خواندن ذهن با هوش مصنوعی

آیا خواندن ذهن با هوش مصنوعی ممکن است؟

سرفصل‌های مقاله

ربات ذهن‌خوان، هوش مصنوعی ذهن خوان، سایت ذهن‌خوانی آنلاین. این‌ها  تنها بخشی از کلیدواژه‌های محبوب جستجوی کاربران اینترنتی درباره هوش مصنوعی است. بشر سال‌هاست که به دنبال خواندن ذهن دیگران است و ذهن‌خوانی یکی از بزرگ‌ترین کنجکاوی‌های اوست.

حال تصور کنید یک فناوری مانند هوش مصنوعی به بازار آمده که بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن ساخته و می‌توان با آن آهنگ ساخت، ترجمه کرد، محتوا تولید کرد و عکس و ویدیو ساخت. در چنین وضعیتی خیلی‌ها کنجکاوند که بدانند آیا این جادوگر همه‌فن‌حریف که نامش هوش مصنوعی است، آیا توانایی خواندن ذهن دیگران را هم دارد؟

در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا خواندن ذهن با هوش مصنوعی ممکن است یا نه.

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند ذهن‌ها را بخواند؟

خواندن ذهن

اما آیا واقعا سایت هوش مصنوعی ذهن‌خوان یا ربات ذهن‌خوان وجود خارجی دارد؟

حقیقت ماجرا این است که هوش مصنوعی به لحاظ علمی و در شرایط خاص، ممکن است بتواند ذهن انسان را خوانده یا افکار او را پیش‌بینی کند.

هوش مصنوعی با تفسیر سیگنال‌های مغز، ذهن‌ها را می‌خواند. تلاش‌های اولیه برای خواندن ذهن‌ها به این روش، از شیوه‌های تهاجمی برای اندازه‌گیری تکانه‌های الکتریکی در مغز استفاده می‌کردند و برخی از آن‌ها در حدس کلمات یا حتی جملات کوتاه موفق بودند.

در نمونه‌های اخیر، از الگوریتم‌های یادگیری عمیق و مدل‌های زبان بزرگ برای تفسیر اسکن‌های غیرتهاجمی مغز با نتایج بسیار قوی‌تر استفاده کرده‌اند.

ذهن‌خوانی با هوش مصنوعی با اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی کاربردی (fMRI) از مغز افراد شروع می‌شود. داده‌های اسکن به یک برنامه هوش مصنوعی آموزش‌دیده داده می‌شود که آن را با استفاده از یک مدل زبان بزرگ در فرایندی که اساسا مشابه ارائه یک پیام متنی به ChatGPT است، تفسیر می‌کند.

هوش مصنوعی داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل و سپس بر اساس پایگاه داده بزرگ خود از سایر نتایج اسکن، تعیین می‌کند که فرد به چه چیزی فکر می‌کرده است.

برخی از آزمایش‌ها با هوش مصنوعی ذهن‌خوان، افکار یا حتی رویاهای مردم را با استفاده از انتشار پایدار و فناوری‌های مشابه، به تصویر تبدیل کرده است. آزمایش‌های دیگر افکار افراد را به متنی تبدیل کرده‌اند که منعکس‌کننده چیزی است که درباره آن فکر می‌کردند.

هوش مصنوعی چگونه برای خواندن ذهن آموزش می‌بیند؟

هوش مصنوعی برای خواندن ذهن با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق و مدل‌های زبان بزرگ آموزش داده شده است. به‌جای ارائه مقادیر زیادی متن، یعنی نحوه آموزش دادن مدلی مانند ChatGPT، هوش مصنوعی با اسکن‌های مغزی و داده‌های مربوطه آموزش می‌بیند تا نشان دهد فرد در زمان اسکن به چه چیزی فکر می‌کرده است.

یکی از موفقیت‌های اولیه در هوش مصنوعی ذهن‌خوانی، از نسخه آموزش‌دیده‌شده GPT-1 استفاده می‌کرد، نسخه‌ای قدیمی از نرم‌افزاری که ChatGPT را تقویت می‌کرد.

در آن نمونه، داوطلبان ساعت‌ها در دستگاه‌های MRI دراز می‌کشیدند و به پادکست‌ها گوش می‌دادند تا داده‌هایی را برای فرایند آموزش فراهم کنند. سپس محققان GPT-1 را با استفاده از اسکن مغز و صدای پادکست مربوطه آموزش دادند. مدل‌های جدیدتر GPT بر اساس این رویکرد ساخته شده‌اند.

هنگامی که یک هوش مصنوعی در مورد اسکن مغز و داده‌های مربوطه آموزش دید، می‌تواند از آن آموزش برای تفسیر سایر اسکن‌های مغز استفاده کند.

هوش مصنوعی ذهن‌خوانی برای افراد مبتلا به فلج و سایر شرایط

یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی ذهن‌خوان، کمک به افراد فلج و سایر شرایط است. در حالی که با استفاده از فناوری مانند بلوتوث برای دور زدن ستون فقرات آسیب دیده و کنترل اندام‌های رباتیک موفقیت‌هایی حاصل شده است، دانشمندان برای خواندن سیگنال‌های آن به روش‌های تهاجمی که مستقیما به اعصاب ضربه می‌زنند، تکیه کرده‌اند.

هوش مصنوعی ذهن‌خوان غیرتهاجمی می‌تواند پروتزها و سایر دستگاه‌ها را از طریق اسکن مغز به جای الکترودهای نصب شده توسط جراحی کنترل کند. این موضوع می‌تواند به کسی که دست یا پایش را از دست داده اجازه ‌دهد تا پروتز را کنترل کند یا به یک فرد فلج اجازه می‌دهد تا افکار خود را از طریق ترکیب متن یا گفتار با دیگران در میان بگذارد.

ملاحظات اخلاقی و نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی هوش مصنوعی ذهن خوانی

حال اگر یک سایت هوش مصنوعی ذهن خوان وجود داشته باشد چه؟ آیا استفاده از هوش مصنوعی برای خواندن ذهن دیگران، عملی اخلاقی است؟ چه حدومرزهایی را باید در آن رعایت کرد؟

در حالی که امکانات هیجان‌انگیز زیادی در ارتباط با هوش مصنوعی ذهن‌خوانی وجود دارد، تعدادی ملاحظات اخلاقی و نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی نیز وجود دارد که با استفاده‌های بالقوه این فناوری همراه است. مشکلات مربوط به رضایت، حریم خصوصی و امنیت داده‌ها همه مسائل کلیدی پیرامون این فناوری هستند.

موضوع «رضایت» به‌ویژه مشکل‌ساز است، زیرا اجرای اخلاقی این فناوری مستلزم رضایت آگاهانه است که در برخی موارد ممکن است سخت یا غیرممکن باشد.

به عنوان مثال، این فناوری می‌تواند به یک فرد فلج اجازه صحبت کردن بدهد، اما کسب رضایت اولیه مورد نیاز برای استفاده از این فناوری در چنین فردی ممکن است دشوار باشد.

در موقعیت‌های دیگر، مانند درخواست کارفرما از کارمندان خود برای استفاده از این فناوری، عدم تعادل قدرت نیز می‌تواند مشکلاتی را پیرامون رضایت ایجاد کند، به این معنا که یک کارمند شاید مجبور باشد به خاطر مناسبات اداری و ضعف قدرت تن به چنین کاری دهد.

حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها نیز زمینه‌های مهم نگرانی در رابطه با هوش مصنوعی ذهن‌خوان است. از آن‌جایی که این فناوری ذهن شما را می‌خواند، می‌تواند کارهای درونی ذهن شما و حتی درونی‌ترین افکار شما را دیگر خصوصی کند.

این نکته‌ای است که کاربران بالقوه باید با آن دست‌و‌پنجه نرم کنند، اما موضوع از دست دادن آن سطح از حریم خصوصی نیز نگرانی‌های زیادی در مورد امنیت داده‌ها ایجاد می‌کند.

داده‌های شخصی به‌دست‌آمده از طریق داده‌کاوی و سایر روش‌ها در حال حاضر یک کالای اصلی است، بنابراین این احتمال وجود دارد که داده‌های به‌دست‌آمده از طریق این نوع فناوری ذهن‌خوانی نیز ارزشمند و مورد توجه باشد.

قوانین ممکن است به لایه‌های امنیتی بیشتری برای این اطلاعات به شدت خصوصی نیاز داشته باشد و هرگونه نقض داده می‌تواند عواقب شدیدی داشته باشد.

مهران
مهران