گروه هوش مصنوعی G42

سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری مایکروسافت در گروه هوش مصنوعی G42

سرفصل‌های مقاله

مایکروسافت با سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری در گروه هوش مصنوعی G42 ابوظبی موافقت کرده است. این یزرگترین اقدام مایکروسافت بر روی فناوری است که بر همکاری عمیق بین ایالات متحده و امارات متحده عربی تأکید می‌کند.

این توافق به مایکروسافت سهام اقلیت در G42 می‌دهد و برد اسمیت، معاون و رئیس آن، یک کرسی در هیئت مدیره آن خواهد داشت. این امر پس از آن صورت می‌گیرد که گروه هوش مصنوعی G42 ارتباط خود را با تامین کنندگان سخت افزار چینی که موضوع مورد بررسی قانون‌گذاران آمریکایی قرار گرفته بود، قطع کرد.

این سرمایه‌گذاری موقعیت ابوظبی را به عنوان یک مرکز هوش مصنوعی تقویت می‌کند و نشانه جاه‌طلبی‌های امارت نفت‌خیز در این فناوری است. همچنین نشان می‌دهد که چگونه خلیج فارس که مدت‌ها توسط بسیاری در دره سیلیکون به عنوان منبعی آسان برای تامین مالی تلقی می‌شد، به طور گسترده‌ای به عنوان یک شریک فناوری معتبر در نظر گرفته می‌شود.

گروه هوش مصنوعی G42

گروه هوش مصنوعی G42

اسمیت گفت: با توجه به اهمیت این فناوری و اهمیت آن برای دو کشور و دو دولت، ما این اولین گام را با همکاری نزدیک با دولت‌های امارات متحده عربی و ایالات متحده برداشته‌ایم. گام بعدی و گام‌های بعدی را نیز با همکاری نزدیک با آنها برمی‌داریم.

پنگ شیائو، مدیر اجرایی G42 در پاسخ به این سوال که آیا قرارداد مایکروسافت جایزه‌ای برای قطع روابط با چین است، گفت: من بر تصمیم خود برای ایجاد این همکاری با مایکروسافت تمرکز خواهم کرد تا واقعاً توانایی‌های خود را در مقیاس جهانی توسعه دهیم. تمرکز کمتری روی کارهایی که انتخاب می‌کنیم انجام ندهیم.

در بحبوحه نگرانی قانون‌گذاران آمریکایی در مورد ارتباط گروه هوش مصنوعی G42 با چین از جمله اینکه آیا اطلاعات شهروندان آمریکایی می‌تواند به دولت چین منتقل شود، این توافق مستلزم مذاکره با دولت بایدن است. G42 گفت که “پس از تصمیم به شراکت با مایکروسافت در سال گذشته، ما جلساتی را با مقامات آمریکایی برای اطمینان از رعایت مقررات ایالات متحده – از جمله در مورد فناوری چین – آغاز کردیم تا بتوانیم توافق را به پایان برسانیم.” یکی دیگر از افراد نزدیک به مذاکرات گفت G42 موافقت کرده است که تمام سخت افزارهای ساخت هواوی چین را از سیستم‌های خود خارج کند.

شیائو گفت، به عنوان بخشی از این قرارداد، G42 از پلتفرم محاسبات ابری مایکروسافت Azure “به عنوان ستون فقرات توسعه و استقرار خدمات هوش مصنوعی که ما به همه مشتریان خود ارائه می دهیم” استفاده خواهد کرد. اسمیت گفت که این شرکت‌ها قصد دارند در مراحل بعدی برای ایجاد مراکز داده در کشورهای دیگر شریک شوند. آنها همچنین یک میلیارد دلار برای توسعه دهندگان هوش مصنوعی حمایت خواهند کرد.

اسمیت افزود: سرمایه گذاری بزرگ مایکروسافت کاری نیست که ما بدون فکر زیاد انجام دهیم. و این تصمیم نشان دهنده اعتماد شرکت ما به امارات به عنوان یک کشور، گروه هوش مصنوعی G42 به عنوان یک شرکت و پنگ به عنوان مدیر عامل آن است.

G42 به ریاست شیخ تهنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی قدرتمند امارات متحده عربی، که بر یک امپراتوری تجاری گسترده نظارت می‌کند، محور جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی ابوظبی است و توسط سرمایه گذار مستقل ابوظبی حمایت می‌شود. شرکت‌های G42 از مراکز داده تا مراقبت‌های بهداشتی را شامل می‌شود و یک مدل زبان بزرگ عربی به نام Jais تولید کرده است.

رهبران هوش مصنوعی به طور گسترد‌ه‌ای با برنامه‌های بزرگ و جیب‌های عمیق ابوظبی جذب شده‌اند. اخیراً یک شرکت سرمایه‌گذاری اختصاص داده شده به معاملات هوش مصنوعی به نام MGX راه اندازی کرده است.

سام آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI، چندین بار از جمله در این ماه بازدید کرده است و با سرمایه گذاران امارات متحده عربی از جمله شیخ تهنون برای طرحی برای تقویت تولید تراشه که احتمالاً میلیاردها دلار هزینه در بر خواهد داشت، گفتگو کرده است. مایکروسافت که مقر آن در سیاتل است، شریک اصلی OpenAI است که 13 میلیارد دلار در راه اندازی سرمایه گذاری کرده است که بیشتر آن به صورت اعتبار برای سیستم ابری مایکروسافت است.

مایکروسافت پس از راه‌اندازی چت‌بات ChatGPT در نوامبر 2022، خود را در مرکز رونق هوش مصنوعی قرار داده است. این شرکت می‌گوید سرمایه‌گذاری گروه هوش مصنوعی G42 را به عنوان سکوی پرتاب برای مناطق دیگر می‌بیند. اسمیت گفت: «من فکر می‌کنم با گرد هم آمدن، می‌توانیم ورود خدمات هوش مصنوعی در جنوب جهانی را به میزان قابل توجهی تسریع کنیم.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی