هوش مصنوعی گوگل

Gemini جدیدترین محصول هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

سرفصل‌های مقاله

گوگل، Gemini را راه‌اندازی کرد. این پروژه پیشگامانه هوش مصنوعی قرار است رقیب سرسخت ChatGPT باشد. پروژه بلندپروازانه هوش مصنوعی گوگل، جمینی، از تکنیک‌های حل مسئله AlphaGo الهام گرفته و هدف خود را تعریف مجدد قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد و پیشی گرفتن از مدل‌هایی مانند ChatGPT گذاشته است.

گوگل با معرفی Gemini، پروژه‌ای که پتانسیل ایجاد انقلابی در صنعت هوش مصنوعی را دارد، یک سرمایه‌گذاری هیجان انگیز را آغاز کرده است. این پروژه در کنفرانس امسال Google I/O رونمایی شد.

گوگل به رهبری دمیس حسابیس، مدیر عامل شرکت DeepMind، سعی دارد با Gemini یک هوش مصنوعی خلاقانه را به دنیا معرفی کند. Gemini بدون تکیه بر مدل‌های تخصصی کنونی عمل می‌کند. این نوید تولید محتوای بی‌نظیری را می‌دهد که فراتر از محدوده داده‌های آموزشی خود است و جهشی قابل توجه در زمینه هوش مصنوعی را نشان خواهد داد.

هوش مصنوعی گوگل ؛ Gemini

هوش مصنوعی گوگل
هوش مصنوعی گوگل ؛ Gemini

با تکیه بر موفقیت قابل توجه AlphaGo گوگل در سال 2016، استراتژی توسعه Gemini از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که AlphaGo را به موفقیت رساند. جمینی با ترکیب قابلیت‌های حل مسئله AlphaGo و ادغام قابلیت‌های پردازش زبان پیشرفته، تلفیقی از این نقاط قوت را نشان می‌دهد.

هوش مصنوعی تغییر صدا

این پروژه همچنین از یادگیری تقویتی استفاده می‌کند، رویکردی تکراری که در آن نرم افزار به طور مداوم تلاش می‌کند تا وظایف خود را تکمیل کند و عملکرد خود را بر اساس بازخورد آن افزایش دهد. با توجه به اینکه Gemini هنوز در مرحله توسعه خود است، ویژگی‌های پیش‌بینی شده این سیستم در حال حاضر توجه گسترده جهانی را به خود جلب کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که Gemini تحولات چشمگیری را در چشم‌انداز هوش مصنوعی ایجاد کند، به‌ویژه در بخش هوش مصنوعی مولد، که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 ارزش آن به 80.16 میلیارد پوند برسد.

با این حال، این نکته مهم است که قابلیت‌های فعلی Gemini در درجه اول بر روی پردازش متن متمرکز است، برخلاف GPT-4 که دارای توانایی پردازش تصاویر، صدا، متن و ویدئو است. علی‌رغم این محدودیت، جمینی با هدف فراتر رفتن از مرزهای داده‌های آموزشی خود و تولید محتوای غیرمنتظره، به ارائه پاسخ‌های تخیلی و خلاقانه‌تر می‌پردازد.

تلاش‌های قبلی هوش مصنوعی گوگل، مانند ربات‌چت بارد، به دلیل موانعی نتوانست که به سرعت مورد استفاده قرار بگیرد و این حادثه تاثیر قابل توجهی بر ارزش بازار آلفابت، شرکت مادر گوگل داشت. در نتیجه، انتظارات و تقاضاها برای عرضه بی‌عیب و نقص Gemini افزایش یافته است. انتظار می‌رود که رونمایی از جمینی با برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود تا از هر گونه اتفاق ناگوار مجدد برای گوگل جلوگیری شود.

موفقیت بالقوه Gemini می‌تواند تعریف صنعت هوش مصنوعی را دگرگون کند. با این وجود، تا زمانی که نسخه نهایی منتشر نشده و در سناریوهای دنیای واقعی ارزیابی نشود، این سوال که آیا از ChatGPT و سایر سیستم‌های هوش مصنوعی بهتر است یا خیر، بی‌پاسخ باقی می‌ماند.

نظر شما در مورد محصول هوش مصنوعی گوگل چیست؟ آیا Gemini تحول جدیدی در دنیای هوش مصنوعی مولد خواهد بود؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی