تغییرات Midjourney
شرکت های هوش مصنوعی

با جدیدترین ابزارها و ویژگی‌های Midjourney آشنا شوید + ویدیو

سرفصل‌های مقاله

Midjourney در تاریخ ۲ تیر، عرضه نسخه 5.2 مدل هوش مصنوعی متن به تصویر خود را از طریق توییتر اعلام کرد. آخرین به‌روزرسانی این برنامه، با ابزار و ویژگی‌های سرگرم کننده ارائه می‌شود که دوستداران هنر هوش مصنوعی را بسیار راضی خواهد کرد. این ارتقاء می‌تواند نتایج بسیار چشمگیری ایجاد کند. برای اینکه بیشتر با میدجرنی آشنا شوید می‌توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید.

در ادامه سعی می‌کنیم همه چیزهایی که باید در مورد مدل V5.2 و مجموعه ابزارهای جدید میدجرنی بدانید را به شما ارائه کنیم.

ابزار Zoom Out برای افزایش میدان دید

Zoom Out
ابزار Zoom Out برای افزایش میدان دید

برای استفاده و تنظیم V5.2، نیاز به انجام کاری ندارید. به‌روزرسانی‌های این ورژن به‌طور خودکار در تنظیمات کاربر شما بارگذاری شده‌اند و از لحظه‌ای که درخواستی را ارسال کنید، اعمال می‌شوند. اولین ویژگی که به آن نگاه خواهیم کرد، عملکرد کوچک‌نمایی (Zoom Out) Midjourney است.

شبیه به ابزار Adobe’s Generative Fill، ویژگی کوچک‌نمایی به کاربران اجازه می‌دهد تا میدان دید تصویر اصلی را افزایش دهند و دامنه آن را در مقیاس وسیع‌تری ببینند و در عین حال جزئیات تصویر اصلی را ثابت نگه دارند. پس از وارد کردن  دستور در قسمت “/image چهار تکرار تصویر را در یک شبکه بر اساس ورودی کاربر اجرا می‌کند.

میدجرنی در باره این توضیح داد که:

ما امروز نسخه 5.2 را آزمایش می‌کنیم، این نسخه شامل بهبود زیبایی‌شناسی، هماهنگی، درک متن، تصاویر واضح‌تر، تنوع بیشتر، بزرگ‌نمایی بیرونی و یک دستور جدید برای تجزیه و تحلیل پرامپت درخواستی شما است، لذت ببرید.

کاربران اکنون سه دکمه را در زیر تصویر ارتقا یافته با برچسب‌های “کوچک‌نمایی 2 برابر”، “کوچک‌نمایی 1.5 برابر” و “کوچک‌نمایی سفارشی” مشاهده خواهند کرد. در حالی که دو مورد اول صحنه اصلی را به ترتیب تا دو و یک و نیم برابر مقیاس تصویر اصلی کوچک‌نمایی می‌کنند، در ویژگی سفارشی، به شما این امکان را می‌دهد که این نسبت را تنظیم کنید. البته این عدد باید بین ۱ و ۲ انتخاب شود درغیر اینصورت، Midjourney یک پیغام خطای نشان می‌دهد که رقم را بین این دو مقدار نگه دارید.

نکته جالب‌تر این است که تصاویر ساخته شده را باز هم می‌توانید وارد برنامه کنید و میدان دید بیشتری را به آن اضافه کنید. گسترش یک تصویر برای ایجاد یک محیط بصری منسجم، راهی عالی است تا ایده‌های خود را به سطح دیگری ببرید.

قابلیت مربع کردن جدید Midjourney

این به‌روزرسانی جدید با ویژگی “Make Square” همراه است که شکل تصاویر ساخته شده با نسبت ابعادی غیر از فرم مربع کامل را تغییر می‌دهد. تصاویر را می‌توان با استفاده از ابزار به صورت عمودی کم و زیاد کرد. کنار دکمه “Make Square” نشان می‌دهد تغییر اندازه در کدام جهت انجام می‌شود.

