سرقت اسرار هوش مصنوعی

مهندس سابق گوگل به سرقت اسرار هوش مصنوعی متهم شد

سرفصل‌های مقاله

یک مهندس نرم‌افزار سابق گوگل در ایالات متحده به سرقت اسرار هوش مصنوعی در حالی‌که مخفیانه برای دو شرکت چینی کار می‌کرد، متهم شد.

«لینوی دینگ» معروف به «لئون دینگ» به چهار اتهام در ایالت کالیفرنیا متهم و روز چهارشنبه در راستای این اتهامات دستگیر شد.

این شهروند چینی بیش از 500 پرونده محرمانه را از گوگل به سرقت برده است. او برای هرکدام از این اتهامات با 10 سال زندان و 250 هزار دلار جریمه مواجه خواهد شد.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که وکیل دینگ برای اظهار نظر در مورد این پرونده هنوز تعیین نشده است.

سرقت اسرار هوش مصنوعی

اسرار هوش مصنوعی

اطلاعاتی که این چینی متهم به سرقت کردن آن است، مربوط به زیرساخت مراکز داده ابر‌محاسباتی گوگل است که برای میزبانی و آموزش مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

بر اساس کیفرخواست، دینگ در سال 2019 توسط گوگل استخدام شد و مسئولیت او شامل توسعه این نرم‌افزار بود.

ظاهرا او در ماه مه 2022 شروع به بارگذاری اطلاعات ذخیره شده در شبکه گوگل در یک حساب شخصی گوگل کرد. این بارگذاری‌ها به طور دوره‌ای برای یک سال ادامه یافت.

در همین حال گفته می‌شود که او چندین ماه را در چین گذرانده و برای Beijing Rongshu Lianzhi Technology – یک شرکت فناوری نوپا که به او مراجعه کرده بود، کار کرده است. در کیفرخواست آمده است که به دینگ 14800 دلار (11620 پوند) در ماه پیشنهاد شده است تا مدیر ارشد فناوری شرکت شود.

همچنین گفته می‌شود که او شرکت فناوری خود به نام Shanghai Zhisuan Technology را راه‌اندازی کرده است که بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تمرکز داشت و خود را به عنوان مدیرعامل این شرکت برگزید.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند که دینگ هرگز در مورد کار خود برای هیچ‌یک از این شرکت‌ها به گوگل چیزی نگفته است. در کیفرخواست آمده است که او برای کمک به توسعه این تجارت به یک سازمان مستقر در چین درخواست داده و آن را در یک کنفرانس سرمایه‌گذاری در چین در نوامبر 2023 ارائه کرده است.

یک ماه بعد، گوگل او را در تلاش برای آپلود فایل‌های بیشتری در رایانه شخصی خود در حالی که در چین بود شناسایی کرد، اما دینگ به بازپرس گوگل گفت که این کار برای ارائه مدرکی مبنی بر سابقه کار او در گوگل است.

گفته می‌شود این شهروند چینی قبل از استعفا از گوگل در 26 دسامبر، به آمریکا برگشته و بدون اطلاع گوگل یک بلیت یک‌طرفه از سان‌فرانسیسکو به مصقد پکن رزرو کرده است. 

چند روز بعد، گوگل بار دیگر پس از اطلاع از اقدامات او در کنفرانس مشکوک شد و پس از جستجو در تاریخچه فعالیت او برای افشای آپلودهای غیرمجاز، دسترسی او را به حالت تعلیق درآورد.

سخنگوی گوگل، «خوزه کاستاندا» گفت که این شرکت «تدابیر سخت‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از سرقت اطلاعات تجاری محرمانه و اسرار هوش مصنوعی تجاری دارد» و افزود که این شرکت با یافتن شواهدی مبنی بر تخلف ادعایی به سرعت به مقامات هشدار داده است.

«مریک گارلند» دادستان کل ایالات متحده، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که دینگ با کار مخفیانه برای شرکت‌هایی که “به دنبال برتری در رقابت فناوری هوش مصنوعی” هستند، به دنبال ثروتمند شدن خود است.

آقای گارلند گفت: «وزارت دادگستری سرقت اسرار هوش مصنوعی و سایر فناوری های پیشرفته را که می‌تواند امنیت ملی ما را به خطر بیندازد، تحمل نخواهد کرد.»

«کریستوفر رای» مدیر اف‌بی‌آی نیز گفت که اقدامات ادعایی آقای دینگ “آخرین نمونه‌ای از اقدامات چینی‌ها برای سرقت نوآوری‌های آمریکا و انتقال آن به چین” است.

ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر درگیر یک نبرد تجاری تلخ بوده‌اند و هر دو طرف در تلاش برای به دست آوردن برتری رقابتی نسبت به دیگری هستند.

این اختلاف باعث شده است که هر دو کشور بر کالاهای یکدیگر به ارزش صدها میلیارد دلار تعرفه وضع کنند.

روابط تجاری دو کشور در دولت بایدن بدتر شده است و دو طرف موانع جدیدی را بر تجارت اعمال کردند، از جمله محدودیت‌هایی بر صادرات تراشه‌های کامپیوتری.

مهران
مهران