محتوای هوش مصنوعی
تولید محتوا با هوش مصنوعی

آیا محتوای هوش مصنوعی قابل اعتماد است؟

سرفصل‌های مقاله

کارشناسان تاکید می‌کنند که فناوری هوش مصنوعی به خودی خود نه از نظر اخلاقی خوب است و نه بد، اما استفاده از آن می‌تواند منجر به نتایج مثبت و منفی شود. سوال اینجاست که هوش مصنوعی قابل اعتماد است یا نه؟

با افزایش پیچیدگی و سودمندی ابزارهای هوش مصنوعی (AI)، مردم و صنایع مشتاق هستند تا آنها را برای افزایش کارایی، صرفه‌جویی در هزینه و آگاهی دادن به تصمیم گیری‌های انسانی به کار گیرند. اما آیا این ابزارها برای دنیای واقعی آماده هستند؟ قدرت زیاد مسئولیت بزرگی به همراه دارد. گسترش هوش مصنوعی سوالاتی را در مورد اعتماد، تعصب، حریم خصوصی و ایمنی ایجاد می‌کند و پاسخ‌های ثابت و ساده کمی درباره آن وجود دارد.

همانطور که هوش مصنوعی بیشتر در زندگی روزمره گنجانده شده است، دانشمندان، صنایع و کاربران عادی بیشتری در حال بررسی اثرات آن بر جامعه هستند. حوزه آکادمیک اخلاق هوش مصنوعی در طول پنج سال گذشته رشد کرده است و مهندسان، دانشمندان علوم اجتماعی، فیلسوفان و دیگران را در بر می‌گیرد. محتوای هوش مصنوعی قابل اعتماد هم یکی از این موارد بحث است.

بنابراین، چگونه می‌توانید از محتوای قابل اعتماد هوش مصنوعی اطمینان حاصل کنید، و چگونه محتوای تولید شده توسط پلتفرم‌های مختلف قابل اعتماد و دقیق است؟

چرا باید باور داشت که هوش مصنوعی قابل اعتماد است

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی قابل اعتماد

دلایل متعددی وجود دارد که چرا هنگام تولید محتوای هوش مصنوعی اعتماد مهم است. چند نگرانی کلیدی که مشاغل با آن روبرو هستند عبارتند از:

بررسی واقعیت، جهت‌گیری و عدم دقت

فناوری هوش مصنوعی به طور کلی با مجموعه داده‌های اینترنت برنامه‌ریزی می‌شود. بنابراین، خطر اینکه محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی کاملا واقعی یا دقیق نباشد، زیاد است. جهت‌گیری همچنین می‌تواند به دلیل نحوه منبع‌یابی و تجزیه و تحلیل داده‌ها به محتوا وارد شود که منجر به دیدگاهی اشتباه می‌شود.

سرقت ادبی و نقض کپی رایت

این خطر وجود دارد که مدل‌های هوش مصنوعی به طور ناخواسته محتوایی مشابه یا بسیار شبیه به سایرین تولید کنند و سازندگان محتوا را در معرض خطر نقض حق نسخه‌برداری قرار دهد. ساخت هوش مصنوعی قابل اعتماد به آسانی ممکن نخواهد بود.

چگونه داده‌ها منجر به تولید محتوای هوش مصنوعی قابل اعتماد می‌شوند

مدل‌های هوش مصنوعی از منابع داده با کیفیت بالا برای تولید محتوا استفاده می‌کنند و اطمینان می‌دهند که اطلاعات ارائه‌شده دقیق، به‌روز و مرتبط هستند. این منابع داده‌های مدیریت شده به طور سیستماتیک بررسی و به روز می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همه داده‌های مورد استفاده قابل تأیید، معتبر و قابل اعتماد هستند.

به عنوان مثال شرکت Novus از چندین مدل هوش مصنوعی و الگوهای هوش مصنوعی سفارشی برای تولید محتوا استفاده می‌کند که به کاهش خطر جهت‌گیری و عدم دقت کمک می‌کند. استفاده از مدل‌های مختلف و هوش مصنوعی سفارشی می‌تواند محتوای متنوعی تولید کند و طیف وسیعی از دیدگاه‌ها و نظرات را در اختیار کاربران قرار دهد. این رویکرد تضمین می‌کند که محتوای تولید شده توسط مدل‌های هوش مصنوعی به سمت یک دیدگاه خاص منحرف نمی‌شود.

چطور می‌توان مطمئن شد که محتوای هوش مصنوعی قابل اعتماد است؟

علاوه بر اقدامات انجام شده توسط Novus، چندین قدم دیگر نیز وجود دارد که کسب و کارها می‌توانند برای اطمینان از قابل اعتماد بودن محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی خود انجام دهند:

  • بررسی واقعیت: روی ابزارها و فرآیندهایی سرمایه‌گذاری کنید که می‌توانند به اطمینان از صحت محتوای تولید شده توسط فناوری هوش مصنوعی کمک کنند.
  • از منابع داده متنوع استفاده کنید: استفاده از منابع داده متنوع می‌تواند به اطمینان حاصل شود که محتوای تولید شده توسط مدل‌های هوش مصنوعی جامع و دقیق است.
  • قبل از انتشار مطالب را مرور کنید: همیشه محتوای تولید شده توسط مدل‌های هوش مصنوعی را به طور کامل بررسی کنید تا هر گونه خطا یا نادرستی را از بین ببرید.

برای اعتماد به هوش مصنوعی چه چیزی لازم است؟

SEI 127481618

برای اعتماد به یک فناوری، به شواهدی نیاز دارید که نشان دهد در همه شرایط کار می‌کند و دقیق است. ییسونگ یو، پروفسور کلتک، می‌گوید: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که بر اساس درجه بالایی از اعتماد کار می‌کند. ما سیستم‌های زیادی داریم که نیاز به اعتماد دارند و ما حتی به اکثر آنها روز به روز فکر نمی‌کنیم. من فکر نمی‌کنم هوش مصنوعی آنقدر منحصر به فرد باشد که مجبور شوید همه چیز را دوباره اختراع کنید.

اما اطمینان از ایمن بودن پاسخ‌ها و “تصمیمات” سیستم هوش مصنوعی در هر موقعیتی پیچیده است.

اطمینان از محتوای هوش مصنوعی قابل اعتماد یک جنبه حیاتی در تولید محتوای هوش مصنوعی است. با پیروی از دستورالعمل‌ها و اقدامات ذکر شده در بالا، مشاغل می‌توانند اطمینان حاصل کنند که محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی قابل اعتماد است.

فرآیندهای راستی‌آزمایی و بررسی، استفاده از نمودارهای دانش و منابع داده‌ای مدیریت‌شده، مدل‌های چندگانه هوش مصنوعی، و راه‌حل‌های پیشگیری از سرقت ادبی، همگی در کنار هم قرار می‌گیرند تا تولید محتوای قابل اعتماد ممکن شوند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی