مشاغل هوش مصنوعی

نگاهی به پردرآمدترین مشاغل هوش مصنوعی در سال 2024

سرفصل‌های مقاله

پنج سال پیش، هوش مصنوعی فقط یک اصطلاح معطوف به آینده بود که مردم از آن می‌ترسیدند، چرا که پیش‌بینی می‌کردند هوش مصنوعی مشاغل را در مقیاس بزرگ از بین ببرد و ماشین‌ها جهان را تسخیر کنند. اما مشاغل هوش مصنوعی نوع جدیدی از کارها هستند.

حالا با یک فلش‌فورواد پنج ساله و با راه‌اندازی اخیر ChatGPT، کسب‌و‌کارها و البته مردم کاملا شروع به استقبال از مزایای متعدد هوش مصنوعی کرده‌اند، در حالی که در همان زمان نامزدهای شغلی در حال کشف دنیای کاملا جدیدی از فرصت‌های کاری هستند.

هوش مصنوعی روش زندگی و کار ما را تغییر می‌دهد و در نتیجه تعدادی مسیرهای شغلی متفاوت و شغل‌های پردرآمدی را با عناوینی نظیر مهندس هوش مصنوعی، تحلیل‌گر داده‌های بزرگ، تحلیل‌گر داده، مهندس یادگیری ماشینی و … را به جهان ارائه می‌کند.

پردرآمدترین مشاغل هوش مصنوعی

مشاغل هوش مصنوعی

با نزدیک شدن به عصر هوش مصنوعی، حالا بهترین فرصت برای شروع یک دانش و مهارت جدید در حوزه این فناوری انقلابی است. بدون تردید آینده ازآن هوش مصنوعی است و کسانی که در این زمینه صاحب تخصص باشند، به مشاغل پردرآمدی خواهند رسید.

در این مطلب می‌خواهیم پردرآمدترین مشاغل هوش مصنوعی جهان در سال 2024 را به شما معرفی کنیم.

مهندس یادگیری ماشینی | Machine Learning Engineer

یک مهندس یادگیری ماشین تجربه‌ای در یادگیری ماشینی دارد و الگوریتم‌ها و مدل‌های یادگیری ماشینی را ایجاد می‌کند که می‌تواند مجموعه داده‌های بزرگ را برای پیش‌بینی، تجزیه‌و‌تحلیل کند. مشاغل یادگیری ماشینی شامل طراحی، ایجاد و توسعه و اجرای مدل‌های یادگیری ماشینی ترکیبی از وظایفی است که از اکثر مهندسین یادگیری ماشین خواسته می‌شود که انجام دهند. برای ایجاد و پیاده‌سازی الگوریتم‌ها و سیستم‌های پیچیده، مهندسان یادگیری ماشینی با مهندسان نرم‌افزار و دانشمندان داده همکاری نزدیک دارند.

متوسط ​​حقوق سالانه یک مهندس یادگیری ماشینی در ایالات متحده 109,143 دلار است و همین باعث شده تا این شغل جزء مشاغل پردرآمد هوش مصنوعی باشد.

مهندس هوش مصنوعی | AI Engineer

یکی دیگر از مشاغل پولساز هوش مصنوعی، مهندسی هوش مصنوعی است.

مهندسان هوش مصنوعی نقش مهمی در توسعه و پیاده‌سازی سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) دارند. مسئولیت‌های آن‌ها شامل توسعه مدل‌ها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی، بهینه‌سازی عملکرد هوش مصنوعی، پیش‌پردازش و تمیز کردن داده‌ها، همکاری با دانشمندان داده و مهندسان نرم‌افزار، و در نهایت، ماندن در صدر پیشرفت‌های هوش مصنوعی است.

برای تبدیل شدن به یک مهندس هوش مصنوعی، به ترکیبی از مهارت‌های فنی، دانش در ریاضیات و آمار و مهارت در زبان‌های برنامه‌نویسی نیاز دارید.

میانگین حقوق سالانه یک مهندس هوش مصنوعی در ایالات متحده 160,757 دلار است.

دانشمند داده | Data Scientist

بدیهی است که دانشمندان داده یا مهندسان کلان داده، در علم داده تجربه دارند و از تکنیک‌های آماری و یادگیری ماشینی برای تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه داده‌های عظیم، یادگیری از داده‌ها و استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای جمع‌آوری بینش از آن داده‌های بدون ساختار استفاده می‌کنند. برای یافتن روندها و الگوها در داده‌ها، آن‌ها قبل از استفاده از این دانش برای تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده، با مدیران تجاری همکاری نزدیک دارند.

متوسط ​​حقوق سالانه یک دانشمند داده در ایالات متحده 65,674 دلار است.

مهندس بینایی کامپیوتر | Computer Vision Engineer

برای کمک به کامپیوترها در درک و تفسیر داده‌های بصری، مهندسان بینایی کامپیوتر رویکردهای یادگیری ماشینی با قدرت هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتر را ترکیب می‌کنند. برای ایجاد سیستم‌هایی که بتواند عکس‌ها، فیلم‌ها و سایر داده‌های بصری را شناسایی و دسته‌بندی کند، آن‌ها با مهندسین دیگر همکاری نزدیک دارند. مهندسان بینایی کامپیوتر یکی از پردرآمدترین مشاغل در هوش مصنوعی هستند.

متوسط درآمد سالانه یک مهندس بینایی کامپیوتر در ایالات متحده 168,803 دلار است.

مهندس پردازش زبان طبیعی | Natural Language Processing Engineer

یکی دیگر از پردرآمدترین مشاغل هوش مصنوعی، مهندسی پردازش زبان طبیعی است.

مهندسان پردازش زبان طبیعی در پردازش زبان طبیعی (NLP) تخصص دارند و از ابزارها و پلتفرم‌هایی مانند تشخیص گفتار برای استفاده از روش‌های یادگیری ماشین و NLP برای کمک به رایانه‌ها برای درک و تفسیر گفتمان انسانی استفاده می‌کنند. مهندسان NLP در موقعیت‌های مهندسی خود می‌توانند گفتار و متن بدون ساختار را دریافت کرده و آن را به چیزی تبدیل کنند که یک کامپیوتر بتواند آن را درک کند. آن‌ها برای ایجاد سیستم‌هایی که می‌توانند صدا و متن انسان را درک کنند و مطابق با آن واکنش نشان دهند، با مهندسان دیگر همکاری نزدیک دارند.

متوسط درآمد سالانه مهندس پردازش زبان طبیعی در ایالات متحده 86,193 دلار است.

مهندس یادگیری عمیق | Deep Learning Engineer

تعدادی شغل هیجان‌انگیز در زمینه هوش مصنوعی وجود دارد و یکی از این مشاغل، مهندس یادگیری عمیق است. مهندسان یادگیری عمیق از روش‌های مختلفی برای ارائه الگوریتم‌هایی به کامپیوترها استفاده می‌کنند که کامپیوترها را قادر می‌سازد تا از مقادیر انبوه داده یاد بگیرند. برای توسعه و اجرای شبکه‌های عصبی پیچیده و دیگر الگوریتم‌های یادگیری عمیق، مهندسان یادگیری عمیق با دانشمندان داده و سایر فناوران همکاری نزدیک دارند.

مهندسی یادگیری عمیق از جمله مشاغل پولساز هوش مصنوعی است که به طور میانگین، درآمد سالانه 141,000 دلاری در آمریکا دارد.

دانشمند تحقیق هوش مصنوعی | AI Research Scientist

یک دانشمند تحقیقاتی هوش مصنوعی سوالات جدید و خلاقانه‌ای می‌پرسد که می‌تواند توسط هوش مصنوعی پاسخ داده شود. آن‌ها بر روی پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته کار می‌کنند و فناوری‌های هوش مصنوعی جدیدی را توسعه می‌دهند که مشاغل می‌توانند از آن‌ها برای بهبود فرایندهای خود استفاده کنند. وظیفه یک دانشمند تحقیق هوش مصنوعی این است که مرزهای آن‌چه را که با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است پیش ببرد. قبل از این‌که یک شرکت میلیون‌ها دلار برای توسعه یک ابزار یا محصول جدید سرمایه‌گذاری کند، این دانشمندان محقق هستند که دوام خود را ثابت می‌کنند. تقاضا برای دانشمندان تحقیقاتی هوش مصنوعی روز به روز در حال افزایش است.

این دانشمندان بیش از 115,000 دلار در سال درآمد خواهند داشت.

مدیر توسعه کسب‌وکار | Business Development Manager

از میان تمام مشاغل در هوش مصنوعی، مدیران توسعه کسب‌و‌کار هوش مصنوعی صاحب برخی از بالاترین دستمزدها در سال 2024 هستند و به طور کلی مسئول یافتن فرصت‌های تجاری جدید و تدوین برنامه‌هایی برای توسعه شرکت را بر عهده دارند. این مدیران به منظور مکان‌یابی بازارهای جدید و ایجاد اتحاد، با سایر مدیران و مدیران اجرایی همکاری نزدیک دارند.

مدیران توسعه کسب‌وکار هوش مصنوعی نزدیک به 200,000 دلار در سال درآمد دارند و این شغل نیز جزء مشاغل پولساز هوش مصنوعی است.

مهران
مهران