هوش مصنوعی

مهارت‌های شغلی‌تان را ارتقاء دهید تا توسط هوش مصنوعی حذف نشوید

سرفصل‌های مقاله

مطالعه‌ای توسط شرکت IBM نشان داده است که 40% از کارمندان دنیا باید به دلیل پیشرفت هوش مصنوعی، مهارت‌های خود را ارتقاء دهند تا توسط هوش مصنوعی از بین نروند.

پس باید نحوه استفاده از هوش مصنوعی را بیاموزید، وگرنه توسط فردی که این کار را بلد است جایگزین خواهید شد.

مدل‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT می‌توانند بسیاری از وظایف فنی مانند نوشتن و کدنویسی را به خوبی انجام دهند، به قدری خوب که بسیاری از مردم می‌ترسند که این فناوری جایگزین مشاغل آن‌ها شود. یک مطالعه جدید IBM نشان می‌دهد که مردم نباید از این فناوری بترسند، بلکه باید از آن برای منافع خود استفاده کنند.

گزارش IBM تجزیه‌و‌تحلیل می‌کند که ظهور هوش مصنوعی چگونه بر مدل‌های کسب‌وکار شرکت تاثیر می‌گذارد، به‌ویژه در مورد این‌که چگونه شرکت‌ها از هوش مصنوعی برای انجام کارهای خود استفاده می‌کنند و چگونه نقش‌های شغلی امروزی توسط هوش مصنوعی از بین خواهند رفت.

از بین رفتن شغل‌ها توسط هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
از بین رفتن شغل‌ها توسط هوش مصنوعی

برای یافتن پاسخ این سوالات، IBM داده‌هایی را از دو مطالعه قبلی‌اش (یک نظرسنجی از 3000 مدیر سطح سه در 28 کشور و دیگری از 21000 کارمند در 22 کشور) استخراج کرد. نتایج نشان داد که هوش مصنوعی بدون شک باعث تغییر در نیروی کار و مشاغل خواهد شد، اما نه لزوما در راستای بدتر شدن.

طبق آمار بانک جهانی، مدیرانی که مورد بررسی قرار گرفتند تخمین زدند که 40% از نیروی کار آن‌ها در سه سال آینده به دلیل پیشرفت هوش مصنوعی باید دوباره مهارت پیدا کنند؛ این یعنی در مجموع 1.4 میلیارد نفر از 3.4 میلیارد نفر نیروی کار جهانی باید به فکر ارتقاء مهارت‌های خود و هم‌راستا کردن آن با هوش مصنوعی باشند.

با این حال 87% از این مدیران انتظار دارند که هوش مصنوعی مولد به جای حذف کردن مشاغل، آن‌ها را افزایش دهد.

بر اساس تحقیقات IBM IBV، پذیرندگان فناوری که با موفقیت دوباره مهارت لازم را برای انطباق «تغییرات شغلی مبتنی بر فناوری» کسب می‌کنند، نرخ رشد درآمدشان را به طور متوسط ​​15% گزارش می‌کنند و کسانی که روی هوش مصنوعی تمرکز کرده‌اند، نرخ رشد درآمدی 36% بالاتر از همتایان خود را شاهد هستند.

آی‌بی‌ام در این گزارش می‌گوید: «هوش مصنوعی جایگزین افراد نمی‌شود، اما افرادی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند جایگزین افرادی خواهند شد که این کار را نمی‌کنند.»

طبق مطالعه IBM، الگوی جدید مهارت‌ها، مهارت‌های فنی را که معمولا اولویت‌بندی شده بودند، مانند مهارت در STEM، که مهم‌ترین مهارت در سال 2016 بود، به کمترین اولویت در سال 2023 تغییر داده است. 

اکنون تاکید بیشتری بر مهارت‌های افراد مانند مدیریت تیم، توانایی کار موثر در محیط‌های تیمی، توانایی برقراری ارتباط موثر و تمایل به سازگاری با تغییر وجود دارد که همه به مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای گروه در سال 2023 تبدیل شده‌اند. 

نتیجه مهم:

برای زندگی در آینده باید هوش مصنوعی را پذیرفت، از آن نهراسید و هم‌زیستی با آن را پذیرفت. افرادی که بتوانند مهارت‌های استفاده بهینه از امکانات هوش مصنوعی را در خود ایجاد کرده یا ارتقاء دهند، به طور خودکار جایگزین افراد فاقد مهارت خواهند شد و درآمدشان هم به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا خواهد کرد.

مهران
مهران