نسل زد

هوش مصنوعی چطور به نسل زد کمک می‌کند؟

سرفصل‌های مقاله

احتمالاً ChatGPT در سال‌های آینده شغل شما را نخواهد گرفت اما یک نسل زدی که از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کند، ممکن است اینکار را انجام دهد. نسل زد همین حالا هم وارد بازار کار شده برای نمونه AJ Eckstein یک مشاور 24 ساله در شرکت Fortune 500 است که روزانه از ابزارهای هوش مصنوعی برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند.

AJ می‌گوید که استفاده از هوش مصنوعی او را در کار بهره‌ورتر و کارآمدتر کرده است. اما بزرگترین مزیت هوش مصنوعی کاهش مدت زمانی است که او برای کار کردن صرف می‌کند. او گفت: کاری که ما در تلاشیم انجام دهیم این است که بیشتر بر روی کار استراتژیک و بر روابط مشتری تمرکز کنیم، و از کارهای زمان‌بر تا حد ممکن دوری کنیم.

AJ فقط یک نمونه از کسانی است که شروع به استفاده از هوش مصنوعی کرده‌اند. اما قضیه فراتر از بحث یک یا دو نفر است، نسل زد همین حالا هم رقیب اصلی در کار شما است و همانطور که انتظار می‌رود هوش مصنوعی مولد میلیون‌ها شغل را تحت تأثیر قرار دهد، شرکت‌ها هم به دنبال استعدادهایی هستند که از آن به درستی استفاده کنند. کارشناسان می‌گویند که هوش مصنوعی باعث بهره‌وری کارمندان می‌شود و نیاز به انجام برخی کارها را به شدت کاهش می‌دهد، بنابراین کسانی که می‌توانند از هوش مصنوعی استفاده کنند در صدر ورود به بازار کار قرار می‌گیرند.

اودد نتزر، استاد دانشکده بازرگانی کلمبیا، می‌گوید:

هوش مصنوعی جایگزین شما نمی‌شود، بلکه فردی که می‌داند با هوش مصنوعی چه کار کند، جایگزین شما هستند.

یک نظرسنجی در Pew Research که بیش از ۱۰ هزار نفر در آن بودند، نشان داد که افراد 18 تا 29 ساله بیشتر از سایر گروه‌های سنی در مورد ChatGPT شنیده‌اند. همچنین در بررسی فروردین امسال، ۹ نفر از ۱۰ کارفرمایی که توسط Resume Builder مورد بررسی قرار گرفتند، گفتند که به دنبال استخدام کارمندانی با تجربه ChatGPT هستند.

استفاده از هوش مصنوعی، نسل زد را به اوج می‌رساند

نسل زد
استفاده از هوش مصنوعی، نسل زد

حتی قبل از رونمایی ChatGPT در پاییز، نسل‌های جدید نسبت به قدیمی‌‌ها با پیشرفت‌های هوش مصنوعی راحت‌تر بودند. کارل بندیکت فری، اقتصاددان دانشگاه آکسفورد، می‌گوید: ما از انقلاب‌های فناوری گذشته تجربه داریم که کارمندان مسن‌تر معمولاً برای سازگاری خود با مشکل مواجه می‌شدند. برای همین نسل زد باید در موقعیت خوبی برای استفاده از هوش مصنوعی باشد.

لایس سیلوا، مدیر محتوای نسل زدی، در یک استارت آپ مربوط به شبکه‌های اجتماعی گفت که اساساً گوگل را با ChatGPT جایگزین کرده است و ChatGPT دستیار تحقیقاتی او است.

مورگان یانگ، کارآموز مدیریت پروژه نیز گفت که چت‌بات‌ها شریک مورد علاقه او در طوفان فکری (Brain Storm) هستند. اومی‌گوید که آزمایش با هوش مصنوعی او را در کارش بهتر می‌کند. این جوان ۲۰ ساله ادامه داد: هوش مصنوعی ما را مجبور به ارتقاء مهارت خواهد کرد. پس باید کارهای سطح بالاتری با کمک این فناوری را انجام دهیم.

البته این را هم باید در نظر گرفت که انقلاب هوش مصنوعی هنوز به طور کامل اتفاق نیافتاده اما دلیل برتری نسل زد این است که هوش مصنوعی می‌‌تواند تعداد مشاغل را در صنایع خاص کاهش دهد. و از آنجایی که هوش مصنوعی نوشتن و کدنویسی را برای کارمندان آسان‌تر می‌کند، بسیاری از پوزیشن‌ها می‌توانند رقابتی‌تر شوند.

به گفته نتزر کلمبیا، در حالی که نسل‌های جوان باید شروع خوبی داشته باشند، بسیاری از کارمندان مسن‌تر نیز باید بتوانند این ابزارهای هوش مصنوعی را یاد بگیرند و به کار ببرند.

نظر شما چیست؟ آیا بازار کار در آینده نه چندان دور در اختیار نسل زد قرار می‌گیرد؟ اگر شما هم می‌خواهید که از دنیا عقب نمانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی