هوش مصنوعی: A.I خطرناک است

پدر خوانده
هوش مصنوعی

هینتون به نیویورک تایمز گفت که تا سال گذشته گوگل معتقد بود که موقعیت بسیار قوی در حوزه سرچ در وب دارد، اما زمانی که مایکروسافت شروع به استفاده از ربات چت جدید خود در موتور جستجوی Bing کرد، این موضوع تغییر کرد. گوگل حالا نگران خطرات ورود چت‌بات‌ها به کسب و کار جستجو است.

همچنین بخوانید: صحبت با هوش مصنوعی گوگل

پدرخوانده هوش مصنوعی همچنین در گفتگو با بی‌بی‌سی هشدار داد که این ربات‌ها می‌توانند از انسان‌ها باهوش‌تر شوند و توسط «بازیگران بد» مورد سوء استفاده قرار گیرند. هوش مصنوعی می‌تواند متن‌های زیادی را به‌طور خودکار تولید کند، بنابراین شما در مقابل اطلاعات نادرستی بسیار زیادی قرار می‌گیرید که می‌توانند بر روی تصمیم‌های شما تاثیر‌گذار باشند. او در ادامه این سوال را مطرح کرد که اگر این چیزها از ما هوشمندتر شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ او گفت:

من به این نتیجه رسیده‌ام که نوع هوشی که در حال توسعه هستیم با هوشی که داریم بسیار متفاوت است. انگار شما ۱۰ هزار نفر نیرو دارید و هر زمان که یک نفر چیزی یاد گرفت، همه به طور خودکار آن را می‌دانستند. این چت بات‌ها می‌توانند خیلی بیشتر از هر انسانی بدانند.

البته دکتر جفری هینتون تنها کسی نیست که این نظر را دارد. ماه گذشته، ایلان ماسک گفت که با لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل، اختلاف پیدا کرده است، زیرا پیج ایمنی هوش مصنوعی را به اندازه کافی جدی نمی‌گرفت. ماسک به فاکس نیوز گفت که پیج می‌خواهد در اسرع وقت، ابرهوش دیجیتال، یا اساساً یک خدای دیجیتال باشد.

نگرانی هینتون در کوتاه‌مدت چیزی است که همین حالا هم به واقعیت تبدیل شده است. مردم دیگر نمی‌توانند با عکس‌ها، ویدیوها و متن‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی که در اینترنت هجوم می‌آورند، تشخیص دهند که چه چیزی واقعی است. به‌روزرسانی‌های اخیر تولیدکننده‌های تصویر مانند Midjourney، به این معنی است که مردم اکنون می‌توانند با تصاویر واقعی عکس تولید کنند. یکی از این تصاویر از پاپ فرانسیس با کت بالنسیاگا در ماه مارس بود که در فضای مجازی سر و صدایی زیادی کرد.

دکتر هینتون همچنین نگران بود که هوش مصنوعی در نهایت جایگزین مشاغلی مانند وکیل حقوقی، دستیاران شخصی و احتمالاً کارهای بیشتری در آینده شود.

نظر شما چیست؟ آیا با توجه به حرف‌های پدر خوانده هوش مصنوعی واقعا صنعت A.I خطرناک است؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر ربات‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی