هوش مصنوعی
پیش‌بینی آینده با هوش مصنوعی

ورود هوش مصنوعی به مسابقات فرمول ۱

سرفصل‌های مقاله

لوئیس همیلتون می‌خواهد ببیند آیا ورود هوش مصنوعی می‌تواند پنالتی‌های فرمول 1 را کارآمدتر از داوران انجام دهد. این راننده فرمول ۱ ایده پیاده‌سازی هوش مصنوعی را برای مقابله با حوادث در مسیر به جای داوران سنتی مطرح کرده است.

در گرندپری سنگاپور در اوایل این ماه، مکس ورشتاپن از ردبول علیرغم احضار شدن به دلیل سه حادثه مانع از مسابقات، از جریمه گرید اجتناب کرد. همین اتفاق باعث شد که حرف‌هایی در مورد ورود هوش مصنوعی شنیده شود.

به نظر می‌رسید که این اتفاق برخلاف حوادث بازدارنده قبلی در فصل 2023 باشد، یکی از داوران در ژاپن اعتراف کرد اشتباهی رخ داده است. در نتیجه، FIA تصمیم گرفته است که این حکم علیه ورشتاپن عملاً از کتاب رکورد حذف و نادیده گرفته شود.

ورود هوش مصنوعی به فرمول ۱

ورود هوش مصنوعی
ورود هوش مصنوعی به فرمول ۱

ورشتاپن نیز پس از آن اعتراف کرد که حادثه با تسونودا برای درگیر شدن در آن ضعیف بوده است. او به رسانه‌ها توضیح داد که من او را ندیدم زیرا در رادیو در مورد مشکل [ماشین] صحبت می‌کردم. البته ردبول به دلیل نقشش در این حادثه توسط FIA جریمه شد.

در اوایل سال جاری، گونتر اشتاینر، رئیس تیم هاس، به دلیل انتقاد از داوران، به دلیل عدم ثبات در تصمیم‌گیری‌های آنها پس از اینکه نیکو هالکنبرگ در موناکو جریمه زمانی دریافت کرد، به دلیل آنچه که به نظر می‌رسید یک سبقت درست از لوگان سرجنت در موناکو جریمه زمانی دریافت کرد، دچار مشکل شد.

فرمول ۱ داوران دائمی ندارد، با توجه به تعهدی که برای حضور یک مجموعه از داوران در آخر هفته هر مسابقه لازم است، آنها به صورت دائمی نیستند. این‌ها باعث شده که بسیاری از تیم‌ها به ورود هوش مصنوعی به فرمول ۱ علاقمند شوند.

همچنین یک راننده مسابقه‌ای سابق در میان چهار داور در پنل حضور دارد تا درباره آنچه که یک راننده در یک حادثه فکر می‌کرد، فکر کند و سعی کند هنگام تصمیم‌گیری برای اینکه چه جریمه‌ای صادر می‌شود، این موضوع را در نظر بگیرد. اما همیلتون به جای استخدام نقش‌های دائمی برای داوران گرندپری آخر هفته‌ها، پیشنهاد کرده است که F1 باید به دنبال ورود هوش مصنوعی باشد.

او وقتی در مورد حادثه ورشتاپن از او پرسیده شد، به رسانه‌ها درباره قانون بازدارنده گفت: چند سال است، این قانون برای سال‌ها یکسان بوده است. من فکر می‌کنم ما باید شروع به بررسی هوش مصنوعی برای این نوع چیزها کنیم، بنابراین تصمیمات خوبی باید گرفته شود. می‌خواهم ببینم آیا ورود هوش مصنوعی می‌تواند کار بهتری انجام دهد یا نه.

نظر شما در مورد استفاده از هوش مصنوعی در مسابقات فرمول ۱ اتومبیل‌رانی چیست؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی