هوش مصنوعی

نحوه کار هوش مصنوعی به زبان ساده

سرفصل‌های مقاله

فناوری هوش مصنوعی از روزگار IBM، کامپیوتری که برای بازی شطرنج علیه انسان طراحی شده بود، راه طولانی را طی کرده است. امروزه نرم افزار‌های هوش مصنوعی می‌توانند گردش کار را بهبود بخشند، رفتار مشتری را پیش‌بینی کنند و کارهای بیشتری انجام دهد. اما نحوه کار هوش مصنوعی چگونه است؟

هوش مصنوعی طوری برنامه‌ریزی شده است که درست مانند یک انسان واقعی و زنده فکر کند، عمل کند و پاسخ دهد. هوش مصنوعی را نباید با اتوماسیون اشتباه گرفت. اگرچه هم اتوماسیون و هم هوش مصنوعی از داده‌های سریع برای انجام یک عملکرد استفاده می‌کنند اما مکانیک و خروجی بسیار متفاوت است.

نحوه کار هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
نحوه کار هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی برای مشاغل پیچیده بسیار مفید است. به عنوان مثال HubSpot هوش مصنوعی را مستقیماً در نرم افزار خود گنجانده است تا گردش کار خود را افزایش دهد. اما نحوه کار هوش مصنوعی را چطور می‌توان توضیح داد؟

به بیان ساده، هوش مصنوعی با ترکیب مجموعه داده‌های بزرگ با الگوریتم‌های پردازش بصری کار می‌کند. هوش مصنوعی می‌تواند این الگوریتم‌ها را با یادگیری الگوهای رفتاری در مجموعه‌ای از داده‌ها دستکاری کند. درک این نکته مهم است که نحوه کار هوش مصنوعی تنها یک الگوریتم نیست. در عوض، A.I یک سیستم یادگیری ماشین کامل است که می‌تواند مشکلات را حل کند و نتایج را پیشنهاد دهد.

در ادامه بیایید به نحوه کار هوش مصنوعی به صورت گام به گام نگاهی بی‌اندازیم.

ورودی

اولین مرحله هوش مصنوعی، ورودی است. در این مرحله، یک مهندس باید داده‌های مورد نیاز برای عملکرد صحیح هوش مصنوعی را جمع‌آوری کند. داده‌ها لزوما نباید یک ورودی متن باشند. می‌تواند به صورت تصویر یا گفتار باشد. با این حال، اطمینان از اینکه الگوریتم‌ها می‌توانند داده‌های ورودی را بخوانند، مهم است.

همچنین لازم است که زمینه داده‌ها و نتایج مورد نظر در این مرحله به وضوح تعریف شود.

پردازش

مرحله پردازش زمانی است که هوش مصنوعی داده‌ها را می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد که با آنها چه کاری انجام دهد. در حین پردازش، هوش مصنوعی داده‌های از پیش برنامه‌ریزی شده را تفسیر می‌کند و از رفتارهایی که آموخته است برای تشخیص الگوهای رفتاری یکسان یا مشابه در داده‌ها، بسته به فناوری هوش مصنوعی خاص، استفاده می‌کند.

نتایج داده‌ها

پس از اینکه یک برنامه هوش مصنوعی داده‌ها را پردازش کرد، نتایج را پیش‌بینی می‌کند. این مرحله تعیین می‌کند که آیا داده‌ها و پیش‌بینی‌های داده شده آن شکست خورده یا موفقیت‌آمیز هستند.

تنظیمات

اگر مجموعه داده‌ها منجر به شکست شود، نحوه کار هوش مصنوعی می‌تواند از اشتباه درس گرفته و فرآیند را به‌گونه‌ای دیگر تکرار کند. قوانین الگوریتم‌ها ممکن است نیاز به تنظیم یا تغییر داشته باشند تا با مجموعه داده متناسب شوند.

همچنین ممکن است نتایج در طول مرحله تعدیل تغییر کند تا نتیجه مطلوب یا مناسب‌تری را منعکس کند.

ارزیابی

هنگامی که هوش مصنوعی وظیفه محول شده خود را به پایان رساند، آخرین مرحله ارزیابی است. مرحله ارزیابی به فناوری امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها و استنتاج و پیش بینی را می‌دهد. همچنین می‌تواند قبل از اجرای مجدد الگوریتم‌ها، بازخورد ضروری و مفیدی را ارائه کند.

هوش مصنوعی در تجارت بسیار سودمند است. با این حال، انتخاب فناوری هوش مصنوعی مناسب برای نیازهای تجاری شما مهم است. به طور کلی فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانند با صرفه‌جویی در زمان و پیش‌بینی‌های دقیق‌تر، گردش کار شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.

همچنین شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی