شغل هوش مصنوعی

پول‌سازترین شغل هوش مصنوعی «مهندسی پرامپت» است

سرفصل‌های مقاله

وقتی صحبت از فناوری هوش مصنوعی می‌شود، اکثرا یاد این می‌افتیم که این فناوری قرار است انسان‌ها را از کار بی‌کار کند. اما بهترین شغل هوش مصنوعی چیست؟

البته که هوش مصنوعی ممکن است به حذف برخی از مشاغل منجر شود، اما همچنین باعث ایجاد مشاغل جدید نیز می‌شود.

مطالعات اولیه پیش‌بینی می‌کرد که کاربرد گسترده هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که باعث از دست دادن مشاغل به شکل انبوه شود، به طوری که برخی از صنایع مانند حقوق و امور مالی بیش از سایرین احساس اضطراب می‌کنند. اما علی‌رغم این احتمالات تیره و تار، هوش مصنوعی تاثیرات مثبتی هم بر بازار کار خواهد داشت.

پول‌سازترین شغل هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
شغل هوش مصنوعی

برای مثال، آگهی‌های مربوط به شغل هوش مصنوعی در سراسر وب‌سایت‌های شغلی در تمام جهان در حال افزایش است.

«کارین کیمبرو» اقتصاددان ارشد «لینکدین» به Business Insider گفت که مکالمات در مورد هوش مصنوعی در سال گذشته در این پلتفرم افزایش یافته است.

کیمبرو گفت: «متخصصان و کارفرمایان به سرعت در حال استفاده از هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مولد (زاینده) Generative AI در طیف گسترده‌ای از صنایع هستند. سرعت پذیرش قابل توجه است، به خصوص در مقایسه با آن‌چه در گذشته با ظهور فناوری‌هایی مانند ارزهای دیجیتال و واقعیت مجازی شاهد بودیم.»

لینکدین دریافت که افزایش قابل توجهی در عباراتی مانند «ChatGPT»، «مهندسی پرامپت»، «ساخت پرامپت» و «هوش مصنوعی زاینده» در پروفایل‌های اعضای این پلتفرم در سطح جهانی وجود داشته است.

لینکدین اعلام کرد که بین ژانویه تا سپتامبر امسال، 60 درصد افزایش در موارد ذکر شده از هوش مصنوعی زاینده و محصولات GAI وجود داشته است.

بر اساس داده‌های لینکدین، تعداد شرکت‌هایی که موقعیت شغلی «مدیر هوش مصنوعی» را دارند نیز در پنج سال گذشته بیش از سه برابر شده است و از دسامبر سال 2022 تاکنون 13 درصد رشد داشته است.

موتور جستجوی شغل Adzuna نیز شاهد ظهور چندین عنوان شغلی هوش مصنوعی جدید در طول سال گذشته، همزمان با رونق هوش مصنوعی زاینده بوده است.

«جیمز نیو» رئیس علوم داده این شرکت می‌گوید: «مهندسی پرامپت، ترندترین شغل هوش مصنوعی سال 2024 خواهد بود.»

این شغل حتی قبل از این‌که هوش مصنوعی زاینده در کانون توجه قرار گیرد وجود نداشت و اکنون شرکت‌ها برای استخدام متخصصانش فریاد می‌زنند تا افراد ماهر در استفاده حداکثری از فناوری‌های جدید را جذب کنند. 

در حال حاضر، فرصت‌های شغلی برای این نقش بسیار اندک است، اما می‌بینیم که او گفت که در حال رشد است زیرا شرکت‌های بیشتری به دنبال دستیابی به دستاوردهای هوش مصنوعی مولد هستند.

بر اساس داده‌های Adzuna که با Business Insider به اشتراک گذاشته شده است، هفت آگهی برای مهندسان پرامپت در بریتانیا در ماه اکتبر در مقایسه با سال گذشته فعال بود.

کار مهندسین پرامپت این است که برای چت‌بات‌های هوش مصنوعی سؤالات و متن بنویسند تا پاسخ‌های آنها را آزمایش کرده و بهبود بخشند. برخی از این نقش ها تا 375000 دلار در سال حقوق دارند و البته همیشه به مدرک فنی نیاز ندارند.

تحلیل‌گران در Adzuna همچنین شاهد افزایش فهرست مشاغل برای افسران اخلاقی هوش مصنوعی، افسران ارشد هوش مصنوعی، حسابرسان هوش مصنوعی، مربیان هوش مصنوعی و مدیران ماشین بودند. 

مهندسان یادگیری ماشینی که حتی قبل از رونق هوش مصنوعی هم درآمد زیادی نداشتند، نسبت به اکتبر سال گذشته افزایش متوسطی را در دستمزد خود شاهد بودند.

داده‌های Adzuna نشان می‌دهد که بیش از 7000 شغل در ایالات متحده اکنون به دنبال تخصص در حوزه «هوش مصنوعی زاینده» هستند، در حالی‌که در بیش از 59000 آگهی شغلی هم برای استخدام متخصصان یادگیری ماشینی درخواست داده شده است.

مجددا لازم به ذکر است که برای همه این موقعیت‌های شغلی هم نیاز به دانش فنی پیچیده و آکادمیک نخواهید داشت.

اگر می‌خواهید مهندس پرامپت شوید، می‌توانید از اپلیکیشن زیگپ برای بهبود مهارت‌های خود در زمینه پرامپت‌نویسی و حتی یادگیری این حرفه کمک بگیرید.

مهران
مهران