هوش مصنوعی Nvidia

افزایش جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی Nvidia در حوزه پزشکی

سرفصل‌های مقاله

هفته گذشته Nvidia از عقد قراردادهایی با Johnson & Johnson برای استفاده از هوش مصنوعی زاینده در حوزه جراحی و با GE Healthcare در زمینه بهبود تصویربرداری پزشکی خبر داد. 

این تحولات مراقبت‌های بهداشتی که همچنین شامل راه‌اندازی تقریبا دوجین ابزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی و متمرکز بر مراقبت‌های بهداشتی است ، نشان می‌دهد که حوزه پزشکی و دارویی برای فرصت‌های درآمدزایی بخش غیر‌فناوری انویدیا در آینده چقدر مهم است.

دلیل محبوبیت امروز Nvidia این است که فرصتی را فراهم می‌کند که انسان قبلا قادر به انجام آن نبود یا اگر مجبور به انجام چنین کاری بود، احتمالا چندین برابر زمان، پول و هزینه بیشتری برای انجامش نیاز داشت.

«راج جوشی» تحلیل‌گر فناوری و معاون ارشد موسسه Moody’s Rating می‌گوید: «مراقبت‌های بهداشتی، چه در حوزه بیوتکنولوژی و چه در حوزه مواد شیمیایی یا کشف دارو، حوزه بسیار قدرتمندی است.»

ورود Nvidia به صنعت پزشکی

ورود Nvidia به صنعت پزشکی

سهام انویدیا تا به امروز نزدیک به 100 درصد است و صنعت بیوتکنولوژی نمونه‌ای از پتانسیل استفاده نشده از هوش مصنوعی است که سرمایه‌گذاران همچنان روی آن شرط می‌بندند. هوش مصنوعی می‌تواند روند کشف دارو را تسریع کند و حتی کاربردهایی را برای داروهایی بیابد که ممکن است برای بیماری اولیه‌ای که برای هدف قرار دادن آن ساخته شده‌اند، نتیجه ندهند.

«آردا اورال» از شرکت EY که شرکت پیشرویی در بازار صنعت سلامت در ایالات متحده است می‌گوید: «در حدود 18 ماه گذشته به دلیل کشف نتایج ملموس، میزان امید ما نسبت به موارد استفاده قانع‌کننده از هوش مصنوعی در صنعت داروسازی، پزشکی و بیوتکنولوژی به مراتب بیشتر از میزان هیاهویی بوده که در این زمینه وجود داشته است.»

اورال اضافه کرد که توسعه دارو یک فرایند پرخطر است که توسعه آن از سطح مفهوم تا مطالعات بالینی حداقل یک دهه طول می‌کشد. همچنین فرایندی است که می‌تواند میلیاردها دلار هزینه داشته باشد و احتمال شکست آن زیاد است.

حدود 41 درصد از مدیران عامل حوزه بیوتکنولوژی گفته‌اند که در حال بررسی روش‌هایی هستند که می‌توان از هوش مصنوعی زاینده برای شرکت‌های‌شان استفاده کرد. 

اورال می‌گوید: «این برای تجربه من بسیار درجه یک است، زیرا 30 سال در این صنعت بوده‌ام. این یک ویژگی واقعا منحصر‌به‌فرد است که هوش مصنوعی در اختیار ما قرار داده و بسیار سریع‌تر از سایر فناوری‌ها جواب می‌دهد.»

انویدیا در این زمینه جاه‌طلبی‌ها و برنامه‌های بلندمدتی دارد که در کنفرانس اخیر خود در این حوزه به آن‌ها اشاره کرده است. این شرکت طی تماسی با سرمایه‌گذاران در ماه فوریه، به چندین روش برای تطبیق فناوری خود برای حوزه پزشکی اشاره کرد.

امروزه شرکت‌هایی مانند Recursion Pharmaceuticals و Generate: Biomedicines تحقیقات زیست‌پزشکی خود را با کمک ارائه‌دهندگان ابری تخصصی یا پردازشگرهای گرافیکی ابری گسترش داده‌اند و برای تسهیل فرایند به زیرساخت هوش مصنوعی Nvidia نیاز دارند.

«کولت کرس» مدیر ارشد مالی انویدیا می‌گوید: «در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، زیست‌شناسی دیجیتال و هوش مصنوعی زاینده به اختراع مجدد دارو، جراحی، تصویربرداری پزشکی و دستگاه‌های پوشیدنی کمک می‌‌کنند. ما در دهه گذشته تخصص عمیقی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کرده‌ایم و پلتفرم مراقبت‌های بهداشتی NVIDIA Clara و NVIDIA BioNeMo را به عنوان سرویس هوش مصنوعی زاینده برای توسعه، سفارشی‌سازی و استقرار مدل‌های پایه هوش مصنوعی برای کشف دارو به کمک رایانه را توسعه داده‌ایم.»

گفتنی است تنها در سال گذشته، انویدیا 50 میلیون دلار برای پروژه‌های کشف دارو سرمایه‌گذاری کرده است.

مهران
مهران