انویدیا در حال پسرفت

اینتل در حال رشد و انویدیا در حال پسرفت است

سرفصل‌های مقاله

انویدیا داغ‌ترین شرکت در حال حاضر جهان است. این شرکت که کارش تولید تراشه‌های هوش مصنوعی است، بزرگ‌ترین ذی‌نفع از رونق هوش مصنوعی زاینده بوده که ارزش بازار آن از 300 میلیارد دلار در اواخر سال 2022، به بیش از 2 تریلیون دلار در حال حاضر رسیده است! 

اما موقعیت Nvidia به عنوان تولیدکننده انحصاری تراشه‌های هوش مصنوعی چنین نخواهد ماند.

تکرار آن‌چه Nvidia ساخته دشوار است، اما غیرممکن نیست. شرکت‌های بزرگ فناوری آمازون، مایکروسافت، آلفابت، متا همگی سرمایه‌گذاری زیادی برای توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی خود دارند تا وابستگی خود را به Nvidia کاهش دهند. «سم آلتمن» از OpenAI به دنبال تریلیون‌ها دلار سرمایه برای ایجاد یک شرکت تراشه جدید به منظور تنوع بخشیدن به عرضه سخت‌افزار هوش مصنوعی در جهان است.

انویدیا در حال پسرفت

هوش مصنوعی

با ادامه رشد تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی در سال‌های آینده، نیروهای بی‌امان بازار تضمین می‌کنند که رقبای بیشتری وارد عرصه خواهند شد، عرضه افزایش می‌یابد و قیمت‌ها، حاشیه‌ها و سهم بازار انویدیا کاهش می‌یابند.

علاوه بر این، با بلوغ بازار در سال‌های آینده، نوع اولیه حجم کار محاسباتی هوش مصنوعی از آموزش به استنتاج تغییر خواهد کرد: یعنی از ساخت مدل‌های هوش مصنوعی به استقرار آن مدل‌ها در تنظیمات دنیای واقعی. 

تراشه‌های هوش مصنوعی بسیار تخصصی انویدیا در مورد مدل‌های آموزشی بی‌رقیب هستند. اما استنتاج را می‌توان با تراشه‌های ارزان‌تر و کالایی‌تر انجام داد، که ممکن است مزیت رقابتی انویدیا را در بازار تضعیف و فرصتی برای رقبا ایجاد کند.

البته هیچ‌کدام از اینها به این معنی نیست که انویدیا هنوز بخش مهمی از اکوسیستم هوش مصنوعی در سال 2030 نخواهد بود. اما روند فعلی در قیمت سهام آن که باعث شده سومین شرکت ارزشمند جهان باشد قطعا افت خواهد کرد.

در عین حال چه چیزی اینتل را از هر شرکت تولید تراشه دیگری در جهان متمایز می‌کند؟

یک مزیت مهم: اینتل تنها شرکتی است که تراشه‌های خود را خودش می‌سازد. سایر شرکت‌های مهم تولید تراشه تنها کارشان طراحی تراشه است و آن را برای ساخت به کارخانه‌های دیگری می‌دهند و در زمینه تولید، متکی به دیگران هستند. یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های سازنده، TSMC تایوانی است.

اما اینتل به تنهایی امکانات ساخت تراشه خود را دارد و آن را اداره می‌کند.

توانایی تولید تراشه‌ها به یک دارایی حیاتی ژئوپلیتیک تبدیل شده است. نمونه موردی: وابستگی کامل چین به تامین‌کنندگان نیمه‌هادی‌های خارجی، ایالات متحده را قادر ساخته تا با ممنوعیت واردات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین، صنعت هوش مصنوعی داخلی چین را دچار مشکل کند.

سیاست‌گذاران ایالات متحده به شدت از آسیب‌پذیری‌های ناشی از تمرکز شدید تولید تراشه در تایوان امروز آگاه هستند، به خصوص که چین موضعی فزاینده در قبال این جزیره اتخاذ می‌کند. 

ترویج ساخت نیمه‌هادی‌های پیشرفته در خاک ایالات متحده به یک اولویت اصلی سیاست برای دولت ایالات متحده تبدیل شده است. قانون‌گذاران ایالات متحده در حال انجام اقدامات قاطع برای پیشبرد این هدف هستند، از جمله اختصاص 280 میلیارد دلار جهت سرمایه‌گذاری در صنعت تولید تراشه که در سال 2022 به تصویب رسید.

بر کسی پوشیده نیست که اینتل در دهه گذشته در توانایی خود در تولید تراشه‌های پیشرفته از TSMC عقب افتاده است. با این حال هنوز هم یکی از معدود شرکت‌هایی در جهان است که قادر به ساخت نیمه‌هادی‌های پیشرفته است. 

اینتل تحت مدیریت «پت گلسینگر» که در سال 2021 سکان هدایت شرکت را به دست گرفت، ساخت تراشه را در اولویت قرار داده و استراتژی بلندپروازانه ای را برای بازپس‌گیری جایگاه سابق خود به عنوان تولید‌کننده برجسته تراشه در جهان اتخاذ کرده است. اخیرا نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت در حال پیشرفت به سمت این هدف است.

و شاید مهم‌تر از همه: به سادگی هیچ گزینه یا رقیب دیگری برای رهبری داخلی تولید تراشه در آمریکا وجود ندارد.

«جینا رایموندو» وزیر بازرگانی ایالات متحده که تلاش‌های دولت بایدن در زمینه هوش مصنوعی و تراشه‌ها را رهبری می‌کند، در سخن‌رانی اخیر خود مستقیما به این موضوع اذعان کرد: «اینتل شرکت سازنده تراشه‌های کشور است.»

به زبان ساده، آمریکا به اینتل نیاز دارد. و این نوید خوبی برای چشم‌انداز تجاری اینتل است.

ارزش بازار Nvidia امروز 2.2 تریلیون دلار است. اینتل با 186 میلیارد دلار، شرکت بسیار کوچک‌تری است. اما ما پیش‌بینی می‌کنیم که این شکاف تا سال 2030 به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

مهران
مهران