هوش مصنوعی

مایکروسافت کلید هوش مصنوعی را به کیبوردها اضافه کرد

سرفصل‌های مقاله

در حالی مایکروسافت از اولین طراحی مجدد صفحه کلید خود در سه دهه اخیر رونمایی کرد که صفحه کلیدهای رایانه جا را برای کلید هوش مصنوعی باز می‌کنند.

از این ماه، برخی از رایانه‌های شخصی جدید که سیستم عامل ویندوز 11 مایکروسافت را اجرا می‌کنند، یک «کلید Copilot» ویژه خواهند داشت که ربات چت هوش مصنوعی غول نرم‌افزاری را راه‌اندازی می‌کند.

واداشتن سازندگان کامپیوترهای شخص ثالث مانند Dell برای افزودن دکمه هوش مصنوعی به لپ‌تاپ‌ها، آخرین اقدام مایکروسافت برای سرمایه‌گذاری از همکاری نزدیک خود با سازنده ChatGPT یعنی کمپانی OpenAI است و خود را به دروازه‌ای برای کاربردهای فناوری هوش مصنوعی مولد تبدیل می‌کند.

کلید هوش مصنوعی به کیبوردها اضافه می‌شود

هوش مصنوعی
کلید هوش مصنوعی

اگرچه اکثر مردم در حال حاضر به جای کامپیوتر از طریق تلفن به اینترنت وصل می‌شوند، اما این یک شروع نمادین برای سالی است که انتظار می‌رود یک سال رقابتی باشد زیرا شرکت‌های فناوری برای پیشی گرفتن از یکدیگر در برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی رقابت می‌کنند، حتی در حالی که هنوز این کار را نکرده‌اند. تمام پیامدهای اخلاقی و قانونی را برطرف کرد.

نیویورک تایمز ماه گذشته از OpenAI و مایکروسافت شکایت کرد و ادعا کرد که ابزارهایی مانند ChatGPT و Copilot، که قبلا به نام بینگ‌چت شناخته می‌شد، مقالات خبری دارای حق چاپ را نقض می‌کنند.

طراحی مجدد صفحه کلید بزرگترین تغییر مایکروسافت در صفحه کلیدهای رایانه شخصی از زمان معرفی یک کلید ویژه ویندوز در دهه 1990 خواهد بود. طراحی لوگوی چهار مربعی مایکروسافت تکامل یافته است، اما کلید برای حدود سه دهه در صفحه کلیدهای ویندوز ثابت بوده است.

جدیدترین کلید هوش مصنوعی با لوگوی روبان مانند Copilot مشخص می‌شود و در نزدیکی نوار فاصله قرار می‌گیرد. در برخی از رایانه‌ها، کلید سمت راست “CTRL” را جایگزین می‌کند، در حالی که در برخی دیگر جایگزین کلید منو می‌شود.

مایکروسافت تنها شرکتی نیست که دارای کلیدهای سفارشی شده است. اپل در دهه 1980 با کلید “Command” که با طراحی مربع حلقه مشخص شده بود، این مفهوم را پیشگام کرد (همچنین برای مدتی دارای لوگوی اپل بود). گوگل یک دکمه جستجو در کروم بوک‌های خود دارد و اولین بار بود که با یک کلید مخصوص هوش مصنوعی آزمایش کرد تا دستیار صوتی خود را روی Pixelbook که اکنون تولید نمی‌شود، راه اندازی کند.

اما مایکروسافت از طریق قراردادهای مجوز خود با سازندگان شخص ثالث مانند Lenovo، Dell و HP، تسلط بسیار قوی‌تری در بازار گسترده رایانه‌های شخصی دارد.

به گفته شرکت تحقیقات بازار IDC، حدود 82 درصد از تمام رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ‌ها و ایستگاه‌های کاری از ویندوز استفاده می‌کنند، در مقایسه با 9 درصد برای سیستم عامل داخلی اپل و کمی بیش از 6 درصد برای گوگل. کمپانی Dell در روز پنجشنبه اولین شرکتی بود که از کلید هوش مصنوعی Copilot در جدیدترین لپ‌تاپ‌های XPS خود رونمایی کرد.

مایکروسافت هنوز نگفته است که کدام سازندگان کامپیوتر دیگر دکمه Copilot را فراتر از خط تولید داخلی مایکروسافت سرفیس نصب می‌کنند. گفته می‌شود که برخی از شرکت‌ها انتظار می‌رود مدل‌های جدید خود را در نمایشگاه گجت CES هفته آینده در لاس وگاس رونمایی کنند.

شما هم می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی