پزشکی
هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی چگونه پزشکی را متحول خواهد کرد؟

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی هر سال ارزش بیشتری پیدا می‌کند. این فناوری می‌تواند انقلابی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی، هم برای بیماران و هم برای پزشکان ایجاد کند. اما هوش مصنوعی چگونه پزشکی را متحول خواهد کرد؟

با پیشرفت‌های صورت‌گرفته در سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای محاسباتی، هوش مصنوعی (AI) به سرعت در حوزه مراقبت‌های بهداشتی رایج فراگیر خواهد شد. این فناوری امیدوارکننده همین چند سال پیش بود که از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی غول‌های فناوری مانند گوگل و مایکروسافت بیرون آمد.

امروزه از هوش مصنوعی در طیف وسیعی از صنایع برای بهبود کارایی و تصمیم‌گیری بهتر استفاده می‌شود. حوزه مراقبت‌های بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست و امروزه یکی از امیدوارکننده‌ترین کاربردهای فناوری هوش مصنوعی، کمک به ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی است. 

در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند باعث تحول در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی شود.

کشف دارو با کمک هوش مصنوعی

 کمک هوش مصنوعی
کشف دارو با کمک هوش مصنوعی

راه‌های زیادی برای بهبود فناوری‌های حوزه سلامت و پزشکی وجود دارد و یکی از این راه‌ها، بهره‌گیری از هوش مصنوعی است. فرایند کشف دارو و یافتن داروهای جدید برای درمان بیماری‌ها، عموما فرایندی طولانی، پیچیده و پرهزینه است. 

اغلب شرکت‌های داروسازی صرفا با استفاده از حدس و آزمون و خطا و آزمایش پیش می‌روند و این روند پر از هزینه و خطاست. اما با استفاده از هوش مصنوعی، شرکت‌های داروسازی قادر خواهند بود روند کشف دارو را تسریع کنند.

با استفاده از هوش مصنوعی، محققان قادر خواهند بود مقادیر زیادی از داده‌های مربوط به بیمار را برای شناسایی موادی که با احتمال بیشتری در برابر بیماری‌های خاص موثرند، ارزیابی کنند. در عین حال محققان قادر خواهند بود تا ترکیباتی را که برای مصرف انسان بی‌خطر هستند و ارزان و آسان ساخته می‌شوند، غربال‌گری کنند.

با افزایش توانایی محاسباتی، هوش مصنوعی همچنین می‌تواند مقادیر زیادی از داده‌های کارآزمایی‌های بالینی و سوابق بیماران را تجزیه و تحلیل کند، که به ارائه‌دهندگان کمک می‌کند تا تشخیص دهند کدام بیماران ممکن است به درمان خاصی پاسخ دهند. 

این فناوری در ادامه می‌تواند به محققان در اولویت‌بندی ترکیبات مورد آزمایش در آزمایشگاه و همچنین طراحی آزمایش‌های بالینی موثرتر کمک کند. این امکان روند توسعه را تسریع می‌کند و شاهد عرضه سریع‌تر داروهای جدید پزشکی به بازار خواهیم بود.

تجزیه و تحلیل داده‌ها پزشکی با کمک هوش مصنوعی

تجزیه و تحلیل داده‌ها امروزه یکی از برترین کاربردهای هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی است. هدف از این آنالیز، گرفتن مجموعه داده‌های بزرگ و استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل آن‌ها جهت کمک به پزشکان و پرستاران برای تصمیم‌گیری بهتر است.

بیمارستان‌ها و موسسات تحقیقاتی می‌توانند از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌ها از سوابق الکترونیکی سلامت، نتایج آزمایشگاهی و سایر منابع برای شناسایی الگوها یا روندهایی استفاده کنند که به محققان امکان می‌دهد آینده سلامت بیماران را پیش‌بینی کنند.

همچنین برای دانشمندان و پزشکان این امکان وجود خواهد داشت که از یک مدل پیش‌بینی برای شناسایی بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به یک بیماری خاص هستند، یا پیش‌بینی این‌که کدام بیماران به احتمال زیاد به یک درمان خاص پزشکی پاسخ می‌دهند، استفاده کنند.

در نهایت هوش مصنوعی به پزشکان اطلاعات و توصیه‌هایی را در زمان واقعی ارائه می‌کند تا از طریق آن هنگام ملاقات با بیماران در مطب، تصمیمات درمانی آگاهانه‌تری بگیرند.

در سطح بالاتر، سیاست‌گذاران قادر خواهند بود از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از منابع متفاوت – از سوابق سلامت شخصی گرفته تا تجزیه و تحلیل فاضلاب و کیفیت هوا – برای شناسایی الگوها یا روندهایی که به بهبود سلامت کل جمعیت یک کشور منجر می‌شود، استفاده کنند. 

ربات‌های دستیار جراحی

دستیار جراحی
ربات‌های دستیار جراحی

امروزه ربات‌ها در بسیاری از جراحی‌ها، نقش مهمی را در فرایند عمل ایفا می‌کنند. پرکاربردترین سیستم‌های رباتیک امروزی شامل دوربین‌ها و ابزارهای جراحی میکروسکوپی و بسیار کوچک متصل به بازوهای رباتیک است که به جراحان امکان می‌دهد علاوه بر مشاهده محل جراحی با وضوح بالا و ابعاد بزرگ، حساس‌ترین اعمال جراحی را به‌راحتی انجام دهند.

این سیستم‌ها پزشکان را قادر می‌سازند تا بسیاری از روش‌های پیچیده را با دقت، انعطاف‌پذیری و کنترل بیشتری نسبت به تکنیک‌های معمولی انجام دهند. چگونه هوش مصنوعی می تواند جراحی به کمک ربات را بهبود بخشد؟

نخست این‌که الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند تصاویری مانند سی‌تی اسکن و MRI را برای ایجاد مدل‌های سه‌بعدی از آناتومی بیمار، تجزیه و تحلیل کنند. پزشکان و جراحان می‌توانند از این اطلاعات برای آگاهی نسبت به ساختارهای مهم بدن بیمار استفاده کنند و خطر عوارض را به حداقل برسانند.

از آن‌جایی که هوش مصنوعی و رباتیک در اتاق عمل رایج‌تر خواهد شد، پزشکان از یک رابطه مشترک با این فناوری بهره‌مند می‌شوند.

 به عنوان مثال، روزی می‌توان از دستگاه‌هایی برای ردیابی موقعیت ابزارهای جراحی در زمان واقعی استفاده کرد و هوش مصنوعی قادر خواهد بود هنگام جراحی، توصیه‌های لازم را به جراحان انجام داده و مراحل لازم هر عمل را به آنان یادآوری کند. 

دستیاران پرستاری مجازی

دستیاران پرستاری مجازی یکی از محبوب‌ترین امکانات هوش مصنوعی است که سازمان‌های خدمات درمانی از آن بهره می‌برند. 

امروزه اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای زیاد وجود دارد که با کمک آن می‌توانید بر روند سلامت خود نظارت داشته باشید. همچنین می‌توانید از چت‌بات‌ها برای بهبود سلامت روان خود استفاده کنید. اما دستیارهای پرستاری مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی، کمی پیچیده‌تر از فناوری‌های مذکور هستند.

این دستیارها می‌توانند از راه دور با بیماران ارتباط برقرار کرده، اطلاعاتی در مورد وضعیت سلامتی آن‌ها ارائه و به سوالات بیماران پاسخ دهند و برای آن‌ها قرار ملاقات تعیین کنند. 

این خدمات به‌ویژه برای بیماران ساکن مناطق محروم و دورافتاده می‌تواند شبیه به معجزه باشد. از پرستاران مجازی می‌توان برای شناسایی و سنجش شدت علائم فرد بیمار و انجام توصیه‌های شخصی برای بهبود و مدیریت بیماری نیز استفاده کرد.

Care Angel نمونه‌ای از یک دستیار پرستار مجازی است که از طریق یک تماس تلفنی یا پیام متنی ساده با بیماران ارتباط برقرار می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که قادر است ظرفیت معاینه بیماران را تا 600 درصد افزایش دهد.

Care Angel با استفاده از دستیار صوتی مجهز به هوش مصنوعی، که دارای نظارت و مدیریت سلامت شخصی و مکالمه‌ای است، به رفع خلاء‌های مراقبتی برای بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن کمک می‌کند.

همان‌طور که پرستاران مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی بیشتر با دستگاه‌های پزشکی پیشرفته ادغام می‌شوند، پزشکان می‌توانند از هوش مصنوعی برای نظارت بر تعداد بیشتری از علائم حیاتی و سایر داده‌های سلامتی مانند فشار خون و سطح قند خون استفاده کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به بیماران و همچنین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در مورد هر گونه تغییری که نیاز به توجه فوری دارد، هشدار دهند.

چگونه هوش مصنوعی ارائه مراقبت‌های بهداشتی را متحول می‌کند

هوش مصنوعی ابزاری قدرتمند برای مراقبت‌های بهداشتی و بیمارستان‌هاست که توانایی بهبود نتایج و رضایت بیمار را در پی دارد. در حال حاضر پیشرفت قابل توجهی در کشف دارو، تجزیه و تحلیل داده‌ها، جراحی به کمک ربات و دستیاران پرستاری مجازی به واسطه هوش مصنوعی رقم خورده است.

با این حال هنوز چالش‌های زیادی در پیش است؛ مثلا باید اطمینان حاصل کرد که سیستم‌های هوش مصنوعی به شکلی مناسب و بی‌نقص آموزش داده شوند تا دچار خطا نشوند. علی‌رغم این چالش‌ها، فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با ارائه مراقبت‌های بهتر با هزینه کمتر، نحوه تعامل بیماران با پزشکان و پرستاران را در آینده دستخوش تحولات مثبت کند.

مهران
مهران