هوش مصنوعی
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

ذهن‌خوانی هوش مصنوعی ؛ تبدیل امواج مغزی به متن نوشتاری

سرفصل‌های مقاله

سیستمی که فعالیت الکتریکی مغز را از طریق پوست سر ثبت می‌کند، می‌تواند با کمک یک مدل زبان بزرگ، افکار را به کلمات تبدیل کند. اما این ذهن‌خوانی هوش مصنوعی آنقدرها هم عالی نیست.

تنها با استفاده از یک کلاه ایمنی پر از حسگر همراه با هوش مصنوعی، تیمی از دانشمندان اعلام کرده‌اند که می‌توانند افکار افراد را به کلمات نوشتاری تبدیل کنند.

در این مطالعه، شرکت‌کنندگان در حالی که کلاهی بر سر داشتند که فعالیت الکتریکی مغز را از طریق پوست سرشان ثبت می‌کرد، قسمت‌هایی از متن را خواندند. سپس این ضبط‌های الکتروانسفالوگرام (EEG) با استفاده از یک مدل هوش مصنوعی به نام DeWave به متن تبدیل شدند.

ذهن‌خوانی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
ذهن‌خوانی هوش مصنوعی

چین-تنگ لین از دانشگاه فناوری سیدنی (UTS)، استرالیا، می‌گوید این فناوری غیرتهاجمی، نسبتاً ارزان و به راحتی قابل حمل است. در حالی که این سیستم با دقت تقریباً 40 درصدی بسیار عالی است، لین می‌گوید داده‌های جدیدتری که در حال حاضر توسط همتایان بررسی می‌شوند، دقت بهبود یافته‌ای بیش از 60 درصد را نشان می‌دهند.

در مطالعه ارائه شده در کنفرانس NeurIPS در نیواورلئان، لوئیزیانا، شرکت کنندگان جملات را با صدای بلند خواندند، با اینکه برنامه DeWave از کلمات گفتاری استفاده نمی‌کند. در آخرین تحقیقات این تیم، شرکت کنندگان جملات را در سکوت می‌خواندند.

سال گذشته، تیمی به رهبری جری تانگ در دانشگاه تگزاس در آستین، دقت مشابهی را در تبدیل افکار به متن گزارش کردند، اما اسکن‌های MRI برای تفسیر فعالیت مغز مورد استفاده قرار گرفتند. استفاده از EEG در ذهن‌خوانی هوش مصنوعی عملی‌تر است، زیرا افراد مجبور نیستند داخل اسکنر بی حرکت بخوابند.

چارلز ژو، عضو تیم در UTS می‌گوید، مدل DeWave با مشاهده نمونه‌های زیادی که سیگنال‌های مغز با جملات خاصی مطابقت دارند، آموزش داده شد. ژو می‌گوید: به عنوان مثال، وقتی به گفتن «سلام» فکر می‌کنید، مغز شما سیگنال‌های خاصی را ارسال می‌کند. DeWave با دیدن نمونه‌های زیادی از این سیگنال‌ها برای کلمات یا جملات مختلف می‌آموزد که چگونه این سیگنال‌ها با کلمه سلام مرتبط هستند.

هنگامی که DeWave سیگنال‌های مغز را به خوبی درک کرد، تیم آن را به یک مدل زبان بزرگ منبع باز (LLM) متصل کرد، شبیه به هوش مصنوعی که ChatGPT را تقویت می‌کند. این LLM مانند یک نویسنده باهوش است که می‌تواند جمله بسازد. ما به این نویسنده می‌گوییم که به سیگنال‌های DeWave توجه کند و از آنها به عنوان راهنمایی برای ایجاد جملات استفاده کند.

در نهایت، تیم DeWave و مدل زبان را با هم آموزش دادند تا حتی در نوشتن جملات بر اساس داده‌های EEG بهتر شوند.

با اصلاح بیشتر، محققان پیش‌بینی می‌کنند که این سیستم می‌تواند ارتباطات را برای افرادی که تکلم خود را از دست داده‌اند، مانند افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، متحول کند و همچنین می‌تواند در رباتیک کاربرد داشته باشد.

کریگ جین از دانشگاه سیدنی می‌گوید که تحت تأثیر کار تیم لین قرار گرفته است. او می گوید: این یک پیشرفت عالی است. مردم برای مدت طولانی می‌خواستند EEG را به متن تبدیل کنند و مدل تیم دقت قابل توجهی را نشان می‌دهد. چندین سال پیش، تبدیل EEG به متن، بی‌معنی بود.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی