چت‌بات هوش مصنوعی

نحوه استفاده از چت‌بات هوش مصنوعی جدید متا

سرفصل‌های مقاله

با توجه به اینکه دوستان کمتری در فیدهای اصلی فیسبوک و اینستاگرام خود پست می‌گذارند، متا ویژگی جدیدی را معرفی کرده است که کاربرانش می‌توانند با آن صحبت کنند: یک چت‌بات هوش مصنوعی.

این ویژگی که Meta AI نام دارد در برنامه‌های اصلی این شرکت از جمله فیسبوک، اینستاگرام، مسنجر و واتس‌اپ قرار می‌گیرد. این در درجه اول یک پنجره چت محاوره‌ای است که در آن می‌توانید سؤال بپرسید و تصاویر هوش مصنوعی ایجاد کنید، مشابه دیگر چت‌بات‌های هوش مصنوعی مانند مایکروسافت ChatGPT، Co-Pilot و گوگل جمینی.

علیرغم وجود بیش از یک سال هوش مصنوعی در همه‌جا، این می‌تواند اولین تعامل بسیاری از مردم با این فناوری باشد. متا میلیاردها کاربر در سراسر برنامه‌های خود دارد، و هر کسی که تا کنون موفق به اجتناب از ربات‌ها شده باشد، فرار از این ربات برای او تقریبا غیرممکن خواهد بود.

چرا این چت‌بات هوش مصنوعی به وجود آمده است؟

چت‌بات هوش مصنوعی

کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام احتمالاً تقاضای سیستم جدید از مارک زاکربرگ نکرده و خواستار یک چت‌بات هوش مصنوعی نبودند، پس چرا این ویژگی ناگهان به وجود آمد؟ این فناوری هنوز جدید است و کاربرد آن قابل بحث است. با این حال، شرکت‌های بزرگ فناوری تصمیم گرفته‌اند که مانند دستیارهای صوتی و ویدیوهای قابل پیمایش قبل از آن، هوش مصنوعی چیز بزرگ بعدی است.

اکنون آنها در حال رقابت برای بیرون راندن نسخه‌های خود هستند. فیسبوک و اینستاگرام برای حفظ توجه کاربران به دوستان، خانواده و جوامع متکی بودند. اکنون که این پلتفرم‌ها در حال پیر شدن هستند، شرکت‌ها ممکن است امیدوار باشند که یک ربات گفتگوکننده بتواند جایگزین برخی از تعاملات انسانی شود.

چگونه آن را پیدا کنم؟

ربات‌چت در ویژگی‌های جستجو و پیام رسانی در برنامه‌های متا یکپارچه شده است و ممکن است در فید شما در زیر برخی از پست‌ها نیز ظاهر شود. اگر هنوز ویژگی‌های هوش مصنوعی آن را نمی‌بینید، بعداً دوباره بررسی کنید. حضور آن با لوگوی آن مشخص شده است: یک حلقه نازک که بیشتر آبی است و گاهی متحرک است. ابزار هوش مصنوعی همچنین می‌‌تواند به صورت آنلاین در وب سایت مستقل meta.ai قابل دسترسی باشد. در برنامه این شرکت برای کودکان، مسنجر بچه‌ها گنجانده نشده است.

در فیسبوک، روی نماد جستجو در بالا ضربه بزنید و متوجه خواهید شد که نوار جستجوی معمول با نواری جایگزین شده است که می‌گوید: «هر چیزی از هوش مصنوعی متا بپرسید». همانطور که شروع به تایپ می‌کنید، جستجوها را به صورت خودکار پیشنهاد می‌کند. هر چیزی که دایره آبی در کنار آن باشد، پنجره چت هوش مصنوعی را باز می‌کند.

همچنین می‌توانید روی نماد پیام‌ها ضربه بزنید و با هوش مصنوعی متا تعامل کنید، گویی دوست دیگری است که می‌توانید با او صحبت کنید. اگر آن را در زیر پستی در فید خود مشاهده کردید، سوالاتی را برای پرسیدن در رابطه با محتوایی که می‌بینید پیشنهاد می‌کند.

در اینستاگرام و واتس‌اپ، همچنین متوجه خواهید شد که هوش مصنوعی متا نوارهای جستجو را اشغال کرده و به عنوان یک چت دیگر ظاهر می‌شود. اگر حساب‌های شما به یکدیگر متصل هستند، صرف نظر از اینکه در چه برنامه‌ای هستید، مکالمه هوش مصنوعی متا باید از همان جایی که آن را متوقف کردید ادامه یابد.

چگونه کار با آن را شروع کنم؟

شروع به تایپ جملات کامل یا کلمات تصادفی در هر یک از نوارهای جستجوی برنامه‌ها یا در مکالمات با هوش مصنوعی متا کنید. اگر این اولین باری است که از چت‌بات هوش مصنوعی استفاده می‌کنید، می‌توانید با پرسیدن سوالات ساده و حتی فهرستی از راه‌های استفاده از آن شروع کنید.

من اولین کارهایی را که هر فرد عادی هنگام آزمایش ابزار هوش مصنوعی انجام می‌دهد، انجام دادم. از او خواستم که دوست من باشد، به او گفتم که تصاویری از اردک‌هایی که نامه‌های جدایی می‌نویسند تولید کند و سعی کردم از مرزهای آن عبور کند. من متوجه شدم که از شرکت در مکالمات جنسی آشکار یا تولید عکس‌های پاپ (سوالات کاملاً نامرتبط) جلوگیری می‌کند. مانند تمام هوش مصنوعی، راه‌های خلاقانه‌ای برای دور زدن فیلترهای آن وجود دارد.

هوش مصنوعی متا شامل گزینه‌هایی برای میانبرها است. یک اسلش رو به جلو و دستوری مانند /joke:، /imagine: یا /story: تایپ کنید و توضیحات خود را بعد از آن تایپ کنید. با این حال، اینها واقعاً ضروری نیستند، زیرا می‌توانید همان درخواست‌ها را به صورت مکالمه مطرح کنید، مانند «داستانی در مورد همستر افسرده‌ای که برای شهرداری نامزد شده است بگویید».

چطور خاموشش کنم؟

متا تایید کرد که هیچ راهی برای خلاص شدن از هوش مصنوعی متا در جستجو وجود ندارد. در واتس اپ، گزینه‌ای برای مخفی کردن دکمه جدید Meta AI با رفتن به تنظیمات → چت → دکمه نمایش متا هوش مصنوعی وجود دارد. با این حال، هنوز در نوار جستجو است. سایر برنامه‌ها گزینه‌ای برای بی‌صدا کردن پاسخ‌های آن دارند. از چت‌بات هوش مصنوعی پرسیدم که چگونه آن را خاموش کنم و چندین پاسخ نادرست با دستورالعمل‌هایی که کار نمی‌کنند و تنظیماتی که وجود ندارند دریافت کردم.

می‌توانید یک چت با هوش مصنوعی متا را حذف کنید تا آن را از مکالمات اخیر به همان روشی که هر چت دیگری انجام می‌دهید حذف کنید. روی چت به چپ بکشید و Delete in Instagram، More → Delete on Facebook and Messenger و More → Delete Chat در WhatsApp را انتخاب کنید.

چه تفاوتی با سایر ربات‌های هوش مصنوعی دارد؟

برای اصول اولیه، به نظر می‌رسد هوش مصنوعی متا همان پاسخ‌های عمومی رقبای خود را ارائه می‌دهد. من از پنج چت‌بات مختلف در مورد بهترین taqueria در سانفرانسیسکو، یک برنامه غذایی گیاهی و چگونه بفهمیم که یک polycule برای شما مناسب است، پرسیدم. در بیشتر موارد، همه آنها به استثنای Co-Pilot مایکروسافت که از جنجال‌ها لذت نمی‌برد، پاسخ‌های فوق العاده مشابه، پیش پا افتاده و خنثی دادند.

آیا اطلاعات من را حفظ می‌کند؟

برای تایپ سوالات و افکار در یک چت‌بات هوش مصنوعی از همان اقدامات احتیاطی که در جستجوی گوگل استفاده می‌کنید، استفاده کنید. Meta مکالمات را ذخیره می‌کند، اما برای محافظت از حریم خصوصی، داده‌ها ناشناس هستند، به این معنی که به نام یا هویت شما متصل نیستند. در حالی که این استاندارد برای شرکت‌های فناوری است، کارشناسان می‌گویند شناسایی مجدد افراد با استفاده از نقاط داده اضافی امکان‌پذیر است. اگر می‌خواهید چت را حذف کنید، می‌توانید از میانبر «/reset-ai» استفاده کنید و متا ادعا می‌کند که مکالمه را از سرورهای خود حذف می‌کند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی