ناکامی گوگل در تحقق اهداف محیط زیستی

سرفصل‌های مقاله

سه سال پیش، گوگل طرحی بلندپروازانه برای مقابله با تغییرات محیط زیستی با «صفر خالص» Net Zero تنظیم کرد، به این معنی که تا سال 2030، گازهای تغییر دهنده آب‌و‌هوایی بیش از آن‌چه که خارج می‌کند را در هوا منتشر نخواهد کرد.

اما گزارشی از این شرکت در روز سه‌شنبه نشان داد که گوگل به این هدف نزدیک نیست.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

به جای کاهش، انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط گوگل در سال 2023 نسبت به سال قبل 13 درصد رشد کرده است. انتشار گازها در مقایسه با سال 2019 نیز 48 درصد افزایش یافته است.

گوگل می‌گوید که این رشد سال گذشته ناشی از هوش مصنوعی و مراکز داده آن است که به برق زیادی برای مصرف نیاز دارد.

اهداف محیط زیستی گوگل

اهداف محیط زیستی گوگل

تولید این میزان از الکتریسیته با سوزاندن زغال‌سنگ یا گاز طبیعی باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای از جمله دی‌اکسید‌کربن و متان می‌شود که سیاره را گرم می‌کند و تغییرات آب‌‌وهوایی شدیدتری را به همراه دارد.

این شرکت یکی از مهم‌ترین تعهدات صنعت آب‌و‌هوا را انجام داده و در این حوزه به عنوان یک رهبر شناخته شده است.

«لیزا ساکس» مدیر مرکز سرمایه‌گذاری پایدار کلمبیا، گفت که گوگل باید برای مشارکت با شرکت‌های پاک‌تر و سرمایه‌گذاری در شبکه برق بیشتر تلاش کند.

او گفت: «واقعیت این است که ما از آن‌چه می‌توانستیم در حال حاضر با فناوری‌هایی که در اختیار داریم، با منابعی که در اختیار داریم، از نظر پیشرفت دوره گذار انجام دهیم، بسیار عقب هستیم».

«کیت برانت» مدیر ارشد پایداری گوگل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «دستیابی به هدف صفر خالص تا سال 2030، یک پروژه بسیار بلندپروازانه است.»

برانت افزود: «ما می‌دانیم که تحقق این هدف آسان نخواهد بود و رویکرد ما باید به تکامل خود ادامه دهد.»

نیاز هوش مصنوعی به برق

برخی از کارشناسان گفتند که مراکز داده به سرعت در حال گسترش برای تقویت هوش مصنوعی، کل پروژه انتقال به برق پاک را تهدید می‌کند که بخش مهمی از رسیدگی به تغییرات محیط زیستی است.

دلیلش این است که یک مرکز داده جدید می‌تواند تعطیلی نیروگاهی را که سوخت‌های فسیلی می‌سوزاند به تاخیر بیاندازد یا باعث شود نیروگاه جدیدی ساخته شود. مراکز داده نه تنها انرژی‌بر هستند، بلکه به خطوط انتقال ولتاژ بالا و برای خنک ماندن به مقادیر قابل توجهی آب نیاز دارند. آن‌ها همچنین پر سر‌و‌صدا هستند.

این مراکز اغلب در جایی ساخته می‌شوند که برق ارزان‌ترین باشد، نه جایی که انرژی‌های تجدیدپذیر، مانند باد و خورشید، منبع کلیدی انرژی هستند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای برق برای مراکز داده جهانی و هوش مصنوعی تا سال 2026 دو برابر می‌شود.

دیگر طرح های پایداری شرکت‌های فناوری بزرگ نیز با گسترش مراکز داده به چالش کشیده می‌شوند. مایکروسافت در گزارش پایداری زیست‌محیطی در ماه مه گفت که مراکز داده هوش مصنوعی باعث شدند که انتشار گازهای گلخانه‌ای مایکروسافت 29 درصد بالاتر از سطح پایه آن در سال 2020 رشد کند.

شرکت‌های فناوری ادعا می‌کنند که در حالی که هوش مصنوعی به تغییرات محیط زیستی کمک می‌کند، به رفع آن نیز کمک می‌کند.

در مورد گوگل، این کمک می‌تواند به معنای استفاده از داده‌ها برای پیش‌بینی سیل آینده یا ایجاد جریان ترافیک کارآمدتر برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین باشد.

«آماندا اسمیت» دانشمند ارشد در پروژه غیرانتفاعی آب‌و‌هوا می‌گوید کسانی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند – چه شرکت‌های بزرگ و چه کاربران عادی که فقط با آن میم می‌سازند – باید این کار را مسئولانه انجام دهند، یعنی فقط زمانی از انرژی استفاده کنند که به نفع جامعه باشد.

اسمیت افزود: «این به ما به عنوان انسان بستگی دارد که مراقب کارهایی که با آن انجام می‌دهیم باشیم و بپرسیم چرا این کار را انجام می‌دهیم. وقتی ارزشش را داشته باشد، می‌توانیم مطمئن شویم که این خواسته‌ها توسط منابع پاک قدرت برآورده می‌شوند.»

انتشار گازهای گلخانه ای گوگل در سال گذشته تا حدودی به این دلیل افزایش یافت که این شرکت انرژی بیشتری مصرف کرد. 25910 گیگاوات ساعت بیشتر، افزایش نسبت به سال قبل و بیش از دو برابر ساعت انرژی مصرف شده تنها چهار سال قبل. یک گیگاوات ساعت تقریبا انرژی‌ای‌ است که نیروگاهی که به چند‌صد‌هزار خانوار خدمت می‌کند، در یک ساعت مصرف می‌کند.

نکته مثبت این است که با افزایش مصرف گوگل، استفاده از انرژی تجدیدپذیر نیز افزایش می‌یابد.

این شرکت در سال 2020 اعلام کرد که تا سال 2030 در سراسر جهان تنها با استفاده از انرژی پاک در هر ساعت از روز، نیاز عظیم خود به برق را برآورده خواهد کرد. سال گذشته، گوگل اعلام کرد که به طور متوسط ​​64 درصد انرژی بدون کربن برای مراکز داده و دفاتر خود در سراسر جهان مشاهده کرده است. این شرکت گفت که مراکز داده آن به طور متوسط ​​1.8 برابر بیشتر از سایر مراکز در صنعت انرژی کارآمد هستند.

منبع : ktvz

مهران
مهران