با استفاده از ویژگی، می‌توانید هر نوع تصویری را به شکل مربع درآورید.

حالت تنوع

آپدیت جدید همچنین دارای ویژگی به نام “Variation Mode” است که اساساً به کاربران اجازه می‌دهد تا بر روی نوع تفاوت‌های بصری و تغییراتی که می‌خواهند در خروجی‌های خود اعمال کنند، تصمیم بگیرند. از دستور prompt “/settings” برای تنظیم این ویژگی روی “High Variation Mode” یا “Low Variation Mode” استفاده کنید. تنوع زیاد منجر به انحراف بصری کمی بیشتر از خروجی اصلی می‌شود، که ممکن است منجر به نتایج جالب‌تر یا اکتشافی‌تر شود، در حالی که پایین نگه داشتن تنظیمات منجر به سازگاری بصری بیشتر می‌شود.

Midjourney همچنین اکنون یک نسخه بومی‌تر از این ویژگی را هنگام ارتقاء مقیاس یک تصویر به شما می‌دهد. حالا می‌توانید یک خروجی “تغییر (قوی)” یا “تغییر (ظریف)” داشته باشید. اگر واقعاً به دنبال انجام آزمایش هستید، “حالت تنوع بالا” را با “متغیر (قوی)” ترکیب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

کوتاه کردن دستورات

یکی از بزرگترین تصورات غلط در مورد Midjourney این است که اگر از کلمات بیشتری در درخواست خود استفاده کنید، به طور خودکار نتایج بهتر یا دقیق‌تری خواهید دید. در حالی که ایجاد درخواست‌های کوتاه و دقیق می‌تواند منجر به خروجی‌های جذاب‌تر شود، اغلب اوقات، پرامپت‌های بیش از حد، تأثیر هر کلمه را خنثی می‌کنند و در نتیجه خروجی‌های ایجاد می‌کنند که احتمال کمتری دارد که با آنچه شما در ذهن داشتید، مطابقت داشته باشند.

یکی از راه‌های مفید برای این موضوع، استفاده از دستور «کوتاه کردن (Shorten)» در Midjourney است. به سادگی “/shortten” را تایپ کنید و دستور خود را وارد کنید. میدجرنی اجزای آن را تجزیه و تحلیل می‌کند و چند گزینه جایگزین را برای استفاده به شما پیشنهاد می‌کند.

بهبود کیفیت تصویر و یکپارچه کردن پرامپت‌ها

ورژن 5.2 همچنین دارای یک “سیستم زیبایی شناسی” جدید است که Midjourney می‌گوید تصاویر واضح‌تر و جذاب‌تری تولید کند. درک متن نیز بهبود یافته است، به طوری که موتور تصویر هوش مصنوعی اکنون قادر به تولید تصاویری است که بیشتر با متن مطابقت دارند. دستور “—stylize” که سبک‌سازی یک تصویر را کنترل می‌کند، اکنون جلوه قوی‌تری دارد.

تنوع پیشنهادات تصویر افزایش یافته است، که به گفته Midjourney، می‌تواند منجر به اجرای یک فرمان بیش از یک بار برای رسیدن به نتیجه دلخواه شود. «حالت تنوع زیاد» جدید که به طور پیش‌فرض فعال است، تعداد تصاویر مختلف ارائه شده برای یک درخواست را افزایش می‌دهد.

ورژن 5.2 در حال حاضر به عنوان یک نسخه آزمایشی در دسترس است و به طور پیش فرض فعال است. اگر آن را فعال نکرده‌اید یا می‌خواهید به نسخه قدیمی‌تر برگردید، می‌توانید این کار را در Discord با استفاده از دستور “/settings” انجام دهید.

آیا ابزار و ویژگی‌های جدید Midjourney برای شما هم جذاب است؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی