هوش مصنوعی
, , ,

غول‌های فناوری در حال ورود به صنعت A.I

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی از اواخر سال 2022، زمانی که OpenAI ربات چت خود را به نام ChatGPT معرفی کرد، موضوع داغ فناوری بوده است. باید انتظار داشت که صنعت A.I در ۱۰ سال آینده به بزرگترین فناوری جدید جهانی تبدیل شود. همین امر باعث شده تمامی شرکت‌های بزرگ دنیا به سمت هوش مصنوعی حرکت کنند.

نظر کمپانی‌های بزرگ دنیا در مورد صنعت A.I

اکثر کمپانی‌های بزرگ دنیا در حال ورود به این صنعت نوظهور هستند. موضوع اصلی اما، مبالغ بسیار زیادی است که برای ساخت و توسعه سرویس‌های هوش مصنوعی خرج خواهند کرد. در ادامه با چند شرکت بزرگ که در حال اجرای برنامه هوش مصنوعی خود هستند، آشنا می‌شویم.

آلفابت (گوگل)

ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت، به دلیل تهدیدی که موتور جستجوی اصلی گوگل از طریق چت ربات‌های پیچیده وارد بازار می‌شود، تحت فشار شدیدی برای ارائه محصولات هوش مصنوعی قرار دارد. این شرکت اخیراً یک “کد قرمز” داخلی را اعلام کرد.

پیچای اخیرا اعلام کرده که این شرکت در راستای اهداف هوش مصنوعی خود “پیشرفت خوبی” داشته است. پیچای گفت: ما به ترکیب پیشرفت‌های مولد هوش مصنوعی برای بهبود جستجو به روشی متفکرانه و آگاهانه ادامه خواهیم داد.

او در ادامه گفت:

گوگل از هوش مصنوعی برای بهبود نرخ تبدیل تبلیغات و کاهش میزان «متن سمی» که وارد مدل‌های هوش مصنوعی می‌شود، استفاده می‌کند. این شرکت همچنین در حال ترکیب دو تیم اصلی هوش مصنوعی، Brain و DeepMind است.

مایکروسافت

مایکروسافت از فناوری OpenAI در موتور جستجوی Bing، آفیس و سیستم کنفرانس از راه دور Teams استفاده می‌کند. مدیر عامل شرکت ساتیا نادلا می‌گوید که هوش مصنوعی در نهایت باعث رشد درآمد خواهد شد و در حال حاضر باعث افزایش جذب اپلیکیشن‌های این شرکت شده است.

او گفت، برای مثال، از زمانی که مایکروسافت یک ربات چت را اضافه کرد، ترافیک بینگ را چهار برابر کرده است. مایکروسافت بیش از 200 میلیون تصویر از طریق ادغام بینگ خود تولید کرده است. نادلا هشدار داد که سرمایه قابل توجهی برای ساخت دیتاسنترهای مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مورد نیاز است.

نادلا گفت: ما به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ابری خود، به‌ویژه هزینه‌های مرتبط با هوش مصنوعی ادامه خواهیم داد. ما انتظار داریم که درآمد حاصل در طول زمان افزایش یابد.

آمازون

اندی جاسی، مدیر عامل آمازون، روز پنجشنبه به سوال یک تحلیلگر درباره برنامه‌های هوش مصنوعی مولد این شرکت، پاسخی طولانی و غیرمعمول داد. جاسی گفت آمازون در حال ساخت LLM‌های خود است و تراشه‌های مرکز داده را برای یادگیری ماشین طراحی می‌کند و تاکید کرد که این بازار بسیار گسترده است.

صادقانه بگویم، این مدل‌ها تا حدود شش تا نه ماه پیش چندان جذاب نبودند. آنها بسیار بزرگتر و بسیار سریعتر شده‌اند که واقعاً فرصتی قابل توجه برای تغییر تقریباً هر تجربه مشتری است.

جاسی همچنین گفت که اندازه آمازون به آن اجازه می‌دهد تا به یکی از معدود شرکت‌هایی تبدیل شود که LLM‌ها را می‌سازند. تعداد کمی از شرکت‌ها وجود خواهند داشت که می‌خواهند این زمان و پول را سرمایه گذاری کنند و ما یکی از آنها در آمازون خواهیم بود.

متا (فیسبوک)

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، پس از اینکه در اواخر سال 2021 توجه خود را به این سمت معطوف کرد، سعی کرد این تصور را که شرکت او دیگر بر روی متاورس متمرکز نیست را از بین ببرد. اما او می‌خواست سرمایه‌گذاران بدانند که متا می‌تواند در فناوری‌های متاورس سرمایه‌گذاری کند و همزمان منابع زیادی را در هوش مصنوعی قرار دهد، که او آن را «موضوع کلیدی» برای شرکتش نامید.

زاکربرگ گفت: این یک سال پیشرفت بسیار شگفت‌انگیزی در زمینه صنعت A.I بوده است، و کارهایی که در حال حاضر انجام می‌شوند روی تک تک برنامه‌ها و سرویس‌های ما تأثیر خواهند گذاشت. او گفت که این شرکت با استفاده از این فناوری روی محصولات مختلفی کار خواهد کرد، از جمله تجربه چت در واتس‌اپ و فیس‌بوک، ابزارهایی برای ایجاد تصاویر برای پست‌ها در فیس‌بوک و اینستاگرام و در نهایت برنامه‌هایی که می‌توانند کل ویدیوها را از طریق توضیحات کوتاه پخش کنند.

همانطور که انتظار می‌رفت، هوش مصنوعی و در کل صنعت A.I مورد توجه اکثر شرکت‌ها و مردم قرار گرفته است. اگر شما هم از دوستاران آن هستید، می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر ربات‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی