پرداخت هوش مصنوعی

گوگل به دنبال گزینه پرداخت هوش مصنوعی است

سرفصل‌های مقاله

گوگل، موتور جستجوی مورد استفاده بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان، در نظر دارد برای محتوای ممتاز تولید شده توسط هوش مصنوعی (AI) هزینه دریافت کند. پرداخت هوش مصنوعی به نام paywall احتمالا در آینده‌ای نزدیک اجرا شود.

گفته می‌شود این شرکت که متعلق به آلفابت است، مدل کسب و کار خود را اصلاح می‌کند و به دنبال قرار دادن برخی از محصولات اصلی خود در پشت دیوار پرداخت است.

این اولین باری است که گوگل برای هر یک از محتوای خود هزینه می‌‌گیرد. البته گوگل گفت که چیزی برای اعلام “در حال حاضر” ندارد.

گزینه پرداخت هوش مصنوعی در گوگل

پرداخت هوش مصنوعی

طبق گزارش فایننشال تایمز (FT) گفته می‌شود که گوگل به دنبال این است که آیا ویژگی‌های جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی را به سرویس‌های اشتراک ممتاز خود اضافه کند یا خیر. که در حال حاضر دسترسی به دستیار هوش مصنوعی جدید خود به نام Gemini، نسخه گوگل از چت‌بات ChatGPT را ارائه می‌دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مدیران اجرایی هنوز تصمیمی نگرفته‌اند که چه زمانی یا نه، اما FT گفت مهندسان در حال توسعه دانش لازم برای استقرار این سرویس پرداخت هوش مصنوعی هستند. FT گفت: موتور جستجوی سنتی گوگل رایگان باقی می‌ماند، اما همچنان با تبلیغات در کنار محتوای جستجو شده ظاهر می‌شود، که مشترکین نیز می‌توانند آن را ببینند.

گوگل با انقلاب هوش مصنوعی با چالش‌هایی مواجه شده است، اوایل سال جاری Gemini که می‌تواند به سؤالات به صورت متنی پاسخ دهد و در پاسخ به درخواست‌های متنی نیز عکس‌هایی تولید می‌کند، پس از اینکه به اشتباه تصویری از بنیانگذاران ایالات متحده از جمله یک تصویر سیاه را ایجاد کرد، جنجال برانگیخت.

همچنین سربازان آلمانی از جنگ جهانی دوم را تولید کرد که به اشتباه یک مرد سیاه‌پوست و یک زن آسیایی را نشان می‌داد. گوگل عذرخواهی کرد و بلافاصله این ابزار را “متوقف” کرد و گفت که “کار را از دست داده است”.

با این حال، این شرکت هنوز هم برای اکثر کاربران اینترنت، شماره یک در مورد جستجوی اطلاعات است. به گفته شرکت تحقیقاتی بازار جهانی Statista، گوگل از سال 2015 با بیش از 80 درصد کاربران اینترنت، بر بازار موتورهای جستجوی دسکتاپ تسلط داشته است. وب سایت‌های مختلف نشان می‌دهند که روزانه بیش از یک میلیارد کاربر دارد.

اکثر درآمدهای گوگل از طریق تبلیغات به دست می‌آید. طبق گزارش Statista، شرکت مادر آن، آلفابت، یکی از بزرگترین شرکت‌های اینترنتی در سراسر جهان است که ارزش آن در سال 2023 به 1.6 تریلیون دلار (1.26 تریلیون پوند) رسیده است.

گوگل در بیانیه‌ای گفت: «بر روی یک تجربه جستجوی بدون آگهی کار نمی‌کند یا حتی آن را در نظر ندارد».

غول جستجو گفت: «همانطور که قبلاً بارها انجام داده‌ایم، به ساخت قابلیت‌ها و خدمات ممتاز جدید برای ارتقای پیشنهادات اشتراک خود در سراسر گوگل ادامه خواهیم داد. ما در حال حاضر چیزی برای اعلام نداریم.»

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی