ChatGPT
, ,

آیا ChatGPT-5 آینده هوش مصنوعی مولد است؟

سرفصل‌های مقاله

کمپانی OpenAI مدل GPT-3 را در ژوئن 2020 معرفی کرد و ChatGPT-3 را در 30 نوامبر 2020 منتشر کرد. کاربران این محصول از عملکرد خوب این نسخه و درک وظایف پیچیده آن شگفت زده شدند. نسخه جدید‌تر آن یعنی GPT-4 در 12 مارس 2023 برای عموم در دسترس قرار گرفت. اما این پایان کار نیست. احتمالا قرار است نسخه جدید این هوش مصنوعی مولد یعنی ChatGPT-5 نیز به بازار بیاید.

GPT-4 بسیاری از ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید، مانند توانایی صحبت کردن به عنوان یک شخص و درک بهتر زبان را وارد هوش مصنوعی کرد. OpenAI همیشه مرزهای تحقیقات هوش مصنوعی را جابجا می‌کند و مدل‌های خود را بهبود می‌بخشد و راه‌های جدیدی برای استفاده از آنها پیدا می‌کند.

حالا OpenAI قرار است که از ChatGPT-5 رونمایی کند. با اینکه اطلاعات دقیقی درباره این محصول وجود ندارد، اما در ادامه سعی می‌کنیم به برخی از نکات ارائه شده در مورد آن بپردازیم.

ChatGPT-5 چیست؟

ChatGPT
ChatGPT-5 چیست؟

ChatGPT-5 در حال حاضر شاید یک اصطلاح ناشناخته باشد، اما از همان زمان انتشار ChatGPT-4، صحبت‌هایی در مورد محصول بعدی شرکت OpenAI مطرح شد. به طور خلاصه، ChatGPT یک سرویس هوش مصنوعی بسیار محبوب است که میلیون‌ها نفر از آن استفاده می‌کنند. او در انجام تکالیف به ما کمک می‌کند، برنامه‌ها و کدهای بازاریابی ما را می‌نویسد و سیاستمداران حتی سخنرانی‌های خود را با آن می‌نویسند.

اما با وجود انتشار ChatGPT4 به نظر می‌رسد که صحنه بازی حتی بیش از پیش تغییر خواهد کرد. برای همین اصطلاح “ChatGPT-5” با بیش از 25000 توییت در یک روز در صدر لیست ترندهای توییتر قرار گرفت.

سام آلتمن، یکی از بنیانگذاران OpenAI، شرکتی که ChatGPT را در اختیار دارد، توضیح داد که چرا ChatGPT-4 بسیار بهتر از ChatGPT-3 است. به نظر می‌رسد نسخه بعدی دستیار شخصی هوش مصنوعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ChatGPT-5 احتمالا اواخر امسال یا ابتدای سال آینده رونمایی شود.

آلتمن در شبکه‌های اجتماعی گفت:

ChatGPT-4 اشتباهات بسیار کمتری انجام می‌دهد. مردم با ChatGPT-4 مانند یک اسباب بازی جدید کریسمس بازی می‌کنند، بنابراین برخی از ما مشتاقانه منتظر نسخه بعدی هستیم. مثل کسی که در زمان خوردن صبحانه به فکر وعده بعدی است.

البته با توجه به تهدیدات ناشی از سیستم‌های هوش مصنوعی، سام آلتمن، تایید کرده است که این شرکت در حال حاضر، توسعه GPT-5 را در اولویت قرار نداده است.

بسیاری از کارشناسان در حال حاضر در مورد ChatGPT-5 در توییتر صحبت می‌کنند و کنجکاوی در مورد آن بیشتر از ChatGPT-4 است. بنابراین، این افراد می‌خواهند چه چیزی در نسخه بعدی تغییر کند، چیزی که هنوز انجام نشده است؟ احتمالا بسیاری از آنها مشتاقانه منتظر تغییرات گرافیکی ChatGPT-5 هستند که در ChatGPT-4 زیاد به آن توجه نشده بود.

آیا درخواست هوش مصنوعی بعدی عاقلانه است؟

هنگامی که GPT-5 رونمایی شود، احتمالا به طور کامل زمینه پردازش زبان طبیعی را تغییر دهد و تأثیر زیادی بر محصولات بعدی حوزه هوش مصنوعی داشته باشد

احتمالا با GPT-5 می‌توان برای ایجاد ابزارهای پیشرفته‌تر یادگیری زبان، مانند دستیارهای مجازی که می‌توانند به سؤالات دانش‌آموز به روشی طبیعی پاسخ دهند، استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای ایجاد ابزارهای پیشرفته‌تر مانند آزمون مهارت‌های زبانی استفاده کرد که به معلمان کمک می‌کند بفهمند دانش‌آموزان‌شان چقدر خوب صحبت می‌کنند.

اگرچه GPT-5 می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد، اما ساخت چنین مدل زبان پیشرفته‌ای می‌تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اخبار جعلی یا سایر محتوای مضر می‌تواند به راحتی با کمک GPT-5 ساخته شود.

میتوانیم انتظار داشته باشیم که مانند نسخه قبلی، از ChatGPT-5 برای بهبود روش خواندن و درک متون پزشکی استفاده کرد و خواندن، درک و تجزیه و تحلیل متون پزشکی را برای پزشکان و محققان آسان‌تر کرد. این اتفاق می‌تواند به مراقبت از بیماران هم  کمک کند. انتظار می رود GPT-5 بزرگتر و پیشرفته‌تر از GPT-3 و GPT-4 باشد.

GPT-5 باید طعنه و کنایه را بهتر درک کند. همچنین باید بتواند پاسخ‌های خلاقانه‌تر و متفاوت‌تری دریافت کند، که می‌تواند برای طیف وسیعی از کارکردها مفید باشد.

تا اواخر مارس 2023، اطلاعات زیادی در مورد GPT-5 وجود نداشت. GPT-5 احتمالاً قدرت محاسباتی و پارامترهای بسیار بیشتری نسبت به GPT-4 خواهد داشت. ChatGPT-5 همچنین باید بتواند زمینه‌های گسترده‌تری را مدیریت کند و با استفاده از ویژگی‌های مختلف آموزش ببیند. طبق گفته WindowsCentral انتظار می‌رود GPT-5 در اواخر سال 2023 ظاهر شود و احتمالاً به بهبود پردازش زبان طبیعی و تولید متن ادامه خواهد داد.

نظر شما چیست؟ آیا باید منتظر یک شگفتی بسیار بزرگ با رونمایی ChatGPT-5 باشیم؟ شما هم می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با Chatgpt و DALL-E دو هوش مصنوعی مولد برتر دنیا صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی