دستیار صوتی گوگل در گوگل‌مپ

گوگل‌مپ مجهز به دستیار صوتی می‌شود

سرفصل‌های مقاله

طبق اخبار در تلگرام AndroidCentral، گوگل در حال تغییر نحوه دریافت دستورات صوتی برنامه Maps خود است زیرا دستیار گوگل (Google Assistant) جایگزین سرویس‌های گفتار گوگل (Google Speech) می‌شود. وقتی روی نماد میکروفون در نوار جستجوی گوگل‌مپ کلیک می‌کردید، Google Speech ظاهر می‌شد. اکنون اما، وقتی روی نماد میکروفون ضربه می‌زنید، قابلیت دستیار صوتی گوگل تجربه صوتی بهتری را ارائه می‌کند و به طور خلاصه آنچه را که قبلا گفته‌اید به شما نشان می‌دهد. به این ترتیب می‌توانید ببینید که آیا «دستیار» شما را درست شنیده است یا خیر.

ابزارهای هوش مصنوعی

خدمات گفتار گوگل از سال 2013 وجود داشته و بخش مهمی از تاریخچه سیستم عامل اندروید بوده است. بسیاری از برنامه‌ها از آن برای کمک به تبدیل متن به گفتار و گفتار به نوشتار استفاده کرده‌اند، اما این سرویس دیگر کمتر و کمتر توسط گوگل استفاده می‌شود. گوگل‌مپ که سال‌ها از خدمات گفتار استفاده می‌کرد، اکنون آن را با Google Assistant جایگزین کرده است تا تجربه کاربری روان‌تری ارائه دهد.

دستیار گوگل در سال 2016 منتشر شد و از آن زمان تاکنون این برنامه تمرکز گوگل بر روی دستیارهای صوتی بوده است. این ابزار از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا زندگی را برای کاربران آسان‌تر کند.

استفاده از دستیار صوتی گوگل در گوگل‌مپ

دستیار صوتی گوگل
دستیار صوتی گوگل در گوگل‌مپ

اولین باری که بعد از به‌روزرسانی از این ویژگی استفاده می‌کنید، اعلانی از گوگل می‌بینید که می‌گوید «جدید! روش‌های سریع‌تر برای جستجو در Maps». گوگل در زیر آن عنوان می‌نویسد: «برای دریافت مسیرها و جستجوی مکان‌ها با صدای خود، به Maps اجازه ضبط صدا را بدهید».

وقتی از میکروفون استفاده می‌کنید، یک کارت دستیار گوگل از پایین صفحه ظاهر می‌شود و می‌گوید: «بگویید کجا می‌خواهید بروید» همراه با موارد پیشنهادی که می‌گوید «رستوران‌ها»، «خانه و باغ»، «قهوه»، «مواد غذایی» و موارد دیگر. این نماد در حال حاضر در زیر نوار جستجوی گوگل‌مپ ظاهر می‌شود.

mapsassistant

کاربران می‌توانند بررسی کنند که چقدر طول می‌کشد تا از مکان فعلی خود به یک مقصد خاص برسند یا با ضربه زدن روی نماد میکروفون و نام بردن مقصد، ترافیک را بررسی کنند.

با گفتن «Navigate to…» به یک مقصد خاص، روند دریافت مسیرها به آن مقصد، سریعتر از قبل ظاهر می‌شود. اپلیکیشن Google Maps نیز اخیراً به‌روزرسانی دریافت کرده است که جهت‌های قابل مشاهده را به برنامه اضافه می‌کند. اینکار به شما امکان می‌دهد پیش نمایشی از مسیر پیشنهادی که برای رسیدن به مقصد طی می‌کنید بدون نیاز به ضربه زدن روی دکمه شروع، دریافت کنید.

با استفاده از این ویژگی جدید که برای حالت‌های رانندگی، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در iOS و اندروید در دسترس است، کاربران همچنان دستورالعمل‌های گام به گام را دریافت می‌کنند و زمان تخمینی رسیدن، به‌روزرسانی می‌شود. استفاده از مسیرهای قابل مشاهده همچنین نمای وسیع‌تری از محیط اطراف خود را در صفحه پیش نمایش به شما نشان می‌دهد.

گوگل‌مپ مطمئناً بهتر شده است و این روزها نه تنها به شما نشان می‌دهد که چگونه با خیال راحت و سریع از نقطه “A” به نقطه “B” برسید، بلکه به شما می‌گوید کجا شام بخورید، کجا بخوابید، کجا بنزین یا یک فنجان قهوه عالی پیدا کنید.

شاید بهترین چیز در مورد تغییر این باشد که نه تنها سریعتر از ابزار قدیمی خدمات گفتار است، بلکه شما نیز این سریع‌تر شدن را احساس می‌کنید. تقریباً به محض صحبت کردن، نوشتار روی صفحه ظاهر می‌شود و نشان می‌دهد که Maps به سرعت آنچه را که می‌گویید می‌فهمد.

به‌نظر می‌رسد به‌روزرسانی Google Assistant یک تغییر سمت سرور است، به این معنی که هیچ به‌روزرسانی اپلیکیشن برای دریافت رابط کاربری صوتی دستیار در زمان عرضه وجود ندارد.

شما می‌دانستید که زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی هم مجهز به دستیار صوتی است؟ پس همین حالا اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی