هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مایکروسافت Copilot می‌تواند جای شما به جلسه برود!

سرفصل‌های مقاله

یک دستیار هوش مصنوعی به سبک ChatGPT که توسط مایکروسافت توسعه یافته و در برنامه‌های نسخه آفیس این شرکت تعبیه شده است، پس از گذراندن آزمایشات اولیه، از اول نوامبر در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. اما می‌دانستید هوش مصنوعی مایکروسافت Copilot می‌تواند جای شما به جلسه برود

نرم‌افزار Microsoft 365 Copilot می‌تواند جلساتی را که در برنامه Teams برگزار می‌شود، برای هر کسی که نمی‌خواهد یا نمی‌تواند در جلسات شرکت کند را خلاصه کند.

این نرم‌افزار همچنین می‌تواند ایمیل‌ها را پیش‌نویس و اسناد word، نمودارهای اکسل و ارائه‌های پاورپوینت را در کسری از ثانیه ایجاد کند.

مایکروسافت می‌گوید امیدوار است این ابزار “دشواری‌های” کارهای اداری را از بین ببرد، اما برخی نگرانند ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند این، جایگزین نیروهای انسانی شود.

همچنین نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد که مشاغل به طور خطرناکی به کمک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی وابسته شوند.

هوش مصنوعی مایکروسافت Copilot

مایکروسافت
هوش مصنوعی مایکروسافت

چنین نرم‌افزاری در شکل کنونی خود، در عین حال ممکن است با قوانین جدید حاکم بر هوش مصنوعی مغایرت داشته باشد، چرا که نمی‌توان به طور شفاف مشخص کرد این کارها توسط انسان انجام شده یا هوش مصنوعی.

در حال حاضر قانون‌گذاران هوش مصنوعی در اروپا و چین تاکید کرده‌اند که مردم باید بدانند که آیا به‌جای انسان، با هوش مصنوعی تعامل دارند یا نه.

«کولت استالباومر» رئیس مایکروسافت 365 می‌گوید که شفاف کردن این موضوع به فردی بستگی دارد که از نرم‌افزار هوش مصنوعی مایکروسافت Copilot استفاده می‌کند.

او اعتقاد دارد: «این فقط یک ابزار است و مردم وظیفه دارند که از آن مسئولانه استفاده کنند. ممکن است زمانی که این پاسخ را برای شما ارسال می‌کنم، به شما نگویم که از یک دستیار هوش مصنوعی برای کمک به تولید آن استفاده کردم. اما انسان همیشه وظایفش را در ترکیب با فناوری جلو می‌برد و همیشه تحت کنترل است.»

با این حال اتحادیه اروپا اعلام کرده که این شرکت‌های تولیدکننده ابزارهای هوش مصنوعی هستند که وظیفه دارند نسبت به استفاده مسئولانه از محصولات‌شان اطمینان حاصل کنند.

قبل از راه‌اندازی عمومی ابزار Copilot، به یکی از روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی این فرصت انحصاری داده شد تا این محصول را آزمایش و از آن استفاده کند.

این ابزار از همان فناوری استفاده می‌کند که زیربنای ChatGPT است که توسط OpenAI ایجاد شده؛ همان شرکتی که مایکروسافت میلیاردها دلار در آن سرمایه‌گذاری کرده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی از طریق نسخه‌ای از هوش مصنوعی مایکروسافت Copilot که روی لپ‌تاپ «درک اسنایدر» یکی از کارکنان مایکروسافت بوده، به این ابزار دسترسی پیدا کرده است. Copilot در حساب کاربری یک فرد تعبیه می‌شود و به داده‌های آن شخص یا شرکت متبوعش دسترسی دارد.

مایکروسافت ادعا می‌کند که داده‌ها به صورت ایمن مدیریت شده و از آن‌ها برای آموزش هوش مصنوعی استفاده نمی‌شود.

خانم استالباومر می‌گوید: «شما فقط به داده‌هایی دسترسی دارید که اجازه دیدن آ‌ن‌ها را خواهید داشت. این موضوع باعث می‌شود تا به سیاست امنیت داده‌ها احترام گذاشته شود.»

برداشت بی‌بی‌سی از Copilot این است که ابزار مفیدی خواهد بود، اما همچنین می‌تواند به یک رقیب یا جایگزین جدی برای کارمندان انسانی تبدیل شود؛ به‌ویژه در شرکت‌هایی که دنبال پس‌انداز یا تعدیل نیرو هستند.

هزینه هوش مصنوعی مایکروسافت Copilot فعلا 30 دلار در ماه خواهد بود. این ابزار به اینترنت متصل است و به صورت آفلاین کار نمی‌کند.

منتقدان می‌گویند این نوع فناوری احتمالا منجر به اختلال بزرگی در مشاغل انسانی خواهد شد.

اگر این فناوری شکست بخورد یا هک شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ ممکن است نقصی رخ دهد، یا ممکن است مایکروسافت سیاست‌های جدیدی را وضع کند که کاربران با آن موافق نباشند. حال تصور کنید آن‌قدر به این سیستم وابسته شده‌اید که احساس می‌کنید ادامه کار بدون آن ممکن نیست؛ در این صورت چه اقدامی باید انجام داد؟

مهران
مهران