کنفرانس Inspire
شرکت مایکروسافت

در کنفرانس Inspire سال ۲۰۲۳ مایکروسافت چه گذشت؟

سرفصل‌های مقاله

مایکروسافت فرصت‌های جدید و نوآوری‌های هوش مصنوعی مولد را در مراسم اصلی کنفرانس Inspire خود که از 19 تا 20 جولای برگزار شد، ارائه کرد. هوش مصنوعی صحبت‌ اصلی کنفرانس Inspire بود و ساتیا نادلا، رئیس و مدیر عامل مایکروسافت گفت: ما در حال یک تغییر عظیم پلتفرم با نسل جدید هوش مصنوعی هستیم.

در کنفرانس Inspire، این شرکت قیمت Microsoft 365 Copilot را اعلام کرد. همچنین از Bing Chat Enterprise، نسخه‌ای از ربات‌چت ساخته شده در مایکروسافت 365 با ملاحظاتی در مورد حفظ حریم خصوصی برای مشاغل و پیشرفت‌هایی در کاتالوگ مدل هوش مصنوعی Azure، رونمایی شد.

صحبت‌های ساتیا نادلا در کنفرانس Inspire

کنفرانس
کنفرانس Inspire

نادلا به دو کاربرد عمده برای استفاده از هوش مصنوعی مولد اشاره کرد: توانایی هوش مصنوعی در ایجاد رابط کاربری کامپیوتری با استفاده از زبان طبیعی و مدیریت اطلاعات. او گفت که هوش مصنوعی مولد یک موتور استدلال است که بر روی تمام داده‌های شما کار می‌کند. او اضافه کرد:

این که بتوانیم زبان طبیعی را به عنوان رابطی با رایانه داشته باشیم، قدم بعدی است.

جیسون وونگ، تحلیلگر گارتنر، گفت: قمار بزرگ مایکروسافت بر روی هوش مصنوعی مولد در سراسر سبد محصولاتش به شدت به اکوسیستم شرکای آنها برای موفقیت متکی است.

قیمت Microsoft 365 Copilot بسیار بالاست

یوسف مهدی، معاون شرکت و مدیر ارشد بازاریابی در کنفرانس Inspire مایکروسافت اعلام کرد که Microsoft 365 Copilot که یک هوش مصنوعی مبتنی بر ChatGPT را در 365 برنامه کاربردی وارد می‌کند، برای هر کاربر 30 دلار در ماه هزینه دارد. مایکروسافت اعلام نکرده است که Copilot چه زمانی به طور کامل در دسترس خواهد بود. این در حالی است که ChatGPT Plus، که دسترسی سریع‌تر و ویژگی‌های منحصر به‌فردی را به هوش مصنوعی اضافه می‌کند تنها ماهیانه ۲۰ دلار هزینه دارد.

وونگ می‌گوید: «قیمت Microsoft 365 Copilot نشان داد که مایکروسافت معتقد است ارزش استفاده از هوش مصنوعی مولد در محیط کار دیجیتال زیاد است. قیمت نسبتاً بالا مشتریان را وادار می‌کند تا با دقت بیشتری در مورد اینکه کدام بخش‌ها بیشترین سود را از Copilot می‌برند، شناسایی کنند و موارد استفاده ملموس با ROI را برای توجیه هزینه‌های اضافی کنترل کنند.

پس از اعلام قیمت Copilot، سهام مایکروسافت 4 درصد افزایش یافت.

راه‌اندازی پروژه بینگ چت

سازمان‌ها می‌توانند به طور ایمن از داخل اکوسیستم مایکروسافت 365 خود به Bing Chat Enterprise، دسترسی داشته باشند. اینکار تا حدی برای رفع نگرانی‌های سازمانی در مورد حریم خصوصی، مانند هوش مصنوعی مولد در سراسر دنیا ایجاد شده است. پروژه بینگ چت، اطمینان می‌دهد که از داده‌های تجاری حفاظت می‌کند، داده‌های کاربر سازمانی را با داده‌های وب ترکیب نمی‌کند، داده‌ها با مایکروسافت به اشتراک گذاشته نمی‌شود و برای آموزش هیچ مدل هوش مصنوعی از آن استفاده نمی‌شود. این شامل اطلاعات به‌روزی  که از جستجوی بینگ به دست آمده هم می‌شود.

ChatGPT را می‌توان با ورود به بینگ با اعتبارنامه کاری Microsoft 365 استفاده کرد، که تضمین می‌کند داده‌های شرکت تحت پوشش حفاظت از داده‌های تجاری است. پروژه بینگ چت بدون هیچ هزینه‌ای در برنامه‌های Microsoft 365 E3، E5، Business Standard و Business Premium گنجانده شده است. مایکروسافت همچنین انتظار دارد در آینده آن را از داخل Windows Copilot و با قیمت 5 دلار برای هر کاربر در ماه به عنوان یک برنامه مستقل ارائه کند.

یوسف مهدی جستجوی تصویری چندوجهی را نیز در چت بینگ  نشان داد. این جستجوی بصری از GPT-4 استفاده می‌کند تا به بینگ چت اجازه دهد تصاویری را که کاربر آپلود می‌کند تجزیه و تحلیل کند. جستجوی تصویری از 18 جولای به صورت رایگان در دسترس است.

رونمایی از اپلیکیشن Copilot برای تیم‌های فروش

Copilot

نادلا برنامه جدیدی به نام Sales Copilot را معرفی کرد که عملکرد Copilot و داده‌های CRM را از Salesforce، Dynamics 365 یا دیگر پلتفرم‌های مایکروسافت 365 تعبیه می‌کند. Sales Copilot همچنین شامل اطلاعات خودکار در مورد فرصت‌های فروش، ادغام با Microsoft 365 Copilot و پاورپوینت و نکاتی است که در یک جلسه به مشتری ارائه می‌شود.

این برنامه هم از 18 جولای در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های هوش مصنوعی به Power Automate Process Mining اضافه شد

نادلا گفت، ویژگی‌های هوش مصنوعی اکنون در Power Automate Process Mining برای نقشه‌برداری از فروش، امور مالی، منابع انسانی یا سایر فرآیندها و شناسایی فرصت‌ها برای اینکه چگونه این مزیت هوش مصنوعی را برای هر مشتری به ارمغان می‌آوریم، در دسترس خواهند بود.

اساساً، نادلا می‌خواهد کسب‌وکارها بتوانند نشان دهند که چگونه از هوش مصنوعی مولد ارزش می‌گیرند و یافتن راه‌هایی برای استفاده از آن را برایشان آسان‌تر می‌کند. هوش مصنوعی Copilot در سراسر پلتفرم Power Microsoft، از جمله Power Automate Process Mining در دسترس است. Power Automate Process Mining از اول آگوست در دسترس عموم خواهد بود.

Llama 2، ابزار دیگری که به کاتالوگ مدل‌های هوش مصنوعی Azure اضافه می‌شود

در کنفرانس Inspire مایکروسافت همچنین اعلام کرد که مدل‌های منبع باز Llama 2 خانواده متا از 18 جولای در Azure و ویندوز در دسترس خواهند بود. علاوه بر این، نادلا گسترش منطقه‌ای سرویس Azure OpenAI به آسیا و همچنین افزایش دسترسی در آمریکای شمالی و اروپای غربی را اعلام کرد.

کاتالوگ مدل Azure AI، که در حال حاضر به صورت عمومی است، به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا هوش مصنوعی، از جمله GPT-4 و کتابخانه‌ای از هوش مصنوعی دیگر از Hugging Face را در برنامه‌های خود اعمال کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند مدل‌ها را جستجو کرده و آن‌ها را در جعبه‌های که در Azure اجرا می‌شوند، تنظیم و مستقر کنند.

جسیکا هاوک، معاون شرکت در بخش داده هوش مصنوعی گفت: «این بدان معناست که سازمان‌ها می‌توانند به سرعت و به راحتی از قدرت این مدل‌های بنیادی بهره ببرند، اما نمونه خصوصی خود را از این مدل بسازند. او گفت که داشتن نمونه‌های خصوصی به توسعه دهندگان زمان بیشتری برای بهبود اثربخشی مدل و اطمینان از اینکه مدل آنها از بهترین شیوه‌های ایمنی هوش مصنوعی با دستورالعمل‌های داخلی پیروی می‌کند، می‌دهد.

نادلا گفت:

توسعه‌دهندگان برنامه اکنون می‌توانند از مدل‌های مرزی OpenAI و همچنین مدل‌های موجود در منبع باز برای تغییر هر دسته نرم‌افزاری که وجود دارد، استفاده کنند.

ویژگی‌های جدید Azure

در دنیای مهاجرت ابری، مایکروسافت ابزار Azure Migrate and Modernize را ارتقا داده است. این ابزار برای شرکایی در نظر گرفته شده است که مشتریان را از طریق ارزیابی‌های ابری به Azure Migrate می‌برند. آنها می‌توانند به Azure Migrate در پورتال Azure رفته و موجودی مرکز داده مشتری را که دارای ابزارهای ارزیابی برای کمک به ایجاد یک مسیر مهاجرت است، را مشاهده کنند. همچنین می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا یک پرونده تجاری برای مهاجرت ایجاد کنند.

تغییرات شامل قابلیت‌‌های توسعه یافته برای ابزار رایگان Azure Migrate، خدمات گسترده در محاسبات محرمانه Azure و پیش نمایش برای Azure Boost، یک ابزار مجازی سازی برای فرآیندهایی است که به طور سنتی توسط یک هایپروایزر مدیریت می‌شود.

برنامه شرکا AI Cloud

بخش عمده‌ای از ارائه اصلی کنفرانس Inspire مایکروسافت به فرصت‌های شرکا اختصاص داده شد. نادلا گفت: «این واقعاً هیجان‌انگیز است که می‌بینیم به طور کامل برنامه شرکا AI Cloud را بازسازی می‌کنیم.

جادسون آلتوف، معاون اجرایی و مدیر ارشد تجاری مایکروسافت، گفت: «این مزیت هوش مصنوعی فقط یک مزیت مایکروسافت نیست، بلکه یک مزیت برای کل اکوسیستم شرکا مایکروسافت است. او به اشتراک‌گذاری منابع هوش مصنوعی را گام بعدی پس از انتقال مشتریان به فضای ابری و تشویق تحول دیجیتال در سراسر سازمان‌ها توصیف کرد.

آلتوف نسبت به شرکت‌هایی که سعی می‌کنند از اصطلاح هوش مصنوعی در نام شرکت یا محصول خود استفاده کنند، بدون اینکه واقعاً تمایز و ارزش بازار را نشان دهند، هشدار داد.

در طول ارائه، برنامه شرکا نشان دادند که چگونه دستیاران هوش مصنوعی را برای آماده شدن برای جلسات و اتخاذ تصمیمات استراتژیک تجاری ساخته‌اند.

وونگ می‌گوید: «استراتژی Copilot مایکروسافت فقط در مورد پیشنهادات خود نیست، بلکه ایجاد یک پلتفرم ابری و توسعه جدید با محوریت هوش مصنوعی مولد با جلوه‌های شبکه است که ارزش بیشتری را با مشارکت بیشتر شرکا ایجاد می‌کند. مایکروسافت از همه می‌خواهد که نسخه‌های کمکی خود را روی پلتفرم خود بسازند.

نظر شما در مورد کنفرانس Inspire مایکروسافت چیست؟ آیا باید منتظر اتفاقات بسیار جدید در حوزه هوش مصنوعی مولد باشیم؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی