صنعت فیلم هند
عکس و تصویر با هوش مصنوعی

چگونه هوش مصنوعی صنعت فیلم هند را تحت تاثیر قرار می‌دهد

سرفصل‌های مقاله

در حالی که هوش مصنوعی در حال حاضر هالیوود را با اعتصاب نویسندگان مختل کرده است، بحث پیرامون این موضوع بحث برانگیز در صنعت فیلم هند که ده ها هزار نفر را استخدام می‌کند، گسترده نیست.

برخی از سازندگان صنعت فیلم هند در حال حاضر تهدید هوش مصنوعی را نادیده می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر احساس می‌کنند باید بسیار جدی گرفته شود.

اولین فیلم هندی کارگردان شکر کاپور، معصوم (1983)، سفر یک زن به سمت پذیرش فرزندی را دنبال می‌کند که در اثر روابط خارج از ازدواج شوهرش متولد شده است. برای دنباله این فیلم احساسی، که پیچیدگی‌های مربوط به خیانت و دستورات اجتماعی را با ظرافت مدیریت کرده بود، کاپور تصمیم گرفت ابزار هوش مصنوعی ChatGPT را آزمایش کند.

کارگردان برنده جایزه از اینکه “هوش مصنوعی چگونه به طور شهودی تعارض اخلاقی در طرح را درک می‌کند” شگفت زده شد و فیلمنامه‌ای را در چند ثانیه به او داد. فیلمنامه تولید شده توسط هوش مصنوعی، کودک را در حال بزرگ شدن به تصویر می‌کشد تا از پدرش رنجیده شود و چرخ دنده‌های رابطه خود را از فیلم اول تغییر دهد. کاپور می‌گوید آینده هوش مصنوعی «آشوب» خواهد بود، زیرا یادگیری ماشینی می‌تواند در عرض چند ثانیه کاری را انجام دهد که مجموعه‌ای از فیلمنامه‌نویسان «هفته‌ها» طول می‌کشند.

هوش مصنوعی و تغییر صنعت فیلم هند

India and Gen AI 1024x576 1

بر اساس گزارش دیلویت در سال 2019، هند بزرگترین صنعت فیلم در جهان را از نظر فیلم های تولید شده در هر سال دارد. این صنعت 850000 کارمند دارد.

با واضح‌تر شدن ابزارهای هوش مصنوعی و پر شدن اینترنت از ویدئوهای غیرعادی ستارگان محبوب هندی، از جمله راشمیکا ماندانا و آلیا بات، استفاده از آن سوالات اقتصادی و اخلاقی را ایجاد می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی در تولیدات تلویزیونی و سینمایی یکی از موضوعات اصلی اعتصاب بازیگران و نویسندگان در ایالات متحده در سال جاری بود که هالیوود را برای ماه ها به بن بست کشاند.

سیدهارت روی کاپور، رئیس سابق انجمن تولیدکنندگان صنعت فیلم هند می‌گوید: «هنوز گفت‌وگوی ساختاری درباره استفاده از هوش مصنوعی در هند وجود نداشته است. او می‌گوید، اما زمان آن فرا رسیده است، زیرا ابزارهای هوش مصنوعی «به معنای واقعی کلمه هر ثانیه هوشمندتر می‌شوند».

کاپور می‌گوید: «جایگاهی که امروز با هوش مصنوعی هستیم، با موقعیتی که سه تا شش ماه دیگر در آن هستیم بسیار متفاوت خواهد بود. استودیوی جلوه های بصری توسط شاهرخ خان فوق ستاره بالیوود نزدیک به دو دهه پیش تاسیس شد. امسال، استودیو جلوه‌های بصری فیلم‌های خان – جاوان و پاتان – دو تا از بزرگ‌ترین فیلم‌های باکس آفیس هند را مدیریت کرد.

کارفرمایان انتظار دارند کارکنان در مورد هوش مصنوعی چه بدانند؟

Yadav و Hingorani می‌گویند که از ابزارهای هوش مصنوعی برای ایده‌ها استفاده کرده‌اند، اما احساس می‌کنند هنوز با وضوح 4K یک فیلم متحرک مطابقت ندارد. اما گوهان سنیاپان در مأموریتی است که این فکر را به چالش بکشد. او کارگردانی فیلم آینده تامیل Weapon را بر عهده دارد که اولین فیلم هندی خواهد بود که دارای یک سکانس دو و نیم دقیقه‌ای است که کاملاً توسط هوش مصنوعی ساخته شده است.

سنیاپن می‌گوید: «ما در حال کار بر روی یک حماسه مافوق بشری با سکانس‌های اکشن زیادی هستیم و می‌خواستم داستان را به روشی جدید منتقل کنم. از تصاویر بازیگر اصلی، ساتیاراج، به‌عنوان پیامی برای تولید نسخه جوان‌تر هوش مصنوعی از او استفاده شد. استفاده از هوش مصنوعی جایگزین ارزان‌تری برای اکشن زنده بود.

در میان ستارگان بالیوود، خان در سال 2021 زمانی که چهره و صدای خود را برای تبلیغاتی که از فناوری دیپ‌فیک استفاده می‌کرد قرض داد، جزو اولین کسانی بود که هوش مصنوعی را آزمایش کرد. کمپین تبلیغاتی راه‌اندازی شده توسط Cadbury به صاحبان مشاغل کوچک اجازه می‌دهد تا از صدا و تصویر او برای تبلیغ فروشگاه خود و افزایش فروش در طول رکود همه‌گیر استفاده کنند.

با توجه به اینکه قانون و قانونگذار در هند هنوز مقرراتی را در مورد استفاده از هوش مصنوعی تعریف نکرده‌اند، منتقدان می‌گویند که زمینه برای سوء استفاده باز است. اما آیا صنعت فیلم هند، در آینده می‌تواند بدون هوش مصنوعی هم به کار خود ادامه دهد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی